ARREDAMENTO MİMARLIK’ın Mayıs Sayısı Çıktı!

Mayıs sayısı ile raflarda yerini alan Arredamento Mimarlık’ın yeni dosya konusu: “Evsizlik: Bir Barınma Formu”.

Türkiye, evsizliğe dair düşünme ve araştırma pratiğinin neredeyse olmadığı bir yer. Evsizlik, akademik literatürde ağırlıklı biçimde tıbbi bir konu olarak ele alınan, toplumsal pratikler bağlamında ise ancak bir iki yardım kuruluşunun haberleri ile kendine kısıtlı yer bulabilen bir olgu. Konuya mimarlıktan yaklaşalım dersek tablo daha da vahimleşiyor. Banu Özkazanç Dinçer’in editörlüğünü üstlendiği dosyada, evsizliği bütünlüklü bir biçimde anlatma, tasvir etme çabasına girişilmedi; tersine evsizlik ve buna köklerinden bağlı barınma hallerimiz üzerine düşünerek bu tekinsiz bölgeye adım atmayı denemek ile yetinildi. Arda Karaburçak, Emre Gökdel, Selin Erdemirci ve Samira Kawash’ın metinlerine Mark Horvath ile yapılan bir söyleşi eşlik ediyor.

Çek mimar Petr Stolín’in Liberec’te gerçekleşen iki yapısının yanısıra Amsterdamlı Civic Architects’in yakın tarihli kamusal projelerinin incelendiği Mayıs sayısında ETH Zürih ve Peru Papalık Katolik Üniversitesi’nden (PUCP) 45 öğrencinin arkeolojik sit alanı Pachacámac’ta inşa ettiği strüktür ile ACE Mimarlık tarafından tasarlanan Ordu Üniversitesi Emin Çetinceviz Merkez Kütüphanesi yapısı tanıtılıyor. 331. sayıda, İstanbul merkezli tasarım, mimarlık ve danışmanlık şirketi Under Architects’in 2015-2018 yılları arasında tamamladığı projelerden bir seçkiye de yer veriliyor.

Yıldız Entegre’nin katkılarıyla yayınlanan “Ağacın İzinde” bölümünde bu ay,  2018-2019 Akademik Yılı’nda Boğaziçi Üniversitesi İnşaat Mühendisliği Bölümü’nde misafir öğretim üyesi olarak ders veren Ario Ceccotti ile orman ürünleri üzerine bir söyleşi gerçekleştirildi.

Mayıs sayısında ayrıca; İsveç Enstitüsü, UN-Habitat, Block by Block ve Seferihisar Çocuk Belediyesi işbirliği ile 16-17 Mart 2019’da gerçekleştirilen; kapsayıcı ve katılımcı planlamaya çocukların gözünden bakmayı deneyen “Block by Block Seferihisar” atölyeleri paydaşlarının aktarımları ile ele alınıyor.

Zeynep Turan’ın yeni sayıda yer alan metni, YouTube’da ev turu videoları üzerinden Türkiye’deki mahremiyet algısının devam eden dönüşümünü ve bu noktada devreye giren toplumsal cinsiyet rollerini mekan bağlamında yeniden tartışmaya açıyor. İmre Özbek Eren ise merdivenin işlevsel ve konstrüktif gerçekliğinin dışında anlamsal boyutlarını irdeliyor.

Binat İletişim ve Danışmanlık bünyesinde yayınlanan Arredamento Mimarlık’ın 331. sayısı, başta D&R, İnkılap, Nezih, Remzi, Dost, Turan gibi kitabevleri olmak üzere CarrefourSA, Migros, Macro gibi zincir mağazalar ve büyük şehirlerin işlek yerlerindeki satış noktalarından edinilebilir.

Arredamento Mimarlık’a [abonelik.binatdanismanlik.com] adresinden abone olabilirsiniz. Derginin 2017-2019 yıllarına ait sayılarına ise, App Store ya da Google Play üzerinden Turkcell Dergilik, Türk Telekom E-Dergi ya da dünyanın her yerinden PressReader uygulamasını indirerek ulaşabilirsiniz.