Mutluluk Resimlerimiz Sergisi Paralelinde (SALT Beyoğlu)’nda SÖYLEŞİ ve ATÖLYE

Farah Aksoy, SALT, 2019

SALT Beyoğlu’nda Mutluluk Resimlerimiz sergisi paralelinde söyleşi ve atölye gerçekleşecek.


Moda Fotoğraflarının Dünü Bugünü Atölyesi
Tarih:
14 Aralık Cumartesi, 11.00
Yer: SALT Beyoğlu, Kış Bahçesi


Moda fotoğrafları üzerinden ne gibi çıkarımlar yapılabilir? Bu görüntülere bakarken kendimizi nasıl konumlandırırız? 1970’lerden bugüne algı ve temsil bağlamında neler değişti?

Yazar ve dergici Seda Yılmaz yürütücülüğündeki atölyede, seçili moda ve reklam fotoğraflarından hareketle kadın cinselliği ve beden politikalarına ilişkin meselelerin yanı sıra, görsel kültürde kadın bedeninin nasıl araçsallaştırıldığı tartışmaya açılacak. Nur Koçak’ın Mutluluk Resimlerimiz sergisindeki Nesne Kadınlar (1975-1979) resim serisinden yola çıkılarak beden olumlama hareketinin moda fotoğrafçılığı ve estetik algısına etkileri yorumlanacak.

SALT Beyoğlu’nun dördüncü katındaki Kış Bahçesi’nde gerçekleştirilecek Moda Fotoğraflarının Dünü Bugünü atölyesine (Türkçe) katılım 12 kişiyle sınırlıdır. Kayıt için ad, soyadı ve iletişim bilgileri 11 Aralık gün bitimine kadar public.programs@saltonline.org adresine gönderilebilir. Mutluluk Resimlerimiz sergisi, 29 Aralık’a kadar SALT Beyoğlu ve SALT Galata’da görülebilir.

Nur Koçak’ın Mutluluk Resimlerimiz sergisi kapsamında SALT Beyoğlu’nda sunulan 1992 tarihli İsimsiz resmi
Fotoğraf: Mustafa Hazneci, SALT, 2019

Mutluluk Resimlerimiz sergisinin eş küratörlerinden Ahu Antmen’in moderatörlüğünü yapacağı program 12 Aralık’ta Açık Sinema’da.


Söyleşi Nur Koçak ve Taner Ceylan ile Ahu Antmen
Tarih:
12 Aralık Perşembe, 19.00
Yer: SALT Beyoğlu, Açık Sinema


 “Öyle sanıyorum ki başından beri hep bugün yaptığım resmi yapmayı düşledim, ama öğrenciliğim kendi açımdan şanssız bir döneme, ‘fotoğraf gibi resim’ yapmanın aşağılandığı yıllara rastladı. […] 1971 Paris Bienali’nin önemli bir bölümü ‘Hyperrealism’e ayrılmıştı. Fotoğraftan yararlanarak resim yapan Amerikalı sanatçıların yanı sıra fotoğrafı doğrudan tuvale basarak sergileyen Avrupalıları ilk kez izliyordum. Her şey başından beri savunduklarımı doğrular nitelikteydi, ‘fotoğraf gibi resim’ yapmanın utanılacak bir yanı yoktu. 1974 başında kesin kararımı vermiştim; fotoğrafı olduğu gibi büyüterek tuvale aktaracaktım.” Nur Koçak*

Mutluluk Resimlerimiz sergisi paralelindeki programlar, fotogerçekçilik akımının ayrı kuşaklardan temsilcisi sanatçılar Nur Koçak ve Taner Ceylan’ın söyleşisiyle devam ediyor. Serginin eş küratörü Ahu Antmen’in moderatörlüğünde gerçekleştirilecek söyleşide, Türkiye resim tarihinde fotogerçekçiliğin yeri değerlendirilecek. Sanatçılar, güzel sanatlar öğrencisi oldukları dönemde akademide egemen eğitim anlayışından bahsederek 25 yıl arayla bu akımla ne tür bir öznel ilişki kurduklarını anlatacak.

Herkese açık programın dili Türkçe’dir. Mutluluk Resimlerimiz sergisi, 29 Aralık’a kadar SALT Beyoğlu ve SALT Galata’da görülebilir.

*Sanatçının Yeni Boyut Plastik Sanatlar Dergisi’nin Haziran 1982 sayısında yayımlanmış söyleşisinden alıntı.


Seda Yılmaz:
Koç Üniversitesi’nde sosyoloji, London College of Fashion’da moda gazeteciliği eğitimi aldı. 2010-2013 yıllarında ELLE dergisinin moda haberleri editörü olarak görev yaptı. Yazıları T24 ve 5Harfliler gibi internet yayınları; Vogue, GQ, Time Out ve Cumhuriyet PA7AR gibi basılı mecralarda yayımlandı. On yılı aşkın süredir dergicilik yapan Yılmaz serbest çalışıyor.