ARREDAMENTO MİMARLIK Yaz Sayısı ile Raflarda…

Arredamento Mimarlık’ın Temmuz-Ağustos sayısında yeni dosya başlığı: “Set Tasarımı ve Mimarlık: Yüzlerce Yıllık Bir Flört”.

Tiyatroda sahne ilk ikibin yılı boyunca ne amaçlanırsa o olarak düşlenebilir soyut bir mekandı. Sahnenin “set tasarımı” olarak adlandırılabilir saymaca/kurgusal mekanlarla tanımlanmaya başladığı geç 16. yüzyıl tiyatrosundan itibarense, mimarlık tiyatronun sadece yapısını ve reel mekanını kurmakla kalmıyor. Dosya kapsamında Türkiye’den bir grup tasarımcıya set tasarımı meselesine ilişkin sorular yöneltildi. Saffet Kaya Bekiroğlu, Nursev Irmak Demirbaş, Aslıhan Demirtaş, Alper Derinboğaz, Avşar Gürpınar, Cansu Cürgen, Mete Godollar, Metincan Güzel, Sanja Jurca Avcı, Gökhan Kodalak, Aslı Can Kortan, Esra Kudde ve Bora Özkuş’un yanıtlarına set tasarımlarından bir seçki eşlik ediyor.

Meksikalı mimar Pablo Pérez Palacio’nun yerel ölçekli güncel konut projelerinin yanında Hollandalı mimarlık stüdyosu RO&AD Architecten’in, yerleştiği ekosisteme en verimli şekilde dahil olması amaçlanan dört tasarımının incelendiği yeni sayı, Norveçli mimar Espen Surnevik’in Finnskogen’de bölgeye gelen ziyaretçiler için tasarladığı ayaklı kulübe projesi PAN-cabins’e de yer açıyor.

Mecidiyeköy Likör ve Kanyak Fabrikası projesi ile Şubat ayında Fabrika’nın ana salonunda gerçekleşen “Genç Cumhuriyet’in Cesur Hamlesi Olarak Mecidiyeköy Likör ve Kanyak Fabrikası ve Dahası: Kent Hafızası Bağlamında Vıkvıklanmalar” başlıklı sergi, Temmuz-Ağustos sayısında bir söyleşi ile yeniden gündeme taşınıyor. Sayıda ayrıca; Celal Abdi Güzer ve Lale Özgenel, Ankara’da farklı ekiplerle birlikte gerçekleştirdikleri yakın tarihli üç projeyi tanıtıyorlar; Orkun Beydağı ise kentsel veri üretiminin karmaşık ve dinamik doğasını ele alıyor.

Binat İletişim ve Danışmanlık bünyesinde yayınlanan Arredamento Mimarlık’ın 333. sayısı, başta D&R, İnkılap, Nezih, Remzi, Dost, Turan gibi kitabevleri olmak üzere CarrefourSA, Migros, Macro gibi zincir mağazalar ve büyük şehirlerin işlek yerlerindeki satış noktalarından edinilebilir. 

Arredamento Mimarlık’a [abonelik.binatdanismanlik.com] adresinden abone olabilirsiniz. Derginin 2017-2019 yıllarına ait sayılarına ise, App Store ya da Google Play üzerinden Turkcell Dergilik, Türk Telekom E-Dergi ya da dünyanın her yerinden PressReader uygulamasını indirerek ulaşabilirsiniz.