[Sergi]: İlham Veren İşler #izmirdeoluyor Tasarım Sergisi

Kültür İçin Alan tarafından desteklenen, dört farklı tasarım alanından “İlham Veren İşler #izmirdeoluyor” dedirten 17 tasarımcının kendilerinin ve işlerinin bilinirliğini arttırmak için bir araya gelerek yarattıkları İlham Veren İşler projesi, tasarım sergisi ile devam ediyor. İzmir’de tasarım kültürüne alan açmak için başlatılan girişim, İzmirliler ile İzmir’de üreten tasarımcıları bu sergide buluşturuyor. Türkçe ve İngilizce içerikle, iki dilli olarak hazırlanan sergi 11 – 25 Kasım tarihleri arasında MaviBahçe Alışveriş ve Yaşam Merkezi’nde ziyaret edilebiliyor.

Sergi, İzmir’in tasarım kabiliyetini tasarımcıların adlarını, yüzlerini ve uğraştıkları tasarım disiplinini vurgulayarak görselleştiriyor. Onların işlerini ve tasarım yaklaşımlarına kısaca değiniyor. Kare kod uygulaması sayesinde ziyaretçileri cep telefonları aracılığı ile tasarımcılarla yapılmış röportajlara ulaştırıyor.

Serginin sergileme tasarımı H. Cenk Dereli (NOBON)’a ait. Sergi MaviBahçe Alışveriş ve Yaşam Merkezi’nden sonra farklı mekanlarda tekrar ziyarete açılacak gezici bir sergi olarak kurgulandı.

Sergide kullanılan yazı karakteri ailesi URFA, İzmir’de Ahmet Altun tarafından tasarlandı.

Sergi metinlerine çevirisi Doğacan Dilcun Doğan tarafından yapıldı.

Fotoğraf ve video işleri Kuzey Şaroğlu, Mertcan Şen, Abdullah Özden, Enes Ertan, Burak Çakıcı ve Doruk Kurtoğlu’dan oluşan ekip tarafından gerçekleştirildi.

Sergileme üniteleri İzmir’de Çağdaş Ahşap tarafından üretildi.

Sergi posterlerinin basımı CADBİM tarafından yapıldı.

Studio Evren Başbuğ ve NOBON tarafından düzenlenen İlham Veren İşler projesinin ana destekçisi Kültür İçin Alan. Sergi destekçisi MaviBahçe Alışveriş ve Yaşam Merkezi. Sergi, İlham Veren İşler projesinin video röportajlar ile iş insanları ve tasarımcı buluşmalarını kapsayan içeriğinin üçüncü ayağını oluşturuyor.

Facebook Etkinlik Bağlantısı
www.ilhamverenisler.com
Instagram.com/ilhamverenisler

2013 yılından beri “İlham Veren İşler #izmirdeoluyor” sloganı ile H. Cenk Dereli tarafından düzenlenen PechaKucha Night İzmir’in yarattığı ağda bulunan yerel, ulusal ve uluslararası alanda ilham veren işler yapan 161 sunucu, bu projenin cesaret kaynağı. Yaratıcı endüstriler ve ilişkili alanlarda işler üreten bu insanların içinden tasarımcılara odaklanan proje kültür endüstrisi ve yaratıcı ekonomilere dair farkındalık yaratmayı, kentin tasarım kültürü stratejisini tasarımcılar ve iş insanları ile pratik eylemler tanımlayarak tarif etmeyi, tasarımcıların ve işlerinin kentliyle etkileşimini arttırmayı ve İzmir tasarım kültürüne dair Türkiye’de bilinirliği arttırmayı amaçlıyor.

Eylül-Kasım aylarında dört kez gerçekleşecek tasarımcılar ve iş insanları buluşmasının her birinde, dört tasarım sunumu sonrasında katılımcılar İzmir, tasarım kültürü, yaratıcı ekonomiler ve çeşitli iş birliği imkanlarına dair görüş alışverişinde bulunacak. “İlham Veren İşler” projesine dahil olan tasarımcılar ile gerçekleştirilecek kısa sohbetler, çevrimiçi video kanalında yayınlanacak. Bu platformun daha sonra diğer tasarımcıların da katılımıyla İzmir Tasarım Arşivi’ne dönüşmesi için sürdürülebilir yöntemler aranacak. Kasım ayında açılacak tasarım sergisinde tasarımcılar hem kendilerini hem tasarlama süreçlerini hem de tasarımlarını sergileyecek. Sergi herkesin katılımına açık bir tasarım forumu ile sonlanacak. Katılımcılar Kültür İçin Alan projesi kapsamında, online söyleşi, buluşmalar ve sergi ile yaratılan etkileşimi stratejik eylemlere dönüştürmek için tartışacak.

“İlham Veren İşler #izmirdeoluyor” projesinde yer alan tasarımcılar şöyle:

Mimari Tasarım: Noyan Vural, Melis Varkal, Evren Başbuğ, Burcu Kundak, Hande Balçu
Endüstriyel Tasarım: Mert Torun, Egemen Tamcı, Ümit Çağlar, Ezgi Ezdar Onur
Moda Tasarımı: Nazlı Terzioğlu, Ege Üstündağ, Gökhan İldeniz, Burcu Yıldız
Grafik Tasarım: Ziyacan Bayar, Ayşegül Tuğan Acar, Gülşah Taşkend, Oksal Yeşilok

#ilhamverenişler #izmirdeoluyor #izmirtasarımkültürü #kültüriçinalan


Organizasyon:

EVREN BAŞBUĞ:
2012 yılında İzmir’de kurulan Stüdyo Evren Başbuğ Mimarlık Ltd. Şti., başta yapı ve kent ölçeği olmak üzere tasarıma ihtiyaç duyulan tüm alanlarda ve ölçeklerde üretim yapıyor.
Ofisin önemli tasarımları arasında Tarih Öncesi Yaşam Müzesi (Bornova Belediyesi Yeşilova Höyüğü Ziyaretçi Merkezi) ve Bostanlı Yaya Köprüsü ve Gün Batımı Terası yer alıyor. Bostanlı Yaya Köprüsü ve Gün Batımı Terası, 2018 yılında yapı dalında Ulusal Mimarlık Ödülü‘ne layık görüldü.

HASAN CENK DERELİ:
Cenk Dereli’nin kurucusu olduğu NOBON ile, mimarlık ve tasarım alanlarına yönelik etkinlikler tasarlıyor, aynı zamanda mekana, ürünlere ve servislere dair tasarım fikirleri geliştiriyor. 2013 yılından beri İzmir’in yaratıcı endüstrilerinde iham veren işler yapanların hikayelerini paylaştıkları PechaKucha Night İzmir etkinliğini düzenliyor. Yaratıcılar için buluşmalar, seminerler, toplantılar, partiler, tasarımcı pazarları, atölyeler ve pop-up etkinlikler ile radyo ve çevrimiçi medya da firmanın faaliyet alanında yer alıyor.