(SAHA Derneği), (ISCP)’ye Türkiye’den Katılacak Misafir Sanatçıya DESTEK Veriyor!

Çağdaş sanatı desteklemek amacıyla faaliyetlerini sürdüren SAHA Derneği, New York’ta bulunan The International Studio & Curatorial Program’a (ISCP) katılmak isteyen genç sanatçılara destek vermeyi sürdürüyor. ISCP’nin misafir sanatçı programı kapsamında Türkiye’den katılacak sanatçı, SAHA Derneği katkılarıyla programa dahil olabilecek.

1 Ekim – 31 Aralık 2019 tarihleri arasında gerçekleştirilecek misafir sanatçı programı, program dahilindeki aktiviteler, özel bir stüdyo, seyahat, yaşam ve konaklama bursu masraflarını içeriyor. Program kapsamında New York’ta yaşamamış veya çalışmamış sanatçılara öncelik veriliyor. İşbirliği kapsamında programa bugüne kadar Güneş Terkol (2013), Burak Delier (2014), Emre Hüner (2014), Belit Sağ (2016), Cem Dinlenmiş (2017) ve İnci Furni (2018) katıldı.

Başvurular için https://iscp-nyc.org/apply adresinden bilgi alınabilir, email yoluyla 31 Mayıs 2019’a kadar ISCP’ye başvurular yapılabilir.


ISCP:
ISCP, farklı coğrafyalardan sanatçılara ve küratörlere yönelik misafir programı odaklı ve kâr amacı gütmeyen bir güncel sanat kurumu olarak faaliyetlerini sürdürüyor. 35 sanatçı ve küratörün bulunduğu program katılımcılara yer, zaman ve yeni proje geliştirme desteği sağlıyor. Profesyonel gelişime ve bağlantı kurulmasına yönelik ek aktiviteler düzenleyen ISCP, güncel sanat üretimini, sunumunu ve içerikselleştirilmesini uluslararası perspektifler aracılığıyla sağlayan önemli bir platform olarak işliyor. ISCP’nin halka açık programları, misafiri diyaloga teşvik ederken şehrin kültürel manzarasına dâhil ediyor. Bu program dâhilinde 24 saat kullanılabilen 18 metrekarelik özel bir stüdyo alanı verilen katılımcı için; Visiting Critics’ten düzenli stüdyo ziyaretleri, müze, galeri ve diğer kültürel mekânlara alan gezileri, sanatçı konuşmalarına ve açık stüdyolara katılım gibi etkinlikler düzenleniyor. Stüdyo sahibi misafir aynı zamanda ISCP’nin sergi programı ve katılımcı projelerinde yer alabiliyor.

SAHA Derneği:
Kâr amacı gütmeyen bir sivil toplum kuruluşu olarak, çağdaş sanatı destekleme amacında birleşen bir grup sanatsever tarafından 2011 yılında kuruldu. Dernek, Türkiye çağdaş sanatının tanınırlığını ve bilinirliğini artırmak amacıyla, bu doğrultudaki projelere karşılıksız destek veriyor. Evrensel değerlere saygılı ve demokratik duruşuyla, Türkiye çağdaş sanatı için özgür bir “saha” oluşturulmasını misyon ediniyor.