architalkture Lecture Series-VIII: Metaphorical Concepts for Designing Interactive Buildings

University of North Carolina – Charlotte, College of Computing and Informatics bünyesinde bulunan Software and Information Systems’in başkanı Prof. Dr. Mary Lou Maher, architalkture seminer serisi kapsamında 1 Ekim 2019’da İTÜ Mimarlık Fakültesi’ne konuk oluyor.

Prof. Dr. Maher, “Metaphorical Concepts for Designing Interactive Buildings” başlıklı konuşmasında tasarımda sıkça kullanılan metafor kavramından yola çıkarak daha anlaşılır kılınan dijital ortamları, günlük hayatımıza etki eden robotları, çeşitli araçlarla olan iletişimi ve yapay zeka ile harmanlanmış dijital dünyanın mekan ve yapı kullanıcılarına sağlayacağı yeni etkileşim olanakları üzerine yaşanan gelişmeleri anlatacak.

Kariyerinde hesaplamalı mühendislik, tasarımda bilişim alanları başta olmak üzere yaratıcılık ve bilgisayar-insan etkileşimi konusunda birçok yenilikçi çalışmaya imza atmış bulunan Prof. Dr. Maher, Sidney Üniversitesi Mimarlık Fakültesi’nde, Key Centre of Design Computing and Cognition’ın eş başkanlığını yaptığı sürede Design Computing lisans programını kurmuş ve dünyanın birçok farklı ülkesinden çok sayıda doktora öğrencisine ve araştırmacılara danışmanlık yapmıştır. Maher 2006-2010 yılları arasında Amerika Birleşik Devletleri’nde CreativeIT programını kurmuş ve Ulusal Bilim Kurumu (National Science Foundation) bünyesinde faaliyet gösteren Cyber-Enabled Discovery and Innovation Program’ın eşbaşkanlığını yürütmüştür. Bu kurumda daha sonra Human-Centered Computing Cluster Programı direktörlüğünü ve Division of Information and Intelligent Systems bölümünün yardımcı direktörlüğü görevlerini üstlenmiştir. Prof.Dr. Maher yaratıcılık, yaratıcı biliş ve dokunmatik arayüzlerle etkileşim tasarımı ve büyük veri alanlarında çalışmalar yürütmektedir.

achitalkture Lecture Series bir İTÜ Mimarlık Fakültesi etkinliğidir ve ilgi duyan tüm dinelyicilere açıktır.