[Proje]: Ortak Çalışma Ofisi

Proje Adı:
ORTAK ÇALIŞMA OFİSİ

2019, BEŞİKTAŞ, İSTANBUL

İç Mimari: DEGOSTUDIO MİMARLIK TASARIM

İşveren: ALESTA YAPI İNŞAAT SAN. TIC. LTD.

“Paylaşım ekonomisi 21. yüzyılın başat ekonomik eğilimi haline gelmiş durumda. Yeni ekonomik model yeni mekânsal tanzimler gerektirmekte. Bunun en göze çarpan değişimlerinden birisini ofis alanları yaşıyor. Geçmişin hantal Taylorist ofis alanları yeniden ele alınarak, daha esnek çalışma şartları ve saatlerine sahip şirketlere, girişimci bireylere ve dinamik ortaklıklara uygun bir halde yeniden düzenleniyor.

Zincirlikuyu’daki projemiz de bu değişimin İstanbul’daki güncel örneklerinden. Tek bir şirketin yönetim binası olması için tasarlanmış, 5 normal ve bir de çatı katından oluşmuş bina İstanbul’un 1980’lerde inşa edilen ikinci kuşak ofis yapılarından. Teknik altyapı ve mekân kullanımı olarak eskiyen yapı artık o ölçekteki şirketlerin taleplerini karşılayamıyor; şirketler de Zincirlikuyu – Beşiktaş aksının devamındaki daha yeni ve çağdaş mimariye sahip Levent – Maslak bölgesini tercih ediyorlar.

Değişen ekonomik şartların “boşa” çıkardığı bu bina, yıkılma ya da kendini yeni şartlara adapte etme ikileminde kalmıştır. Yapı sahipleri bu noktada yapının ortak çalışma (co-working) alanları sağlayan şirketlere kiralanmasına karar vermiştir. Projenin çıkış noktası da yapının bu dönüşümü olmuştur.

Yapının zemin katı, ortak giriş, danışma, açık çalışma ve kiralanabilir toplantı odalarından oluşmaktadır. Birinci katta ortak çalışma alanları devam ettirilmiştir. Üst katta ise, girişimcilere ve küçük işletmelere kiralanacak küçük ofis alanları ve ‘think tank‘ alanları bulunmaktadır. Bu katların parçalı yapısında, cam bölücüler kullanılarak ortak alanların da doğal ışıktan mümkün olduğunda faydalanması sağlanmıştır. Çatı katı ise yapı sahibinin kendi ofislerine ayrılmıştır. Elektrik ve mekanik sistemleri baştan ele alınmıştır. Bodrum katlar, ilgili sistemlerin teknik hacimlerine ve otopark alanına ayrılmıştır.

Sabit mobilyaların hemen hepsi degostudio tarafından tasarlanıp imal edilmiştir. Sabit mobilya ve hareketli mobilya seçimlerinde, işletmeci firmanın kurumsal renkleri ve daha önceki mekânlardaki tercihleri belirleyici unsurlar arasında olmuştur.”


Aydınlatma 

  • Goya Aydınlatma [Aydınlatma Armatürleri]

Sirkülasyon

  • Dorma Kapı [Kapı]

Mobilya

  • Neo Mobilya
  • Gürsan Mobilya

Islak Hacim

  • Ege Seramik [Vitrifiye ve Seramikler]

Bitirme İşleri

  • Derince Doğrama [Alüminyum Doğrama]
  • CDY Mimarlık ve Yapı Malzemeleri [Zemin Kaplama]

Proje İşbirliği

  • Ultra Mekanik [Mekanik]
  • Genç Efe Elektrik [Elektrik]