[Proje]: Haus 11 Suites

Proje Adı: HAUS 11 SUITES,

2018, BEYOĞLU, İSTANBUL

Mimari: ARCHIST

İç Mimari: ARCHIST

İşveren:

ICG MİMARLIK VE OTELCİLİK LIMITED

Haus Suites, Osmanlı’nın son döneminde ilk finans merkezi olarak nitelendirlebilecek Bankalar Caddesi’nin Şişhane’ye uzanan kısmında yer almaktadır. Bina 1800’lü yılların sonunda 2 katlı cumbalı, zeminde ticaret üzeri konut işlevli bir yapı olarak tasarlanmış, Cumhuriyet döneminde 3 kat daha eklenerek bugünkü kütlesine ulaşmıştır.

Yıllar içinde bölgenin ilk yerleşimcileri olan Musevi cemaatinin bölgeden taşınması ve elektrik ve aydınlatma tüccarlarının onların yerini almasıyla, bu bina da benzerleri gibi uzun yıllar zemini dükkan, üst katları depo olarak kullanılmıştır. Bu dönüşüm süresince binanın birçok orijinal niteliğine zarar verecek müdahalelerde bulunulmuş, cephe, pencereler, kapı ve doğramalar, zemin ve duvar kaplamaları zarar görmüştür.

Bu sebeple ilk önce sonradan eklenen ve binaya ekstra yük oluşturan bölücü duvarlar kaldırılmış, cephe kirliliğine yol açan ögeler temizlenmiştir. Tüm orjinal kapı ve pencere doğramaları el işçiliği ile temizlenerek cilanmıştır. Orjinal zemin ahşap kaplamaları tamir, renk ve cila işlemlerinden geçirilmiş, her odada yatakbaşına denk gelecek olan duvarın sıvası el işçiliği ile kaldırılarak altındaki ateş tuğlası duvar dokusu açığa çıkarılmıştır.

Butik otele dönüştürülen yapının iç mekan tasarımında, sade ve yalın mekanlar yaratmak, misafirlere kentin ve binanın tarihi dokusunu kendi evlerinde deneyimleme hissi vermek hedeflenmiştir.

Oda iç mekanlarında duvar ve tavan yüzeyleri beyaza, zemin ahşap kaplamaları ceviz ağacı rengine boyanarak yalınlık sağlanmıştır. Mobilyaların olabildiğince hafif, ince malzemeli ve minimal tercih edilmesi, böylece yapısal ögeleri ön planda tutmak amaçlanmıştır. Elektrik ve mekanik tesisat tamamen yenilenerek yeni üretilen hafif bölücü duvar içine gizlenmiş, banyolar boyalı metal doğramalı cam bölücü ile yarı-geçirgen hale getirilmiş, aynı zamanda alan kaybını en aza indirmek amaçlanmıştır. Banyolarda kullanılan seramiklerin küçük ebatlı ve duvar yarı yüksekliğinde olması da eski yapı üretim tekniklerinden referans almaktadır. Binanın cumbalarına iç mekanda eski işlevi iade edilmiş, iki kişinin karşılıklı oturabileceği bir bölüm tasarlanmıştır.


Bitirme İşleri

  • Dyo Dyoplas [Duvar Boyası]
  • Sen Yapı Sistemleri ve Alüminyum

Cephe

  • Filli Boya – Amphisilan Grenli

Islak Hacim

  • Ege Seramik
  • Weber [Yapı Kimyasalları]
  • Newarc Armatür

Aydınlatma

  • Maxi Led Aydınlatma

Mekanik

  • Baymak Lektus Boiler

Mobilya

  • İkea
  • Otem Dekorasyon