(SALT Beyoğlu)’nda İstanbul Ansiklopedisi ATÖLYELERİ

Erkek Kızlar, Haşmetli Yosmalar ve Falcı Bacılar atölyesinden, SALT Beyoğlu, 02.04.2019. Aslıhan Şenel ve İrem Korkmaz’ın izniyle.

Kadir Has Üniversitesi İstanbul Ansiklopedisi Arşivi Araştırma Ekibi’nin Mart-Mayıs aylarında SALT Beyoğlu’nda düzenlediği İstasyon atölyelerinde, Reşad Ekrem Koçu’nun 30 yılını verdiği ansiklopedi yakından incelendi. Tarih, mimarlık, sosyoloji, grafik tasarım, tiyatro ve sinema gibi alanlardan yararlanan yürütücüler ve katılımcılar, haritadan performansa yayın etrafında kurgulanan yeni üretimler gerçekleştirdi. Veri analizi, dijital-analog görselleştirme, haritalama teknikleri, illüstrasyon, metin, kolaj ve video gibi yöntemlerle içerik analiz edilirken ulaşılan yeni bilgiler temelinde çeşitli maddeler yeniden yorumlandı.


İstanbul Ansiklopedisi Atölyeleri
Tarih: 25 Mart 2019 Cumartesi, 15.00-17.00
Yer: SALT Beyoğlu, Açık Sinema


Yoğun emek ve katılımla sürdürülen bu atölyelerin odaklandığı konular ve sonuçları, 25 Mayıs’ta SALT Beyoğlu’nda üç oturumlu bir panelde değerlendirme ve tartışmaya açılacak. Amaçlar, süreçler ve çıktıların detaylandırılacağı programda, İstanbul Ansiklopedisi’nin bugünün düşünce ve üretim biçimleriyle araştırılmasının potansiyelleri ve sağladığı olanaklar paylaşılacak.


1.Oturum (15.00)

2.Oturum (15.45)

3.Oturum (16.15)


İstasyon, Kadir Has Üniversitesi’nin devraldığı İstanbul Ansiklopedisi Arşivi’nin dijital ortama aktarılarak bir çevrimiçi yazılım aracılığıyla erişime açılması için SALT ortaklığında sürdürülen üç yıllık çalışmanın bir uzantısı olarak 16 Haziran’a kadar SALT Beyoğlu’nun giriş mekanı Forum’da yer almaktadır.

Oturumlar herkesin katılımına açıktır; konuşma dili Türkçe’dir.