(Bilsart)’ta VİDEO SANATI Konuşulacak…

Bilsart, “Video Sanatını Konuşuyoruz” başlıklı yeni bir konuşma programına ev sahipliği yapıyor. Ekim 2019 – Mayıs 2020 ayları arasında Bilsart’ta gerçekleşecek olan konuşma dizisi; video sanatının anlatım yöntemlerini, güncel sanattaki yerini, video üretimi gerçekleştirenleri ve onu biriktirenleri konuşacak olan sanatçı, yazar ve koleksiyonerleri her ay izleyiciyle buluşturacak.

Nazlı Pektaş’ın moderatörlüğünde gerçekleşecek olan dizi;  Ekim ayından itibaren video sanatını farklı başlıklar altında ele alacak olan konuşmacıları yan yana getirecek. 30 Ekim’de başlayacak olan programın ilk konukları sanatçı Ferhat Özgür ve sanat eleştirmeni Murat Alat. İlk konuşmanın başlığı; Kamusal Alan, Sokak. Ferhat Özgür kendi üretimleri eşliğinde kamusal alanın video üretimlerinde yer alma biçimini izleyici ile paylaşırken; Murat Alat, güncel sanat üretimi içinde videonun sokakla, kamuyla ilişkisini fikir üretme biçimlerini ele alacak.


“Video Sanatını Konuşuyoruz” başlıklı konuşma dizisinin ilk üç aylık programı aşağıdaki gibidir:

30 Ekim Çarşamba – Kamusal Alan, sokak
Ferhat Özgür & Murat Alat
Moderatör: Nazlı Pektaş

28 Kasım Perşembe – Oyun ve Siyaset
Cengiz Tekin
Moderatör: Nazlı Pektaş

11 Aralık Çarşamba – Aidiyet, idrak
Esra Aliçavuşoğlu & Yasemin Özcan
Moderatör: Nazlı Pektaş


Bilsart:
Bilsar, yıllardır güncel sanat alanında destek verdiği projelere bir yenisini ekledi. Sanatçılara video işlerini sergilemek için yeni bir alan yaratmak ve sanatseverleri bir araya getirmek amacıyla, ofis binasının garajını kar amacı gütmeyen ve video sanatına odaklanan bir sanat mekanına dönüştürdü. Ocak 2018 itibariyle video sanatının güncel örneklerini, 15 günde bir değişen bir programla sunan Bilsart, yine bu alana odaklanan bir kütüphaneyi de kullanıma açtı.
Bu dinamik sergi programı dahilinde koleksiyoner seçkilerine ve küratöryel projelere yer verecek olan Bilsart, aynı zamanda sanatçı, küratör ve koleksiyoner konuşmalarına da ev sahipliği yapıyor olacak. Bilsart, Bilsar’ın kar amacı gözetmeyen bir sanat girişimidir.