(ACE Mimarlık) P’NOT Etkinlikler Dizisi: “Kent İçinde Kent”

“Kent İçinde Kent” teması ile Merkez Ankara projesi üzerinden karma kullanımlı yapıların, kentsel yoğunluk ve merkez kavramlarının ele alınacağı, Aliye Göçer’in moderatörlüğünde, Ali Osman Öztürk, Begüm Yazgan, Kerem Yazgan ve Orçun Ersan’ın konuşmacı olarak konuk olacağı panel ile P’not Etkinlikler Dizisi yeni sezonu açılıyor.


P’not Etkinlikler Dizisi: “Kent İçinde Kent”
Tarih: 18 Aralık Çarşamba, saat 19:30
Yer: ACE Ofis


18 Aralık Çarşamba günü, saat 19:30’da ACE Ofis’te gerçekleşecek etkinliğe katılım durumunuzu bildirmek için 0312 439 68 38-39-40-41 numaralı telefonlardan ACE Mimarlık’a ulaşabilirsiniz. ⠀

Etkinlik, katılamayanlar için ACE Mimarlık’ın YouTube, Instagram ve Facebook hesaplarından canlı olarak yayınlanacaktır. Gelecek etkinlikler ise firmanın tüm sosyal medya hesaplarından güncel olarak takip edilebilir.


Aliye Göçer:
Aliye Göçer 1990 yılında Konya’da doğdu. İlk-Orta ve Lise eğitimini Konya’da tamamladı. 2007-2011 yılları arasında Gazi Üniversitesi Mimarlık bölümünde eğitim görerek, mezun oldu. Aynı yıl Ankara’da, Ercan Çoban Mimarlık’ta 3 yıl dizayn ofis mimarı olarak birçok hastane, konut, ofis ve eğitim kompleks projelerinde görev aldı. Burada çalıştığı süre zarfında, katılınan mimari proje yarışmalarında ekip olarak, birer adet 2.lik ve 3.lük, ikişer adet ise mansiyon ödülü aldı. 2013 yılında Ankara’da Mono Mimarlık’ta 1 yıl dizayn ofis mimarı olarak çeşitli konut projelerinde görev alarak, ekip olarak katılınan mimari proje yarışmasında 3. lük ödülü aldı. 2014-2019 yılları arasında, Rönesans Holding bünyesindeki Rönesans Medikal İnşaat’ta, BIM Sorumlusu olarak görev yaptı. Büyük ölçekli şehir hastaneleri projelerinin BIM süreçlerini yönetti. BIM sistem adaptasyonuna yönelik şirket içi eğitim, sunum ve farkındalık oturumları yürüttü. Aynı zamanda, sanal gerçeklik uygulamaları ve model ilişkisinin, mekan tasarımına olan etkisini test etme imkanı bularak, sanal prototip modeller üzerinden tasarım sürecine destek verdi.

2019 yılından bu yana, yolu Buildingsmart Türkiye ve Bimfili ekibiyle kesişerek, BIM farkındalığını artırmak için büyük özveriyle çalışmalar yapmaktadır. Bu bağlamda “bimdiary” sosyal platformunu kurmuştur.

2019 Nisan ayından itibaren BIM adaptasyonunu bünyelerinde sağlamak isteyen farklı ölçekli sektör firmalarına, bireysel eğitim ve danışmanlık hizmeti vermeye devam etmektedir.

Ali Osman Öztürk:
Ali Osman Öztürk 1965 yılında Ankara’da doğdu. 1987 yılında Orta Doğu Teknik Üniversitesi Mimarlık Bölümünden mezun oldu. Aynı bölümde Yüksek Lisans Derecesini tamamladı. Daha sonra ODTÜ ve Gazi Üniversitesi Mimarlık Fakültesi tasarım stüdyolarında görev aldı. İlk mesleki deneyimlerinin
ardından 1997 yılında A Tasarım Mimarlık adıyla kendi firmasını kurdu.
Gerçekleştirdiği projeleri arasında Atakule Yeni Yaşam Merkezi, Bulvar Loft, Cepa İncek Evleri, Kumru Ankara, Maidan, Ankara Yüksek Hızlı Tren Garı, Ankara Uluslararası Fuar ve Kongre Merkezi (Gmp Architekten von Gerkan, Marg &Partner ile), İstanbul Uluslararası Finans Merkezi Ziraat Bankası Genel Müdürlüğü (Kohn Pedersen Fox ile), Mesa Koza 66, Türk Telekom Genel Müdürlüğü, Tepe Prime, Nata Vega, Panora, Antares, Viaport, TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi, Congresium, Armada ve Gelişimi yer almaktadır. Ali Osman Öztürk’ün proje ve yapılarının yer aldığı kitabı Images Publishing Master Architect Series tarafından 2014 yılında yayınlanmıştır.

Begüm Yazgan:
1995 yılında İstanbul Teknik Üniversitesi Mimarlık Bölümü’nden lisans derecesini aldı. 1995 yılından 1998 yılına kadar çeşitli mimarlık ofislerinde yurt içi ve yurt dışı konutlar, banka, otel ve üniversite yerleşkesi gibi projelerde görev aldı. 1998 yılında Orta Doğu Teknik Üniversitesi Mimarlık Bölümü’nde yüksek lisans yaptı. 1998 yılından 2003 yılına kadar ODTÜ Mimarlık Bölümü’nde araştırma görevlisi olarak çalıştı. Bölümün Peyzaj Tasarımı Stüdyosu’nda ve Döner Sermaye Ofisi’nde görev aldı. 2001 yılında Japonya’da Tokyo Teknoloji Enstitüsü’nde burslu olarak doktora araştırması yaptı ve ders verdi.

