SOLAR DECATHLON AFRİKA’da Türkiye’yi Temsil Edecek PROJE, Sponsorlarını Arıyor!

2019 Eylül ayında Fas’ın Ben Guerir şehrinde gerçekleşecek olan Solar Decathlon Afrika Yarışması’nda, Türkiye’yi Team Bosphorus takımı başarıyla temsil etmeye hazırlanıyor. 26 Nisan’da Zemin İstanbul’da gerçekleşen lansmanda mikro-yosun teknolojisi, sürdürülebilir yapı malzemesi; toprak ve enerji teknolojilerini içeren ReYard isimli konut projesi, katılımcıların beğenisini topladı.

Solar Decathlon, Amerikan Enerji Bakanlığı’nın (DOE) ilk defa 2002 yılında düzenlediği sürdürülebilir, ekolojik ve tükettiği enerjiyi üretebilen, öğrencilere yönelik bir konut tasarım yarışmasıdır. Enerji tüketimi ve sürdürülebilirlik konularında toplumda sosyal bilinç oluşturmayı, yarışma süreci içerisinde üretilen inovatif malzemelerle teknoloji ve endüstriye; üniversite işbirlikleri ve öğrencilerin katılımıyla ise meslek eğitimine, bilime ve akademiye katkı sağlamayı amaçlıyor. 2019 Eylül ayında Fas’ta gerçekleşecek yarışmada, 20 takım projelerini Fas’ın Ben Guerir şehrinde bulunan ve Fas Kralı VI. Muhammed’in destekleriyle kurgulanan Green Energy Park’ta inşa edecekler.

Projeler, inovasyon, mimarlık, market potansiyeli, konfor ve sağlık, enerji dengesi, sürdürülebilirlik, mühendislik, ev yaşamı, ev aletleri, iletişim ve sosyal farkındalık alanlarındaki 10 ayrı kategoride değerlendirilecekler. İnşa edildikten sonra, içinde yaşamak suretiyle test edilecek ve 40 gün sürecek olan yarışma boyunca yapılan değerlendirmeler sonucunda 100 puan üzerinden her kategoride en yüksek puanı alan ekip, bu kategoride ödül kazanmış olacak.

Türkiye’yi temsilen Solar Decathlon yarışmasına katılan Team Bosphorus, yarışmada ilk 20’ye kalan ve projesini inşa etmeye hak kazanan takımlardan biridir. Yıldız Teknik ve İstanbul Teknik Üniversitesi’ndeki farklı disiplinlerden; Mimarlık, Makine, Çevre, Elektrik, Endüstri, İnşaat Mühendislikleri, Endüstri Ürünleri Tasarımı, İç Mimarlık, Peyzaj Mimarlığı’ndan lisans, yüksek lisans ve doktora öğrencilerinin oluşturduğu takım, akademisyen ve alanında yetkin profesyonellerin mentörlüğünde Eylül ayında Fas’ta gerçekleşecek yarışma için çalışmalara 2018’in Nisan ayında başladı. Yaklaşık bir yıldır çalışmalarını sürdüren ekip, 26 Nisan Cuma günü Zemin İstanbul’da gerçekleşen lansmanda projelerini tanıttılar. Ekibin Koordinatörleri Esra Kıygın ve Ilgın Yeşim Eldeş’in sunumuyla gerçekleşen lansmanda, 7 ayrı disiplinden; mimari; Aslı Aldemir, statik; Tarık Ateşer, iç mimari-peyzaj ve ürün tasarımı; Onur Yılmaz, elektrik; Recep Tuna, mekanik tasarım; İsmail Çelik, yosun-ömür maliyeti analizi ekibi; Ece Kalyoncuoğlu ve iş sağlığı güvenliği ekibi liderleri; Merve Karamustafa, sunumlarında projenin detaylarını katılımcılarla paylaştılar.

Ardından sponsor firma temsilcileri  Mustafa Demirel (Ahmet Demirel),  adına Rebii Dağoğlu (Aldağ), Timur Ergün (Alligatör Boya), Beni Kohen (Fibrobeton), Fatih Saltabaş (İstanbul Enerji), Hüdai Kara (Metsims), Emre Özmen (Prokontrol); İstanbul Teknik Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Ali Fuat Aydın ve Yıldız Teknik Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Bahri Şahin’in söz aldığı lansmanda, gönüllü bir şekilde çalışmalarını sürdüren ve projeyi inşa edilebilme aşamasına getiren ekip, çalışmalarından dolayı tebrik edildi.

Prokontrol firmasından Emre Özmen; projenin Türkiye adına çok önemli olduğunu ve gelinen noktanın heyecan verici olduğunu dile getirdi.

