Genç Sanatçılara (TEPTA)’dan Aydınlık Destek!

Türkiye’nin sanat üretimini destekleyen SAHA Derneği, sanatçı ve küratörlere yönelik bir stüdyo programı başlatarak, yeni bir mekan kurdu. Yeni kurulan mekan, “SAHA Studio”nun aydınlatmasını TEPTA üstlendi.

Türkiye çağdaş sanatının tanınırlığını ve bilinirliğini artırmayı amaçlayan ve bu doğrultudaki projelere karşılıksız destek veren SAHA Derneği, SAHA Studio açılışını gerçekleştirdi. Çeşitli ülkelerden ve alanlardan sanatçıların üretim, araştırma ve etkileşim ortamlarını geliştirmeye odaklanacak olan SAHA Studio’nun aydınlatmasını TEPTA üstlendi. Uzun yıllardın İstanbul Modern’in yanında pek çok geçici sanat ve kültür etkinliğine karşılıksız destek sağlayan TEPTA, bir kez daha sanata  ve sanatçıya verdiği değeri bu güzel işbirliği ile öne çıkarmış oldu.

Beyoğlu, Sıraselviler Caddesi üzerinde yer alan SAHA Studio, 350 metrekarelik alanda çalışmalarını sürdürecek. Mimar, Zeynep Tümertekin tarafından projelendirilen, SAHA Studio’nun tüm genel aydınlatmasını gerçekleştiren TEPTA, projede toplam 70 adet ray spot kullandı. 18 Wolt ve 3000 Kelvin değerindeki spotlar, LED teknolojisine sahip. Sıcak-beyaz bir ışık yayan spotlara, lineer armatürler eşlik ediyor.

Tek kata yayılan SAHA Studio, özel çalışma alanları, sergi ve atölye köşeleri, kütüphane ve alanın ortasında yaratılan, cam bölmeler ile ayrılan toplantı odası ile minimalist bir tarzda tasarlandı. Mekanın odağını oluşturan toplantı odasında TEPTA Aydınlatma’nın Türkiye temsilciliğini yürüttüğü İtalyan marka LineaLight Group markasının Skate isimli tasarımı kullanıldı. Beyaz, camdan tasarlanan Skate aydınlatma, yalın çizgisiyle, minimalist özenle projelendirilen SAHA Studio’nun genel hatlarına başarılı bir şekilde adapte oldu. TEPTA’nın proje ekibinin süpervizyonluğu ile SAHA Studio’ya özel projelendirilen mekanda genel alanların yanında giriş  ve  teras gibi özel alanlara yönelik aydınlatma çözümleri de sağlandı.

SAHA Derneği, sanatçı, küratör ve eleştirmenleri ağırlayacağı bu mekan ve programla mevcut ekosistemin ihtiyaçlarına cevap verip, sanat profesyonellerinin küresel ağlarla bağlarını güçlendirmeyi hedefliyor. Dernek, proje kapsamında sanatçılara çalışma ortamı ve küratöryel desteğin yanı sıra projeleri için üretim, araştırma ve sunum bütçesi sağlayacak. Bunun yanında altı aylık program boyunca danışmanlık, geribildirim, yurt dışı seyahat ve birlikte öğrenme programları düzenlenecek.

SAHA Studio’ya kalıcı sponsorluk desteği vererek sanat ve sanatçının yanında yer alan TEPTA,  kültür ve sanat mekanlarının en doğru şekilde aydınlatılması gerektiği felsefesinden yola çıkarak, gerek teknik gerekse dekoratif aydınlatma alanında geniş bir ürün seçkisi sunuyor. TEPTA Aydınlatma, kurduğu işbirlikleri ile etkinliklerde kullanıcılarının üstün nitelikli ürünlerini ve doğru aydınlatmayı deneyimlemesini hedefliyor. Bu çerçevede SAHA Derneği ile kurulan bu işbirliğini çok önemli buluyor.