TÜM ZAMANLARA, TÜM ÜZGÜN TAŞLARA Video Yerleştirmesi (Pera Müzesi)’nde…

Pera Müzesi Anadolu Ağırlık ve Ölçüleri Koleksiyonu’ndan esinlenen Nicola Lorini’nin “Tüm Zamanlara, Tüm Üzgün Taşlara” başlıklı video yerleştirmesi ziyarete açıldı. Kilogramın tanımının değişmesi, internetin teorik kütlesinin hesaplanması gibi bilim dünyasındaki güncel gelişmeleri merkezine alan yerleştirme, 24 Kasım tarihine kadar müzenin birinci katında yer alan Anadolu Ağırlık ve Ölçüleri sergi salonunda izlenebilir.


Tüm Zamanlara, Tüm Üzgün Taşlara
Tarih:
05 Eylül – 24 Kasım 2019
Yer: Pera Müzesi


Pera Müzesi koleksiyonları yeni eser üretimlerine ilham olmaya devam ediyor. İtalyan sanatçı Nicola Lorini’nin Anadolu Ağırlık ve Ölçüleri Koleksiyonu’ndan esinlenen “Tüm Zamanlara, Tüm Üzgün Taşlara” (For All the Time, for All the Sad Stones) adlı video yerleştirmesi, 5 Eylül’de ziyaretçileri ağırlamaya başladı.  Arkeolojik ve kültürel simgelerden beslenen çalışmalar gerçekleştiren Nicola Lorini’nin yeni video yerleştirmesi, yakın zamanda bilim ve teknoloji dünyasında yaşanan gelişmelere sanatsal bir yorum getiriyor. Eser, adını, felsefeci Marquis de Condorcet’nin metrik sisteme ithafen kullandığı “tüm insanlara, tüm zamanlara” ifadesinden alıyor.

Uzun soluklu arşiv çalışmasından yerleştirmeye

Anadolu Ağırlık ve Ölçüleri Koleksiyonu’ndan esinlendiği projenin fikrini oluştururken uzun soluklu ve kapsamlı bir araştırma süreci geçiren Lorini, çalışmasına müze arşivindeki nesneler, internet araştırmaları ve tarihle olan ilişkimizi sorgulayan okumalar ile başladı. Sanatçı, bu araştırmaların sonucunda koleksiyona ait görüntülerden, kitaplardaki ve internetteki görsellerden, çeşitli video kayıtlarından ve kişisel olarak yazdığı metinlerden oluşan geniş bir arşiv malzemesi elde etti. Kum, silikon, kemik gibi farklı materyallerle üretilmiş bir dizi heykelden oluşan, video ve sesi odağına alan yerleştirmede süregelen düşünce modellerini sorgulayan Nicola Lorini, zaman ve tarih anlayışına yakından bakmayı hedefliyor. Dijitalin yükselişiyle birer standart haline gelen gündelik nesne ve maddelerin artık soyut kavramlar üzerinden tanımlandığı tespitinden yola çıkan sanatçı, ziyaretçileri Pera Müzesi Anadolu Ağırlık ve Ölçüleri Koleksiyonu’nda çizgisel olmayan bir yolculuğa çıkarıyor.

Nicola Lorini

Konuşma Etkinliği: “İstiap Haddi”

Yerleştirmenin ziyarete açılmasının hemen ardından özel bir konuşma etkinliği düzenlenecek. Nicola Lorini, Gülşah Mursaloğlu ve Muğlak Standartlar Enstitüsü’nden Avşar Gürpınar ile Cansu Gürgen’in konuşmacı olarak katılacağı “İstiap Haddi” başlıklı panelde, Anadolu Ağırlık ve Ölçüleri Koleksiyonu katında sergilenen yerleştirmeden hareketle, ölçme, hesaplama, standart oluşturma, zaman ve değişim konuları tartışmaya açılacak. Etkinlik, Pera Müzesi Oditoryumu’nda 7 Eylül Cumartesi günü saat 15.00’da ücretsiz izlenebilir.

Film Gösterimi: 1001 Gram

Pera Film, Tüm Zamanlara, Tüm Üzgün Taşlara başlıklı video yerleştirmesi kapsamında 7 Eylül ve 23 Kasım tarihlerinde saat 17.30’da özel bir film gösterimi de gerçekleştirecek. Norveç’in sıra dışı komedi ustası Bent Hamer, ağırlık ve ölçekler enstitüsünde çalışan bir bilim insanının yaşamını konu edinen 1001 Gram adlı filminde bu kez bilim ile insan duyguları arasındaki gri alanda gezinirken, yine hafifliği elden bırakmayarak, birbirimize duyduğumuz ihtiyacı, insan olmanın tuhaflıklarını irdeliyor.

Yönetmen: Bent Hamer
Oyuncular: Ane Dahl Torp, Laurent Stocker, Stein Winge, Hildegun Riise
Norveç, Almanya, Fransa 2014, 88′, HDD, renkli
Norveççe, Fransızca; Türkçe altyazılı

Gösterimler ücretsizdir. Rezervasyon alınmamaktadır. Yasal düzenlemeler uyarınca aksi belirtilmediği sürece tüm film gösterimlerimiz 18+ uygulamasına tabidir.