Alligator firmasından Timur Ergün; “Projeyi ilk anlattıklarında ekibin heyecanını görmüş ve desteklemeye karar vermiştik. Bugün geldikleri noktaya baktığımda iyi ki destek olmuşuz diyorum” dedi.

Fibrobeton firmasından Beni Kohen:Fibrobeton olarak atardamarlarımızdan biri; deneysel çalışmalardır. Bu projenin gerçekleşeceğini bilmek heyecan verici. Projenin bir parçası olduğumuz için çok mutluyuz” dedi.

Aldağ Firmasından Rebii Dağoğlu: “Projenin, önceki girişimler gibi finansal sorunlar sebebiyle yarım kalmasını asla istemeyiz. Hatta gönlümüz, projenin Fas’tan ödülle dönmesinden yanadır. Ülkemiz ekonomik olarak çok parlak bir dönemden geçmiyor ama yine de bu etkinliğe dahil olmamız çok önemli. Hatta Solar Dechatlon’un bir sonraki ayağının Türkiye’de yapılmasını da çok arzu ederim. Aldağ olarak daima gençlerin yanında olacağız, projeye de desteğimizi sonuna kadar sürdüreceğiz” dedi.

İstanbul Enerji’den Fatih Saltabaş da sonuna kadar proje ekibine destek vereceklerini belirtti.

İTÜ Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Ali Fuat Aydın

Sponsor firmaların ardından konuşan İTÜ Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Ali Fuat Aydın: “Projede yer alan arkadaşlarımızın yaptıklarına baktığımızda, sürdürülebilirlik konusunda gençlere güvenmemiz gerektiğini görüyoruz. Birlikte çalışma, üniversite-sektör işbirliği, Ar-Ge ve Ür-Ge açısından bakıldığında kazanımlarımız çok büyük. Gençleri tebrik ediyorum” dedi.

YTÜ Rektörü Prof. Dr. Bahri Şahin

YTÜ Rektörü Prof. Dr. Bahri Şahin ise projenin “Üniversite-sanayi ve kamu birlikteliğine çok güzel bir örnek teşkil ettiğini” dile getirdi.

Tüm destekçi ve sponsorlar, projenin sürdürülebilir ve çevre dostu iyi bir konut projesi örneği olduğu ve geleceğe dair karamsar senaryoların yazılıp, çizildiği dünyada, iyi senaryo oluşturabilecek bir değere sahip olduğunun altını çizdi. Projenin yürütülen Ar-Ge süreci ve bütünleşik tasarım anlayışı ile Türkiye için örnek teşkil ettiği vurgulandı. Solar Decathlon Komitesi tarafından 31 Ocak – 1 Şubat tarihleri arasında gerçekleşen çalıştayda Team Bosphorus, favori adaylardan biri olarak gösterildi. Bilim, mimarlık, mühendislik ve teknoloji alanlarında Türkiye’yi temsil eden tek takım olan Team Bosphorus’un, evi inşa edebilmesi için malzeme desteğine, yarışmaya katılabilmesi için de ulaşım, lojistik ve maddi destek verebilecek sponsorlara ihtiyacı var.

*Evin Yıldız Teknik Üniversitesi’nde inşası için acil malzeme ihtiyacı şu şekildedir;

Lamine Parke 43 m2
Tik Döşeme 55 m2
Membran 69 m2
Yükseltilmiş Döşeme Ekipmanı 53 m2
Yükseltilmiş Döşeme Ekipmanı 50 m2
Yükseltilmiş Döşeme Ekipmanı 34 m2
Doğramalar 12 adet
Ahşap Kapılar 4 adet
Mekanik Odanın Kapısı 1 adet
Tavan Kontrplağı 53 m2
Su Kontrası 50 m2

ReYard Projesi:
Türkiye’yi temsil edecek tek takım olan Team Bosphorus, Fas’ın, Mardin, Antakya ve Şanlıurfa illerinin konut tipolojisine ait yerel malzemelerden biri olan toprağı bugünün yenilenebilir ve sürdürülebilir enerji kaynaklarıyla bir araya getirerek, özelde Fas’a, genelde ise Afrika kıtasına yeni, yerel, ekonomik, ekolojik ve sürdürülebilir bir konut projesi önermeyi hedefliyor. Prof. Dr. Ruhi Kafesçioğlu’nun geliştirdiği Alker yönteminden yola çıkan ve Türkiye’nin önde gelen yapı malzeme firmalarından Fibrobeton’un fabrikasında üretilen toprak bazlı panellerin, Team Bosphorus’a inovasyon ve sürdürülebilirlik kategorisinde puan kazandırması bekleniyor.

