(İzocam) Öğrenci Yarışması’nda FİNALE KALAN Öğrenciler MİLANO’ya Gidiyor…

İzocam’ın sosyal sorumluluk bilinciyle hayata geçirdiği ve üniversite öğrencilerine büyük fırsatlar sunan 19. İzocam Öğrenci Yarışması’nın sonuçları belli oldu. 14 projenin teslim edildiği yarışmada 5 proje finalde yer aldı.

Jüri değerlendirmesi sonucunda; ODTÜ Mimarlık Bölümü öğrencilerinden Öykü Nur Acıcan ve Eren Güney tarafından hazırlanan proje birinci, ODTÜ Kentsel Tasarım Bölümü öğrencilerinden Büşra İnce ve Ayşegül Erçin tarafından sunulan “Porti-co” projesi ikinci ve Gazi Üniversitesi Mimari Tasarım Bölümü öğrencisi Elif Şencal ile ODTÜ Kentsel Tasarım Bölümü öğrencisi Nilay Nida Can tarafından tasarlanan “Crescenzago Web Site projesi” üçüncü oldu.

Dereceye giren ilk üç proje İtalya’nın Milano kentinde gerçekleşecek uluslararası yarışmaya katılmaya hak kazandı.

Bu yıl 19.’si düzenlenen İzocam Öğrenci Yarışması sonuçlandı. İzocam, sosyal sorumluluk bilinciyle her yıl farklı bir konuyla hayata geçirdiği Öğrenci Yarışması sonuçlandı. Bu yıl 19.’sunu düzenlenen yarışmaya konu olacak şehir Milano olarak seçilmişti.

Öğrenciler, #milano2030 vizyonu doğrultusunda Crescenzago metro istasyonu alanının kente bağlanarak gençleştirilmesi ve canlandırılması konusunu projelendirdiler. ‘Fikirden Projeye’ formatıyla gerçekleşen ve tüm fakülte ve bölümlerde okuyan üniversite öğrencilerinin katılımına açık olan yarışmada tüm süreçler www.izocamogrenciyarismasi.com sitesi üzerinden yürütüldü.

Yarışma kapsamında öğrenciler #milano2030 vizyonu doğrultusunda Crescenzago metro istasyonu alanının sürdürülebilir gelişimi ve geleceği için bir vizyon oluşturarak, bölgesel şartları ve şehrin gelişimini de hesaba katarak mimari tasarım fikri geliştirdiler ve bu fikirleri avan projeye dönüştürdüler. Katılımcılar fikir projelerini 10 Mart 2019’a kadar dijital ortamda teslim ettiler. Yarışmanın bu ilk aşamasında 14 proje teslim edildi ve 12 Mart’ta kapalı oturumda projeleri jüri tarafından değerlendirildi. Bu değerlendirme sonucu ulusal finale kalan 5 proje ile projenin ikinci etabı olan ulusal finale geçildi.

Ulusal finale kalan 5 ekip 24 Nisan’a kadar, jüri yorumlarına göre geliştirdikleri detaylandırılmış ve şartnameye uygun proje paftalarını izocamogrenciyarismasi.com sitesine yükledi. 1 Mayıs 2019’da ise finalistler Levent Hyatt Centric’de gerçekleştirilen açık jüri buluşmasında, projelerinin son hallerini jüriye canlı olarak sundular.

Aynı gün değerlendirilen ve açıklanan yarışmanın sonucunda; ODTÜ Mimarlık Bölümü öğrencilerinden Öykü Nur Acıcan ve Eren Güney tarafından hazırlanan “Modula(R)esidence” projesi birinci, ODTÜ Kentsel Tasarım Bölümü öğrencilerinden Büşra İnce ve Ayşegül Erçin tarafından sunulan “Porti-co” projesi ikinci ve Gazi Üniversitesi Mimari Tasarım Bölümü öğrencisi Elif Şencal ile ODTÜ Kentsel Tasarım Bölümü öğrencisi Nilay Nida Can tarafından tasarlanan “Crescenzago Web Site projesi” üçüncü oldu.

Yetkin öğretim görevlileri ve uzman mimarlardan oluşan jüri yarışma süreçlerindeki aktif rolüyle ve özverili çalışmalarıyla hem yarışmaya hem de öğrencilerin gelişimine katkı sağladı. İTÜ Makine Fakültesi öğretim üyesi Prof. Dr. Abdurrahman Kılıç, Dilekçi Mimarlık firmasından Y.Mimar Durmuş Dilekçi, İTÜ Mimarlık Fakültesi öğretim üyesi Doç. Dr. Gülten Manioğlu, Suyabatmaz-Demirel Mimarlık firmasından Y.Mimar Hakan Demirel, ODTÜ Makine Fakültesi öğretim üyesi Prof Dr. Mehmet Çalışkan ve İzocam Pazarlama Direktörü Dr. Kemal Gani Bayraktar İzocam 19. Öğrenci Yarışması’nın seçkin jürisi içinde yer aldı.

Ulusal yarışmada ilk üçe giren ekipler ise sırasıyla 8 bin, 6 bin ve 4 bin TL ödül kazanırken, 5-8 Haziran 2019tarihleri arasında Milano’da düzenlenecek uluslararası finalde ülkemizi temsil etme ve uluslararası ödül için yarışma hakkı da kazandılar.

Yarışmanın uluslararası etabındaki ödüller ise şöyle belirlendi; birincilik ödülü 1.500 €, ikincilik ödülü 1.000 €, üçüncülük ödülü 750 €, özel ödül ve öğrenci ödülleri ise 500 €.