(AURA İstanbul)’un Düzenlediği Cumartesi Aurası’nın Konuğu İHSAN BİLGİN

AURA İstanbul Mimarlık ve Şehircilik Araştırmaları Akademisi’nin Sertifika Programı dahilinde düzenlenen Cumartesi Aurası disiplinler arası konferans dizisi Güz Dönemi’ne başlıyor. Dönemin ilk Cumartesi Aurası, TCC Teknolojik Çatı ve Cephe Sistemleri‘nin sponsorluğunda, 5 Ekim Cumartesi günü “AVM: Kapitalist Kentin Kökenine Radikal Dönüş” başlıklı sunumu ile mimar ve akademisyen Prof. Dr. İhsan Bilgin’i ağırlıyor.


AVM: Kapitalist Kentin Kökenine Radikal Dönüş
Tarih: 5 Ekim 2019 / Cumartesi / 15:00
Yer: AURA İstanbul


Etkinliğe katılım herkese açık ve ücretsizdir, kontenjan sınırlıdır. Detaylı bilgi ve kayıt için tıklayın.

AVM: Kapitalist Kentin Kökenine Radikal Dönüş

“Günümüz kentlerinin kurucu ögelerinden hale gelmiş AVM gerçeğinin kökleri kapitalizmin başlangıcına kadar gidiyor. Postmodern dünyanın kaçınılmazı haline gelişinde ise duvar ertesi Berlin’in yeniden inşasının payı öncelikli. Panopticon’u bile terse çevirecek kadar radikal örneği Lafayet de Friedrichstraβe’nin kritik bir dönemecinde zaten.” İhsan Bilgin


Prof. Dr. İhsan Bilgin:
Mimarlık lisans eğitimini 70’lerde İstanbul Teknik Üniversitesi’nde tamamladıktan sonra 80-90’larda Yıldız Teknik Üniversitesi Mimarlık Fakültesi’nde öğretim üyesi olarak çalıştı. 00’larda Bilgi Üniversitesi’ne geçerek Mimarlık Fakültesi’nin kurucu dekanı oldu. Halen aynı fakültenin öğretim üyesidir. Modern dönem konut, yerleşme ve imar tarihleri ile modern mimarlık kültürü üzerine çalışıyor. Monografi niteliğinde çok sayıda mimar; bina ve kent, kitap, derleme ve yazıları bulunmaktadır. 80’lerden bu yana yapmış olduğu çok sayıda mimari projesi ve uygulanmış işi bulunmaktadır.

Cumartesi Aurası:
Cumartesi Aurası, AURA İstanbul Mimarlık ve Şehircilik Araştırmaları Akademisi’nin sertifika programı dahilinde, iki haftada bir kez düzenlenen disiplinlerarası nitelikteki konferans dizisidir. Mimarlık, şehircilik, sanat, teknoloji, felsefe dallarında tartışma, buluşma ve farkındalık ortamı oluşturmayı hedefler.