ARREDAMENTO MİMARLIK Aralık Sayısı ile Raflarda…

Arredamento Mimarlık’ın Aralık sayısında yeni dosya başlığı: “Dünyada Mimarlık Bienalleri ve Türkiye’den Katılım”.

Türkiye’nin uluslararası mimari görünürlük sicili 20. yüzyıl içinde bir başarı öyküsü değil. Ancak yavaş yavaş değişen bir şeyler olmalı ki, 2014’te “şeytanın bacağını kıralı beri” yurtdışında görünmeyi deneyen Türklere rastlanabiliyor. Bu anlamda iki yeni denemeyi ve Venedik için yapılan seçmede finale kalan önerileri gündeme getiren dosyada; Kerem Piker, Herkes İçin Mimarlık, [Intensive] Care Collective ICC, İpek Türeli, Gökçe Kınayoğlu ve Sevgi Türkkan’ın katkılarına yer veriliyor.

2009’dan bu yana faaliyet gösteren Pekin merkezli mimarlık ofisi TAO’nun (Trace Architecture Office) güncel yapılarının yanısıra Vietnamlı mimarlar H&P Architects’in kentsel ve kırsal alandaki dezavantajlı gruplara yönelik sosyal projelerinin incelendiği 337. sayıda; Eisenman Architects’in İtalya’da gerçekleşen ilk konut projesi olarak geçtiğimiz ay Milano’da yapımı tamamlanan Residenze Carlo Erba da tanıtılıyor.

Yıldız Entegre’nin katkılarıyla yayınlanan “Ağacın İzinde” bölümünde bu ay, 2010 yılında Budapeşte’de mimarlık ve tasarım öğrencilerini biraraya getiren bir uygulama kampı olarak başlayan bugünse çalışmalarını hem bir mimarlık ve tasarım stüdyosu hem de mimari diyalog ve deneyim için bir eğitim platformu olarak iki koldan sürdüren Hello Wood, ahşabın yenilikçi kullanımlarını araştıran projelerinden bir seçkiyle yer alıyor.

Ece Demir Bayrakçı’nın mühendis, zanaatkar ve müzisyen kimliklerini biraraya getirerek mimari mekanı bir bütün olarak sanatsal objeye dönüştüren çalışmalar yapan otodidakt sanatçı Nils Hommel ile gerçekleştirdiği söyleşiye yer açan Aralık sayısında ayrıca; İstanbul’da Mecidiyeköy Likör Fabrikası’nın da tasarımcısı olan Robert Mallet-Stevens’in en tanınmış yapılarından Villa Cavrois’nın restorasyonunu Hasan Çalışlar anlatıyor.

Yağmur Yıldırım, küresel iklim krizinin gündeme taşıdığı başlıkları tartışmayı amaçlayan 16. İstanbul Bienali “Yedinci Kıta”yı kapsamlı bir metinle değerlendiriyor. Aslı Paköz ve Hale Sinirlioğlu’nun yazısı ise Türkiye’nin en aktif kullanılan kentsel mekanlarından biri olan Moda Caddesi’ndeki portiklerin yeniden üretilişini irdeliyor.

Binat İletişim ve Danışmanlık bünyesinde yayınlanan Arredamento Mimarlık’ın 337. sayısı, başta D&R, İnkılap, Nezih, Remzi, Dost, Turan gibi kitabevleri olmak üzere CarrefourSA, Migros, Macro gibi zincir mağazalar ve büyük şehirlerin işlek yerlerindeki satış noktalarından edinilebilir.

Arredamento Mimarlık’a [abonelik.binatdanismanlik.com] adresinden abone olabilirsiniz. Derginin 2017-2019 yıllarına ait sayılarına ise, App Store ya da Google Play üzerinden Turkcell Dergilik, Türk Telekom E-Dergi ya da dünyanın her yerinden PressReader uygulamasını indirerek ulaşabilirsiniz.