EDUARDO SOUTO DE MOURA, 10 Aralık’ta (RIBA) + (VitrA) ile Mimar Sohbetleri’nde…

VitrA’ nın RIBA iş birliğiyle İngiltere’de düzenlediği konuşma dizisi kapsamında, 10 Aralık’ta Eduardo Souto de Moura ağırlanacak.

Eduardo Souto de Moura

VitrA, RIBA (İngiliz Kraliyet Mimarlar Enstitüsü) iş birliğiyle Eylül 2018’den bu yana İngiltere’de mimar sohbetleri düzenliyor. Uluslararası mimarlık camiasının öncü isimleriyle çağdaş meslektaşlarının ağırlandığı RIBA + VitrA ile Mimar Sohbetleri’nin ikinci yılındaki ilk etkinlik 12 Kasım’da gerçekleştirildi. Tüm biletleri satılan etkinliğin ardından, dizinin 13. buluşması 10 Aralık’ta Londra’da gerçekleştirilecek.

Etkinlikte sahne alacak Portekizli mimar Eduardo Souto de Moura, aralarında Paula Rêgo Müzesi ve tarihi bir çiftliğin otele dönüştürülmesinin de bulunduğu projelerini anlatacak. 2011’de Pritzker 2013’te ise Wolf Ödüllerinin sahibi olan Souto de Moura, 2018 yılında Venedik Mimarlık Bienali’nde Vatikan Şapeli sergisindeki enstalasyonuyla Golden Lion ödülünü almaya hak kazandı. Bu yıl ise Arnold W. Brunner Anma Ödülü’ne layık görüldü.


RIBA:
İngiliz Kraliyet Mimarlar Enstitüsü (Royal Institute of British Architects – RIBA), mimarlıkta mükemmelliği hedefleyen küresel bir profesyonel üyelik organıdır. Dönemin önce gelen mimarları tarafından 1834 yılında kurulan RIBA, 40 bini aşkın üyesiyle Birleşik Krallık çapında mimarlar odasının görevlerini yerine getiriyor. Ülke çapında ofisleri bulunan RIBA’nın Londra’daki 1930’lardan kalma merkez binasında; kitabevi, kafe, galeri ve konferans salonu da yer alıyor. Birleşmiş Milletler Küresel İlkeler Sözleşmesi’ni (UNGC) imzalayan RIBA; daha iyi bina ve mekanlar, daha güçlü topluluklar ve sürdürülebilir bir çevre sağlamak için üyelerine ve topluma hizmet ediyor.