Reyard Evi’nin çok önemli bir diğer yenilikçi yönü de mikro yosunların kullanıldığı biyolojik atık arıtma sistemleriyle kendi atığını arıtacak, bu atığını peyzajında kullanılmak üzere gübreye dönüştürecek olmasıdır. ReYard Evi bir orman gibi havadan karbondioksit (CO2) alıp oksijen (O2) üretme kabiliyetinde olan yosun havuzuyla atık suyun sulama suyu olarak yeniden kullanımını sağlamayı, projenin karbon ve su ayak izini en aza indirmeyi hedefliyor. Bunların yanı sıra foto voltaik ve güneş panelleri, havadan suya ısı pompası, doğal havalandırma ve faz değiştiren malzemeler gibi günümüzün en yeni teknolojilerinin kullanımıyla enerji verimliliğinin en yüksek seviyeye çıkarılması bekleniyor.

Instagram: @sdateambosphorus
Facebook: Solar Decathlon Team Bosphorus
iletişim: info@sdateambosphorus.com

Aldağ:
Aldağ 1967 senesinde dönemin Alarko Taahhüt grubuyla Dağoğlu ailesinin ortaklığıyla kurulmuş bir şirkettir, Alarko için de ilk imalat yatırımıdır.İlk imalatları su soğutma gruplarıdır. Bunu kısa zaman içinde soğuk hava depoları, konvektörler, evaporatörler, soğutma kuleleri, ısıtma apareyleri ve ilk paket tip klima cihazları izledi. İklimlendirme sektöründe ALDAĞ A.Ş. imzası taşıyan pek çok “ilk” bulunmaktadır; ilk yerli ısı geri kazanım cihazının üretimi, ilk paket tipi hijyenik cihazların üretimi, ilk evaporatif soğutma sistemlerinin ithalatı ve Avustralya menşeli MULTISTACK firmasıyla yapılan lisans anlaşması çerçevesinde ilk modüler tip soğutma grubunun üretimi gibi.

Fibrobeton:
1987 yılında kurulan Fibrobeton, GRC (Glass Fiber Reinforced Concrete-Fiber Katkılı Beton) teknolojisini dış cephe uygulamasında kullanan Türkiye’deki ilk firmalardan biridir. Fibrobeton, 30 yıldan uzun süredir dünyanın 5 kıtası ve 25 ülkesinde, yüzlerce yapının dış cephesine ürünleri ile sağlamlık, ısı yalıtımı, depreme dayanıklılık ve estetik kazandıran yüzde 100 Türk sermayeli bir kuruluştur.

Fibrobeton yıllık 400 bin metrekarelik prekast üretim kapasiteli Düzce fabrikası, 2011 yılında üretime başlamış, dünyanın tek çatı altındaki en büyük kapasiteli entegre tesisidir. Son teknolojik ekipmanla donatılmış ARGE merkezi, dünya GRC lideri Fibrobeton’un vazgeçilmez kalitesi ve inovatif ürünlerinin mutfağıdır. Fibrobeton, GRC sektörüne kazandırdığı ilk’lerle dünya pazara yön veren bir şirkettir.

 18 Ocak 2017 tarihinde Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından 350’nci ARGE Merkezi Belgesi Fibrobeton’a verilmiştir. İş ortakları ile gerçek bir çözüm ortağı olarak çalışan Fibrobeton, teknik ekipleriyle birlikte, tasarımdan projeye ve son montaja kadar her aşamada destek hizmeti vermektedir.  Özellikle parametrik dizaynlarda ve özel formların yapımında, tasarımcılara alternatiflerin çok ötesinde ürün ve çözümler sunan Fibrobeton, tüm bu projeleri Türk işçisi ve mühendisinin bilgi birikimiyle gerçekleştirmektedir.

Fibrobeton bünyesinde çok sayıda marka ve ürün grubu bulunmaktadır. Klasik mimari formlu cephe elemanları Fibrobeton®, kendinden ısı yalıtımlı panel sitemi Fibrofombeton®, parametrik mimari tasarımların gerçeğe dönüştürüldüğü dijital üretim teknolojisi Fibromultiform®, unitize panel sistemleriyle entegre kaplama teknolojisi Fibropanel®, kendini temizleyen cephe kaplama sistemi Fibro-T®, güneş kırıcı ve boşluklu dekoratif cephe teknolojisi Fibro-Light®, tasarımcıların projelerinde fark yarattıkları ve beton olmasına rağmen ışık geçirgen Fibro-Transbeton®’ın yanında; projelere özel geliştirilmiş yüzlerce özel ürün ve yapım yöntemleri ile tamamen proje bazlı çözümler sunmaktadır.

Fibrobeton; ARGE ve jnovasyon altyapısı, patentli ürünleri, proje bazlı ürün geliştirme yeteneği, yurtiçi, yurtdışı firmalar, üniversitelerle iş birliği ve 30 yıllık know-how’ları ile, uluslararası alanda önde gelen bir markadır.