Pera Müzesi Salı’dan Cumartesi’ye 10:00 – 19:00 saatleri arasında, Pazar günleri ise 12:00 – 18:00 saatleri arasında gezilebilir. Müzede Cuma günleri hem uzun hem de ücretsiz! “Uzun Cuma”larda müze 18:00 – 22:00 saatleri arasında ücretsiz olarak ziyaret edilebilir. “Genç Çarşamba” günlerindeyse tüm öğrenciler müzeyi ücretsiz ziyaret edebilir.


Anadolu Ağırlık ve Ölçüleri Koleksiyon Sergisi:
Anadolu Ağırlık ve Ölçüleri, Suna ve İnan Kıraç Vakfı’nın üç büyük koleksiyon alanından biridir. MÖ 2 binden günümüze, yaklaşık dört bin yıl boyunca Anadolu’da kullanılmış başlıca ağırlık ve ölçü aletlerini kapsayan koleksiyon, bu alandaki en önemli birikimlerden biri olarak kabul ediliyor. Arazi ölçümünden her türlü alışverişe, mimarlıktan sarraflığa, denizcilikten eczacılığa kadar çeşitli alanlarda kullanılan ağırlık ve ölçü aletlerini bünyesinde barındırıyor. Gerek dönemler ve kültürlerarası sistem ilişkilerinin, gerekse dönüşümlerin ve sürekliliklerin izlenmesine olanak veren bilimsel bir kaynak niteliği taşıyor. Koleksiyondan kronolojik bir düzenlemeyle sunulan geniş seçki, Anadolu bilim ve kültür tarihinin bu heyecan verici ilgi alanına ışık tutmayı amaçlıyor, ticari pratiklerin köklü geçmişine, kullanılan ağırlık ve ölçülerden yola çıkarak yeni bir bakış sunuyor.

Nicola Lorini:
Central Saint Martins Sanat ve Tasarım Koleji’nde güzel sanatlar eğitiminin yanı sıra Politecnico di Milano ve Utrecht Sanat Okulu’nda ürün tasarımı eğitimini tamamladı. Yakın zamanda Warburg Enstitüsü, Londra; British Museum, Londra; UAL, Londra ve Tokyo Sanat Üniversitesi için projeler gerçekleştirdi. Son dönemde katıldığı kişisel ve karma sergiler: Cold Stories, Rehearsal, Milano; Insonne, Sonnenstube, Lugano; Placido, Dimora Artica, Milano; Stand By Me, Pelagica, Milano; Bonis Bona, Malis Mala, t-space, Milano; Ben Tanıdık Bir Yabancı, Adana Arkeoloji Müzesi, Adana; Take Me Out, 97 Graham Road, Londra; Metadata, Lethaby Gallery, Londra; Annihilation Event (prototype), Tate Modern Switch House, Londra; Taiyr, ex chiesa di San Pietro in Atrio, Como; Complex Topography, Ritsurin Garden, Takamatsu. 

Gülşah Mursaloğlu:
1989 doğumlu Gülşah Mursaloğlu, Boğaziçi Üniversitesi Sosyoloji Bölümü’nden mezun olduktan sonra School of the Art Institute Chicago’da yüksek lisansını tamamladı. Çalışmalarını genellikle maddesellik, maddenin iradesi ve insanlar ile diğer türlerin zamanla kurduğu ilişkiler üzerinde temellendiren Mursaloğlu’nun yakın zamanda katıldığı sergiler arasında; GYF 10: Devam Etmek Gerek, Zilberman Gallery, İstanbul; Material Play, SU Art Galleries, Salisbury; Pandora’nın Kara Kutusu, Galata Rum İlkokulu, İstanbul; Muğlak Kesişimler için Notasyonlar, poşe, İstanbul; Bir İç Mekân Bahçesi, Depo, İstanbul; Artificial Life, Chicago Artists Coalition, Şikago; Other Hours, 601 Artspace, New York; Kiralık Satılık, Protocinema, İstanbul; -on the bank of what river?, Roman Susan Gallery, Şikago ve Ground Floor Biennial, Hyde Park Art Center, Şikago bulunuyor.

Muğlak Standartlar Enstitüsü (Avşar Gürpınar, Cansu Cürgen):
Muğlak Standartlar Enstitüsü, kimi fizikososyal (eşek yükü), kimi fizikomatematik (futbol sahası) pratiklere referans veren, kimi doğası itibarı ile (bir taşım) kimi tam bir matematiksel karşılığı bulunamadığı/olamayacağı için muğlak (3+1) ya da mutlaklığı kendinden menkul, yani içinde bulunulan sosyal ve kültürel çerçeveye göre belirlenen (indi-bindi) standart dışı/ötesi ölçülerin yazınsal ve görsel temsil biçimlerinin hassas bir araştırmasını gerçekleştirmeyi amaçlıyor. Enstitü belirsizlikleri doğrular, arşivler ve kaydeder; bununla birlikte, bir eğitim platformu rolü de üstlenerek yeni enstitüsyenlerin işe alım ve yerleştirme süreçlerine de önem verir. Bilinmeyen standartları mümkün olan en yüksek düzeyde kayda geçirmeyi hedefler. Sosyal araştırma enstitüleri tarafından sağlanan mevcut kurumsal ve entelektüel bilgi birikiminden faydalanan enstitü, bir dönüştürme çizelgesini yazılı ve resimli formatlarda sunmayı amaçlar. Gündelik nesnelerin katılımı yoluyla nesnel kültürümüzden parçaları toplar, arşivler ve belirsiz standartları belirleme/onaylama potansiyellerine göre kaydeder.