[Proje]: Çankaya Üniversitesi Merkez Kampüsü Kongre ve Kültür Merkezi

Proje Adı: ÇANKAYA ÜNİVERSİTESİ MERKEZ KAMPÜSÜ KONGRE VE KÜLTÜR MERKEZİ,

2018, ANKARA

Mimari: ERKAL MİMARLIK

İşveren: ÇANKAYA ÜNİVERSİTESİ

Orta büyüklükte bir üniversitenin gereksinimlerine göre tasarlanan Çankaya Üniversitesi Kongre ve Kültür Merkezi yapısı, kongreler ve konferanslar gibi çeşitli toplantıların yanı sıra tiyatro, konser gibi gösteri sanatlarına da ev sahipliği yapacak bir bina olarak tasarlanmıştır. Yapı yönetim birimlerine yakın, kampüs içi yolların arasında merkezi konumdaki bir yükseltiye tamamen yerleşmiştir.

Yapının bağlayıcı öğesi olan fuaye, kampüse ve ötesine hâkim bakıların neredeyse tümünü entegre edecek bir cam cephe ile tanımlandı. Fuaye, güneşin etkileri ile doğrudan karşılaşılan bir hacim oldu. Bunun sonucunda, gün boyunca güneş hareketlerinin içeride farklılıklar sunduğu bir cephe koşulu ortaya çıktı. Güneş ışınlarına karşı cephenin dışında ve içinde yerleştirilen güneş kırıcılar ile radyasyon kontrolü yapılırken, aynı desenlerin gün içinde saatlere göre fuaye alanına örüntüler sunması hedeflendi. Şema olarak fuaye alanı, yapının neredeyse tamamını çevreleyen bir güneş koridoru ile tamamen bütünleştirildi. Kongre ve Kültür Merkezi bu nitelikleri ile hem çevresini izleme olanağı sağlayan hem de kendi içindeki aktivitenin bir kısmının izlenebileceği bir yapı oldu.

Ana kongre salonu sunum, toplantı ve gösteri sanatlarına hizmete verebilecek sahne içi ve mekanik-elektronik teçhizata sahip 350 kişilik bir salon olarak şekillendi. Bu salona ek olarak, gerektiğinde birleşip, gerektiğinde ayrı ayrı kullanılabilecek iki adet seminer salonu ve yönetim, kokteyl hazırlık, sahne arkası gibi fonksiyonlar da yapıda yer buldu.

Fuaye alanının salonlardan daha sıklıkla ve farklı işlevlerle kullanılabilecek büyüklükte ve esneklikte olması özellikle aranan bir niteliktir. Bu nedenle, ana salonun fuaye tarafında tamamen açılarak katlanabilen kapılar kullanılarak iki hacmin birleşebilmesine olanak sağlandı. Esnek bir şekilde planlanan fuaye alanı hem sosyal etkinliklere ev sahipliği yapabilecek, hem de sergileme amacı ile kullanılabilecektir. Sergileme amacına yönelik olarak detaylandırılmış kalıcı bir sergileme altyapısı tasarlanmıştır. Bu altyapı, mekanda farklı konfigürasyonlarda sergiler düzenlenmesine imkan vermektedir.

Proje Künyesi

Proje Adı: Çankaya Üniversitesi Merkez Kampüsü Spor Merkezi
Proje Yeri: Ankara  
Proje Başlangıç – Bitiş: 2015
İnşaat Başlangıç – Bitiş: 2016-2018
İnşaat Alanı: 2.000 m²
İşveren: Çankaya Üniversitesi
Proje Ofisi: ERKAL MİMARLIK
Tasarım Ekibi: Emre Erkal, Ozan Erkal, Filiz Erkal, Coşkun Erkal
Mimari Proje Ekibi: Bekir Aşçıoğlu, Cennet Aşçıoğlu, Mihriban Kaya
Statik Projesi: Levent Aksaray Mühendislik
Çelik Projesi: Mehmet Göktaş
Mekanik Projesi: Merkezi Isıtma Sistemleri
Elektrik Projesi: Promete Mühendislik
Altyapı Projesi: Diyap Proje
Fotoğraf: Yerçekim Mimari Fotoğraf


Bitirme İşleri

 • Tarkett [Vinil Zemin Kaplamaları]
 • Oddicini [Hareketli Kapılar]
 • TACER [Akustik Ahşap Tavan Sistemleri]
 • Gala Sahne [Sahne Sistemleri]

Cephe

 • Kale Seramik [Kalesinterfleks Cephe Kaplamaları]

Islak Hacim

 • Çanakkale Seramik [Porselen Karolar]
 • Kale Grubu [Vitrifiye]

Aydınlatma

 • Lumicro
 • Arlight

Mekanik

 • Tera [Ses Sistemleri]
 • UNTES [Havalandırma Sistemleri]