2019 BETONART Mimarlık Yaz Okulu Başvuruları Başladı!

TÇMB’nin 2002 yılından beri “BETONART” markası altında mimarlık öğrencilerine yönelik düzenlediği BETONART Mimarlık Yaz Okulu’nun 18.’si, 27 Temmuz- 6 Ağustos 2019 tarihleri arasında Ankara’da, TOBB-ETÜ Üniversitesi ev sahipliğinde Baştaş Çimento ve Konya Çimento’nun ana desteğiyle gerçekleşecek. 

Akademik Danışmanlığını Nur Çağlar, küratörlüğünü Selda Bancı’nın yapacağı BETONART Mimarlık Yaz Okulu’nun bu yılki teması: “stan.dart.laş.tır.ma”.

Moderatörler:

  • Atölye I – Refa Emrali
  • Atölye II – Jorge Mealha
  • Atölye III – Alper Aksoy |  Serkan Karaaslan |  Yunus Özmerdivenli
  • Atölye IV – Ramazan Avcı |  Emre Şavural | Fatih Yavuz | Ozan Gürsoy
  • Atölye V – Aktan Acar |  Ferdi Akarsu |  Yıldıray Lise
  • Atölye VI – Yasemin Özeri|  Murat Sönmez | Aslı Özbek | Nihat Eyce

Küratör Selda Bancı temayı şu şekilde açıklıyor:

“Tıpkı Bauhaus okulunun, sanayi çağının standartlaştırma, tekrarlanabilir / seri üretim ve kitlesel tüketim kavramlarından doğru mimarlığa bir araştırma nesnesi olarak yaklaşması gibi, okulun kuruluşunun 100. yılında bugün bilgi çağında, sayısal teknolojiler ve bilgisayar destekli tasarım aracılığıyla mimarlık alanında mümkün olan isteğe bağlı / kişiye göre uyarlanan, seri ama aynı olmayan, çeşitlilik ve karmaşıklık barındıran tasarımlardan, strüktürlerden / mimarlıklardan bahsediyoruz; yeni üretim biçimlerini, yeni malzemeleri ve yeni deneyimleri tartışıyoruz.

Bu bağlamda, Betonart Yaz Okulu 2019, mimarlıkta, mekânda ve her tür strüktürel yapıda standartlaştırmayı, yapı bileşenlerinden biri olan bir duvar parçasının tasarımı ve yapımı / üretimi üzerinden tartışmaya açıyor: Duvar taşıyıcıdır, duvar bölücüdür, duvar korur, duvar saklar, duvar mekân tanımlar, duvar mekânları birbirinden ayırır, duvar hareketi organize eder; duvar örülür, duvar inşa edilir, duvar kalıpla dökülür, duvar onarılır; duvara oturulur, duvara yaslanılır; duvarın katmanları, boşlukları, çatlakları, bir yüzeyi ve dokusu vardır, duvar iklime, zamana, yere, şartlara göre değişir, biçim değiştirir; duvarın bir dili, gölgesi vardır; iki boyutlu duvarlar, alçak duvarlar, kalıcı / geçici duvarlar, akışkan, geçirgen, katı, durağan duvarlar ve duvar olmayanlar…”

17 yıldır farklı kentlerde farklı temalarla gerçekleşen Yaz Okulu, Türkiye’nin çeşitli üniversitelerinden mimarlık bölümünde 3. sınıfı bitirmiş öğrencileri bir araya getiriyor. Bu yıl Yaz Okulu’nun 18.’si, 27 Temmuz- 6 Ağustos 2019arasında TOBB-ETÜ Üniversitesi Kampüsünde düzenlenecek. 5 Ağustos’ta yapılacak sergi ve sertifika töreninin ardından yaz okulu sona erecek. Süreci Betonart Yaz Okulu’nun blog sayfası, Facebook ve Twitter hesaplarından takip edebilirsiniz.

2019 BETONART Mimarlık Yaz Okulu başvuruları 24 Mayıs 2019 17:00’a kadar https://forms.gle/i1CrN5gsBaCPoBCU7 linkinde yer alan başvuru formuyla yapılabilmektedir.


Türkiye Çimento Müstahsilleri Birliği:
Türkiye Çimento Müstahsilleri Birliği (TÇMB), 1957 yılında Dernek statüsünde kurulmuş sivil toplum kuruluşudur. Türkiye’deki 51’i entegre, 17’si öğütme tesisi olmak üzere, toplam 68 kuruluşu temsil etmektedir. TÇMB, ülkenin kalkınma ve yapılandırılmasında en önemli malzemeyi üreten çimento sektörünün Sivil Toplum Kuruluşu biçiminde örgütlenmiş tek temsilcisidir. Türk çimento sektörünün uluslararası temsilcisi olarak Avrupa Çimento Birliği’ne 1972 yılından beri üye olan TÇMB aynı zamanda araştırma geliştirme hizmetlerinden başlayarak, eğitim, uluslararası iş birliği, sertifikasyon, sektörel veri derleme, üniversite, sivil toplum örgütleri ve diğer ilgili kuruluşlarla işbirliği gibi birçok sorumluluğu da başarıyla üstlenmiştir. Avrupa Çimento Birliği’nin (CEMBUREAU) üyesi olan TÇMB, Türk çimento sektörünün uluslararası ilişkilerini de yürütmektedir.

Betonart:
BETONART odağına beton malzemesini alan ve 3 ayda bir yayınlanan mimarlık ve tasarım dergisidir. Betonun nitelikli ve yenilikçi kullanım örneklerine yer verirken mimari kültür, tasarım, teknoloji ve sanat ile okurlarını buluşturur. BETONART, Türkiye’nin en “nitelikli” mimarlık yayını olma özelliğini 2004’den beri koruyor. Ocak 2012’den itibaren Binat İletişim ve Danışmanlık tarafından yayınlanmaya başlanan dergi, bu tarihten itibaren dijital iletişime de olanak vererek bir yenilenme ve değişim sürecine girdi. 32.sayıdan itibaren bir konuk editör ve onun işlediği bir tema ile yayınlanıyor. BETONART’ın okur kitlesi yapı sektörünün ve tasarım dünyasının tüm paydaşlarından oluşuyor. Betonla yapılan nitelikli tasarımların ön planda tutulduğu dergimizde, okurları iyi uygulama örnekleriyle buluştururken mimarlık kuramı, teknoloji, sanat ve tasarım gibi bu sektörün profesyonellerinin ilgi alanını 360 derece kapsayan bir içerik sunuyoruz.