(İKSV Alt Kat)’ın Camekan Projesi MAYIS Ayı Konuğu CEREN ABAY’ın OYUN İsimli İşi….

İKSV Alt Kat, İstanbul Tasarım Bienali ve Grafik Tasarımcılar Meslek Kuruluşu (GMK) işbirliğiyle gerçekleştirdiği Camekân projesiyle 26 yaş ve altındaki üniversite öğrencileri ve yeni mezun genç tasarımcılar için bir kamusal alan yaratmaya devam ediyor. İstanbul Kalkınma Ajansı’nın (İSTKA) desteğiyle gerçekleştirilen proje kapsamında, Şişhane’de bulunan Nejat Eczacıbaşı Binası’nın giriş katındaki İKSV Alt Kat: Öğrenme ve Etkileşim Alanı’nın ön cephesinde yer alan 6 metrekarelik vitrin, Mart 2019’dan itibaren bir tasarım ve üretim alanına dönüştü.

Camekân’ın Mayıs ayı konuğu Işık Üniversitesi Görsel İletişim Tasarımı bölümünde öğrenimine devam eden Ceren Abay’ın Oyun adlı işi olacak. Hula hoop ve ip kullandığı işinde Abay, tasarım sürecini oyunla bağdaştırıyor. Formların, renklerin ve simgelerin ilk olarak oyun oynayarak öğrenildiğini ve bu öğrenimlerin ileride anlamlı bir bütün oluşturduğunu vurgulayan Oyun, Mayıs ayı boyunca Camekân’da görülebilir.

Mart 2019-Mart 2020 arasında her ay genç bir tasarımcıya yer verecek Camekân projesinin seçici kurulunda İstanbul Tasarım Bienali Direktörü Deniz Ova, İKSV Kurum Kimliği ve Yayınlar Direktörü Didem Ermiş, sanatçı, tasarımcı ve GMK üyesi Pınar Akkurt, grafik tasarımcı, MSGSÜ öğretim üyesi ve GMK üyesi Umut Südüak ve Fol Studio Yaratıcı Yönetmeni ve GMK Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Volkan Ölmez yer aldı.