PUGEDON 1 Yılda 500.000 Sokak Hayvanı BESLEDİ, 3 Milyon ATIK Topladı!

“Çöp sanılan” atıkların geri dönüşüme kazandırılması konusunda projeler gerçekleştiren Timtaş Yönetim A.Ş, geliştirdiği PUGEDON isimli otomat sayesinde 1 yılda 3 milyona yakın plastik, cam ve metal atığın toplanmasını, 500.000 sokak hayvanının da beslenmesini sağladı.

Toplumdaki atık algısını değiştirebilmek ve geri dönüşüm bilincini artırabilmek amacıyla son yıllarda birçok proje hayata geçiriliyor. Bunlardan biri de, Timtaş Yönetim A.Ş. tarafından hayata geçirilen PUGEDON isimli otomatlar.

Bu geri dönüşüm otomatlarına plastik, cam veya metal atık atıldığında alt bölümdeki hazneye sokak hayvanları için 5 ila 20 gr arasında mama dökülüyor.

3 Milyon Atık Geri Dönüşüme Kazandırıldı

Bu otomatlar sayesinde atıkları geri dönüşüme kazandırdıklarını, çevrenin kirlenmesinin önüne geçtiklerini ve sokak hayvanlarının da beslenmesini sağladıklarını açıklayan Timtaş Yönetim A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Akay, son bir yılda 2.000.000 adet pet şişe, 600.000 adet metal kutu ve 300.000 adet cam şişe atığın geri dönüşüme kazandırıldığına dikkat çekti.

Timtaş Yönetim A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Akay

PUGEDON’un başta İstanbul’daki belediyeler olmak üzere Türkiye’deki birçok il ve ilçe belediyeleri tarafından kullanıldığına dikkat çeken Akay, “Belirli bölgelere yerleştirilen otomatlar, sokak hayvanları tarafında da benimsendi. Artık hayvanlar otomatları tanıyor ve acıktığında doğrudan cihazın yanına geliyor. Son bir yılda 500.000 adet sokak hayvanının beslenmesini sağladık. Bunun için yaklaşık 15 ton mama kullandık” diye konuştu.

PUGEDON’un tamamen güneş enerjisiyle çalıştığını dile getiren Akay, cihazın aynı zamanda hayvanların su ihtiyacını da karşıladığını belirtti. Geri dönüşüm bilincinin artmasını hedeflediklerini söyleyen Akay, bu sayede Türkiye’nin gerçekleştirdiği atık ithalatının da azalabileceğini sözlerine ekledi.