Anafartalar Çarşısı’nı Anlatan ANAFARTALAR BELGESELİ Prömiyeri (Büyülü Fener Kızılay Sineması)’nda…

“Ulus Tarihi Kent Merkezi Yenileme Alanı Projesi” kapsamında yıkımı planlanan pek çok binadan birisi olan Anafartalar Çarşısı’nın; esnafın, sanatçıların ve akademisyenlerin gözünden anlatıldığı “Anafartalar” Belgesel Prömiyeri 20 Mayıs 2019 Pazartesi günü saat 19.00’da Büyülü Fener Kızılay Sineması Salon-2’de yapılacaktır. Gösterimi takiben saat 20.00’de film üzerine söyleşi yapılacaktır.


Anafartalar Belgesel Prömiyer
Tarih: 20 Mayıs 2019 Pazartesi, 19.00
Yer:Büyülü Fener Kızılay Sineması Salon-2


Yıkma ve yeniden yapma pratiklerinin son dalgalarından “Ulus Tarihi Kent Merkezi Yenileme Alanı Projesi” kapsamında yıkımı planlanan pek çok binadan birisi olan Anafartalar Çarşısı, “Anafartalar” Belgeseli ile tarihe not düşecek.

Çarşı, Türkiye’nin ilk yürüyen merdivenli çarşısı olması, döneminin teknolojik imkanlarını ustaca kullanması, sanat tarihimizde yer alan dünyaca ünlü Türk sanatçıların 22 eserine ev sahipliği yapması ve 50’yi aşkın yıldır aynı dükkanlarda devam eden esnafların varlığı gibi eşsiz özellikleriyle; kültürel, mimari, sanatsal ve sosyal açıdan ayrıcalıklı bir yere sahip. 

Çarşı, tahliye kararları ile baş etmeye çalışan esnafın, önemli sanat eserlerinin yok olma tehlikesi ile karşı karşıya kalan sanatçı ve sanat tarihçilerinin, kent belleğinin önemli bir unsurunun yok edileceğini savunan akademisyenlerin gözünden anlatılıyor. Belgesel, bütün bunlarla birlikte, Çarşı’nın belleğine ve esas olarak esnafın ve kentlinin Çarşı’nın yıkımıyla ilgili düşüncelerine odaklanıyor.

Belgesel’de önemli bir kültür mirası olan Çarşı’nın görüntüleri yanında 15 röportaj yer alıyor.

“Anafartalar”, kent belleğini yok edecek ve Türk seramik sanatı açısından çok önemli eserlerin yok olmasına neden olacak yıkımın getireceği sonuçları izleyicinin görüşüne sunuyor.