MİMARİ USTALIK SINIFLARI” Yapı Fuarı – Turkeybuild İstanbul 2019 Kapsamında Düzenlendi!

Yapı Fuarı – Turkeybuild İstanbul 2019 kapsamında Hasan Cenk Dereli’nin moderatörlüğünde düzenlenen “Mimari Ustalık Sınıfı” etkinlikleri 18-21 Haziran’da gerçekleşti. Hasan Cenk Dereli, etkinliği bi_özet’e anlattı:

“İkinci yılında, bir önceki yıldan farklı olarak mimar, içmimar ve mühendisleri bir arada ağırlayan Yapı Fuarı ‘Mimari Ustalık Sınıfları’ etkinliğini (Yapı Masterclass) 18-21 Haziran’da gerçekleştirdik. Fuarın İç Yapı, Yalıtım ve Yapı Malzemeleri, Doğrama (Kapı ve Pencere) ve Cephe Sistemleri, Şantiye ve Kaba Yapı salon düzenini tematik çerçeve olarak kullanan etkinliğe katılanlarla her gün bu başlıklara karşılık gelen ürün gruplarından seçilmiş firma standlarını benim moderatörlüğümde ziyaret ettik. Bu özel ziyaretlerde firma temsilcilerinden ürün ve ürün grupları hakkında doğrudan bilgi aldık, demolar deneyimlendik. Her turun sonunda katılımcılarla beraber konuk usta mimar, iç mimar ve mühendislerle buluştuk ve onların günün teması kapsamındaki sunum ve tartışmalarını izledik.

Mimar ve mühendisler için Yapı Fuarı’nda özel bir gezi olan Yapı Masterclass ile bu yıl fuarın dört günü boyunca 23 firma standına konuk olduk, toplam 10 usta mimar, iç mimar ve mühendisi 42. Yapı Fuarı’nda ağırladık. Toplam 101 profesyonel mimar ve mühendis ile yeni mezun ve öğrenci etkinlik öncesinde yapılan açık çağrılardaki başvuru formlarını doldurarak katılımcı oldu.

Geçen yıldan farklı olarak bu yıl fuar standları ziyaretlerinin süresini uzattık, ürünler hakkında daha detaylı teknik bilgi almayı mümkün kıldık. Katılımcılar bu genişleyen zamanı fırsata çevirerek ürünlerin uzmanlarına ve satış sorumlularına yönelttikleri sorularla ziyaretin verimliliğini arttırdı. Katılımcıların hali hazırda üzerine çalıştıkları projelere dair doğrudan firma yetkilileri ile bağlantıya geçerek ziyaret sırasında çözümler ürettiklerine tanık olduk, etkinliğin önemli amaçlarından birini yerine getirdiğini de canlı olarak gördük.

18 Haziran iç yapı temalı günde katılımcılar, Blum, Prosista, Peli, Aypro ve Tümaş sandlarını ziyaret ettiler. Usta mimar ve iç mimar konuklarımız Jale Kulin, Görkem Volkan, katılımcılarla bu ziyaret sonunda buluştu. Mimar ve iç mimarların nasıl verimli çalışabileceklerini ve kendi iş birliklerinin detaylarını Kıbrıs’ta devam eden projeleri üzerinden anlattı. Yalıtım ve yapı malzemeleri günü 19 Haziran’da katılımcılar Hekim Yapı, Monier Yapı Çözümleri, Işıklar, Tepe Betopan, Geomas ve Fixa standlarını ziyaret ettikten sonra mimar Murat Şanal, inşaat mühendisi Yusuf Tımbır ve makina mühendisi Süleyman Akım ile buluştu. Ekibin Beyoğlu’nda gerçekleştirdiği konut projesi, Bomontiada’daki sanat galerisi ve Şişhane otoparkı gibi projelerin detaylarına değinilirken projelerdeki zorlukların iş birliği ile nasıl aşıldığı anlatıldı. 20 Haziran Doğrama ve  cephe sistemleri gününün katılımcıları, Akpa, Adopen, Refsan, Cortizo, UCM Kompozit standlarını gezdikten sonra mimar Ali Hızıroğlu ve mühendis Mustafa Alkan ile buluştu. ERA Mimarlığın Garanti Bankası projesinin cephe sistemleri tasarlanırken mimar ve mühendis iş birliğinin nasıl gerçekleştiğini dinledi. Şantiye ve kaba yapı günü 21 Haziran katılımcıları Urtim, Özler Kalıp ve İskele, İSTON, Gökdelen İskele, İS-KA ve Kösedağ standlarını ziyaret etti. Mimar Mehmet Kütükçüoğlu, mimar Hande Ciğerli ve mühendis Yonca Çeltikçi ile Beyoğlu’ndaki Yapı Kredi Kültür Yayınları binasının tasarım ve şantiye süreçlerine dair bilgi aldı. Katılımcılar tasarım aşamasının erken dönemlerinde bağlayan mimar ve mühendis iş birliğinin şantiye alanının yönetimine nasıl katkı sağladığını gördü.

Sunum ve sohbetlerin sonunda genel olarak mimar ve mühendisleri bir arada buluşturan ne kadar az etkinlik olduğu konuşuldu. Yapı Fuarı kapsamında bu ortamın yaratılmış olması konuklar tarafından olumlu bulundu. Mimar ve mühendislerin yapı tasarım süreçlerinin en başından itibaren etkileşime geçmelerinin, iyi tasarlanmış yapılı çevrelerin oluşumunda ne kadar önemli olduğu vurgulandı.

Sunumlar sonunda katılımcıların soruları ile zenginleşen etkinlik çoğu zaman planlanan saatleri aştı. Oturum sonlandıktan sonra da katılımcı ve konuklar arasında birebir sohbetler devam etti. Etkinliğe katılan mimarlık öğrencileri, Türkiye mimarlık ortamının önemli temsilcileri ile tanışıp mimar-mühendis iş birliğinin önemini birinci ağızdan dinlemiş oldu. Genç profesyoneller ve kendileri de sektörde yıllardır faaliyet gösteren katılımcılar ise kendi deneyimlerini usta mimar ve mühendislerle tartışma olanağı buldu.

Yapı Fuarı ‘Mimari Ustalık Sınıfları’ mimarlık sektörünün içindeki farklı aktörleri; ürün ve sistem tedarikçisi firmalar, iç mimar, mimar ve mühendisleri aynı etkinlikte buluşturuyor. Açık çağrı sonrası başvuranlar arasından seçilen katılımcılarına moderatör eşliğinde bir turla farklı bir Yapı Fuarı deneyimi yaşatıyor. Katılımcılar gün boyu süren etkinlik programının içine serpiştirilmiş serbest zamanlarla etkinlik programı dışında kalan ama ziyaret etmek istedikleri standları da görebiliyor.

Her gün, programı tamamlayan katılımcılara sertifikalarının verilmesi ile tamamlanan Yapı Masterclass önümüzdeki yıllarda da içeriğini zenginleştirerek yapı sektörünün farklı paydaşlarını özel içeriklerle buluşturmaya devam edecek.”