(VitrA), VBENZERİ KAMPÜS Projesiyle Üniversitelere Konuk Olmaya DEVAM Ediyor!

VitrA’nın eğitime katkıda bulunmak amacıyla başlattığı VBenzeri Kampüs, farklı konularla ve konuklarla okullara misafir oluyor. Mimarlık, iç mimarlık ve endüstri ürünleri tasarımı bölümlerinde okuyan öğrencileri buluşturan yaratıcı platform; yıl boyunca düzenlenen konferans, atölye çalışması ve öğrenci buluşması gibi etkinliklerle kapsamını genişletiyor.

VBenzeri Kampüs ilk etkinlik dizisinde, BIM (BIM Building Information Modeling: Yapı Bilgi Modellemesi) konusuna odaklanıyor. Mimarların konuşmacı olarak katıldığı programlarda, BIM’in mimarlık alanındaki kullanımı projeler üzerinden örneklendirilerek anlatılıyor. VitrA desteğiyle b. kitap tarafından yayımlanan BIM Sözlüğü de etkinlik kapsamında öğrencilere ücretsiz olarak ulaştırılıyor.

VBenzeri Kampüs 7 Ekim’de YTÜ’deydi!

Dönemin ilk VBenzeri Kampüs etkinliği 7 Ekim 2019 Pazartesi günü Yıldız Teknik Üniversitesi – Mimarlık Fakültesi Yıldız Yerleşkesi Oditoryumunda gerçekleşti. Etkinlikte Penta’dan Mimar Tuğba Başer “BIM ve Ötesi” başlıklı sunumuyla BIM sistem ve programlarının geleceği, kullanım alanları ve sağladıkları avantajlara dair bilgi verdi. Ardından MAA kurucusu Mimar Melike Altınışık “Tasarımı Tasarlamak” başlıklı sunumunu gerçekleştirdi. Çamlıca Tv Kulesi ve Seul Robot Müzesi projeleri üzerinden BIM sistemlerini tasarıma nasıl dahil ettiklerini örnekledi. “BIM, ortak bir platform üzerinden düşünebilmeyi sağlıyor. Bir birey olarak değil tüm paydaşlarla birlikte tasarlıyorsunuz” diyen Melike Altınışık teknoloji, süreç ve insanlar arasındaki ilişkiyi en iyi şekilde kurmanın önemini vurgulayarak bilgiyi hızlı, aktif, eşit ve eksiksiz bir şekilde paylaşmak için BIM araçlarını kullandıklarını belirtti.

 

VBenzeri Kampüs 6 Kasım’da MEF’e konuk oldu!

VBenzeri Kampüs’ün Güz dönemi etkinliklerinin ikincisi ise 6 Kasım 2019 tarihinde MEF Üniversitesi’nde gerçekleşti. Tuğba Başer’in sunumuyla başlayan etkinlik HPP’den mimar Veysel Açıkel’in “İkinci Çözümlemeler: Form Oluşturma Sürecinin Kurgulanması” başlıklı sunumuyla devam etti. Veysel Açıkel, form oluşturma sürecinde BIM kullanımının önemini örnekler üzerinden anlattı. Yöntemin ve formu oluşturan formüllerin tasarımın kendisi olduğunu vurgulayan Veysel Açıkel, İstanbul Finans Merkezi projesinin BIM araçları kullanılarak tasarlanan farklı varyasyonları üzerinden bu fikri örnekleyerek aktardı.

Sunumların ardından soru cevaplarla ilerleyen etkinliklerde öğrencilere VBenzeri için özel olarak tasarlanan bez çantalarda Arredamento Mimarlık ve Betonart dergileri, VitrA defteri ve BIM Sözlüğü’nün birinci cildi hediye ediliyor.

 

VBenzeri Kampüs’ün BIM temalı bir sonraki etkinliği 3 Aralık’ta Bilgi Üniversitesi’nde düzenlenecek.

Ayrıntılı bilgi için: https://www.vbenzeri.com/