2006 yılında Orta Doğu Teknik Üniversitesi Mimarlık Bölümü’nden doktora derecesini aldı. Üniversitede tamamladığı “Savaş Sonrası Sistemci Ekoloji ve 1960’lardan itibaren Mimarlıkta Çevre Bilinçli yaklaşımlar” başlıklı doktora tezi, 2007 yılında ODTÜ çapında “Yılın En İyi Tezi” seçildi. Tezin konusu, 1960’lardan sonra ekoloji biliminde yer almaya başlayan sistemci yaklaşımının, günümüz mimari pratiklerine etkisi üzerinedir. Halen eşi Dr. Mimar Kerem Yazgan ile birlikte 2003 yılında kurduğu Yazgan Tasarım Mimarlık ofisinde mimarlık hayatını sürdürmektedir. Sahip olduğu teorik altyapı ve akademik deneyimlerini ofisteki pratiklerine yansıtmaya önem vermektedir. Ayrıca ODTÜ Peyzaj Tasarımı stüdyosunda yarı zamanlı öğretim görevlisi olarak ders vermektedir. 

Kerem Yazgan:
Kerem Yazgan, Orta Doğu Teknik Üniversitesi Mimarlık Bölümü’nden 1993 yılında lisans derecesini aldı.

1996 yılına kadar Ankara’daki çeşitli mimarlık ofislerinde çalıştı ve mimari proje yarışmalarına katıldı. 1996’da bir ulusal mimari proje yarışmasında kazanılan birincilik derecesi ile ilk ofisini kurdu. 1997 yılında ODTÜ Mimarlık Bölümü’nden yüksek lisans derecesini aldı. Yüksek lisans tezi ile “ODTÜ Parlar Vakfı En İyi Tez Ödülü”nü kazandı. 1993’ten bu yana katıldığı proje yarışmalarında çeşitli ödüller aldı. Yaptığı uygulamalar ve yarışmalar birçok ilde sergilendi ve çeşitli dergilerde yayınlandı. 1997 yılından 2007 yılına kadar ODTÜ Mimarlık Bölümü’nde yarı-zamanlı öğretim görevlisi olarak dördüncü sınıf stüdyo derslerine katıldı.

ODTÜ Mimarlık Bölümü’nden doktora derecesini aldığı 2003 yılında, eşi Dr. Mimar Begüm Yazgan ile “Yazgan Tasarım Mimarlık” adında ikinci ofisini kurdu. “Mimarlıkta Dizaynografi” isimli doktora tezi, mimari tasarım süreçlerindeki sistemler ve eylemler üzerine araştırmalarını kapsamaktadır. Tasarım yaklaşımı, teorik çalışmalar ve pratikteki uygulamaları birleştirmek ile tasarım sürecini sistematize etmek üzerine kuruludur. Bu anlayışla “tasarım eyleminin tasarımı” olarak adlandırdığı, tasarımın programının yazılması fikri üzerine birçok proje gerçekleştirmiştir. Tüm tasarım, projelendirme ve uygulama aşamalarını etkileyen tüm faktörlerin, birbirleri ve yakın çevre ile sistemli bir ilişkilenme süreci oluşturması üzerine araştırmalarını sürdürmektedir. 

Orçun Ersan:
Orçun Ersan, 2002 yılında Gazi Üniversitesi Mühendislik Mimarlık Fakültesi, Mimarlık Bölümü’nden mezun olduktan sonra aynı yıl ACE Mimarlık Ofisi’ne ortak olmuştur. ODTÜ Mimarlık Fakültesi Mimarlık Bölümü’nde yüksek lisans çalışmaları yapmıştır. TMMOB komisyonlarına aktif olarak katılmış, TSMD 12. dönem yönetim kurulu üyesi olarak görev almıştır. Çeşitli yarışmalarda dereceleri olan Ersan, D-8 Projesi ile 2010 yılında proje dalında Ulusal Mimarlık Ödülü’ne, 2013 yılında ise Ersan Evi Projesi ile Mies van der Rohe Ödülü’ne aday gösterilmiştir. “Konu Konut” kitabının editörlüğünü yapmış, “‘con temporary’ mostra di architettura mimarlık” sergisini düzenlemiş, “Despite / Rağmen: Ankara’daki Genç Mimarlık Ofisleri Üzerine Genel Bir Bakış” sergisine katılmıştır. Bununla birlikte, ACE Mimarlık’ın 30 yılı aşkın geçmişinin sergilendiği “Patika 30+” ACE Mimarlık 30. Yıl sergisini düzenlemiş, TSMD işbirliğinde gerçekleştirilen pek çok sergiye de projeleri ile katılmıştır. Prota işbirliğinde düzenlenen BIM konulu etkinliklerde çok sayıda konuşma yapan Ersan, “International Symposium On Advancements in Information Sciences and Techonologies (Montenegro)” isimli sempozyuma konuşmacı olarak katılım göstermiştir. Çeşitli yarışmalarda jüri üyeliği yapan Orçun Ersan, Başkent Üniversitesi Mimarlık Bölümü’nde 2016-2018 yılları arasında 4. sınıf stüdyo hocası olarak ders vermiştir. Şu an halen mesleki faaliyetlerine ACE Mimarlık Mühendislik Müşavirlik Limited Şirketin’de kurucu ortak olarak devam etmektedir.