ULUSLARARASI KERPİÇ SEMPOZYUMU (BKM Plato)’da Gerçekleşti…

Muğla Köyceğiz BKM platoda 05-07 Eylül 2019 tarihleri arasında Yılmaz Erdoğan’ın destekleri ile düzenlenen 7. Uluslararası Kerpiç’2019 Sempozyumu’na Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi akademisyenleri ve yüksek lisans öğrencileri tarafından yoğun katılım sağlandı.

Anadolu’da yaygın kullanılan kerpiç malzemenin modern kullanım olanaklarının daha iyi tanıtılmasını amaçlayan sergiler ve bilimsel çalışmaların dışında özel bir işe ev sahipliği yaptı. MSGSÜ öğretim üyesi Ümit Arpacıoğlu yürütücülüğünde gerçekleşen “Geçirgenlik ve Form” temalı kerpiç Açık Hava Heykeli 2019 yaz aylarında Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi bünyesinde atölye ve kuramsal çalışmalar ile başlamış, tüm yaz boyunca devam eden bu özel çalışma sonrasında bir manifesto hazırlanmış ve tüm sempozyumda çalışmalar sergilenmiştir.

Ümit Arpacıoğlu çalışmanın özetini şu sözler ile aktarmıştır; “Son yüz yılda yaşanan gelişmeler, insanın yapı ile mekan ilişkisini köklü değişikliğe uğratmıştır. Bir yandan endüstrileşme,  bir yandan yaşanan düşünsel ve bilişimsel gelişmeler sonrasında insanoğlunun serüveni ve hayata bakışı farklılaşmıştır. Tüm bu karmaşık serüvene dışarıdan bakıldığında insanın özgürleştiği mi yoksa çevresine bir teknolojik koza örüp daha da köleleştiği mi tartışılır olmuştur. Çözümü doğada arayan, bulmaya çalışan insan yeniden toprağa ve toprak ile ilişkili her şeye özlemle geri dönmüştür. Kırsal hayatı, köy kavramını bu denli konuşuyor olmamızın sebeplerinden biri de bu değil midir? Kerpiç bir duvardan ne bekler insan, kerpiç geçirgen olabilir mi? Malzemelerin en fazla çözüneni olmasına rağmen algısal olarak daha çözünmemiş değil mi? Bir kerpiç duvar ne derece çözünebilir, bu durum özünden nerelere götürecektir onun serüvenini. Binlerce yıldır karşılaşılagelmiş ağır, dolu kerpiç malzeme bundan sonra daha geçirgen ve hafif olacak mıdır? Bunları düşünerek denemek istedik. Kerpicin binlerce yıllık algısına uymayanı, farklı olanı, çözüneni, geçirgen olanı yapmayı denemek, deneyimlemek istedik. Yapı malzemelerinin en kadim olanını bir mimar olarak yaşamak ve kalıcı bir heykel haline getirmeyi amaçladık.”

Çalışma Yürütücüsü
Doç.Dr. Ümit Arpacıoğlu

Çalışma Ekibi
Dilara Nitelik, İpek Özçamur, Tuğba Cebeci, Selin Güner, Bahar Şahin, Fatma Şenlikci, Hediye Sarıyıldız, Burcu Erdal, Halime Gizem Aksun, Şeymanur Bekiç, Büşra Sarıkaya, C.İrfan Çalışkan, Batuhan Yılmaz , Agah Taştemir, Özge Baş