(Pera Müzesi) Film Programları “Başkasının Eli” ile Devam Ediyor…

Pera Film’in, Fol iş birliğiyle Mart ayında başlayan yeni film ve söyleşi programı “Başkasının Eli”, ikinci etkinliğinde Dane Komljen imzalı Kuzeydeki Tüm Şehirler (All the Cities of the North)’e odaklanıyor. Pera Müzesi Oditoryumu’nda, 18 Nisan Perşembe günü ücretsiz izlenebilecek filmin hemen ardından, akademisyen Ferda Keskin ile bir söyleşi gerçekleştiriyor.


Başkasının Eli
Tarih: 18 Nisan Perşembe 2019
Film Gösterimi: 19.00
Söyleşi: 20.45
Yer: Pera Müzesi Oditoryumu


Pera Film, sinema topluluğu Fol iş birliğiyle sunduğu “Başkasının Eli” başlıklı program kapsamında, her ay bir yapımı perdeye taşımaya ve ardından film üzerine bir söyleşi gerçekleştirmeye devam ediyor. Türkiye’de gösterilme fırsatı bulamamış ya da az sayıda seyirciye ulaşmış günümüz sinemasından örnekleri mercek altına alan programın ikinci filmini, Dane Komljen imzalı, Kuzeydeki Tüm Şehirler (All the Cities of the North) oluşturuyor. Boban Kaluđer, Boris Isaković ve Dane Komljen’in rol aldığı film, ıssız mekânları ve bu mekânlardaki insan ilişkilerini konu alıyor. Filmde, mekânlar, insanların varlığıyla yavaş yavaş belleğe kavuşurken, insanların bu mekânlarda kurmuş olduğu sosyallik ve bunun muhtelif boyutları görünür kılınıyor. 18 Nisan Perşembe günü saat 19.00’da başlayacak gösterimin hemen ardından, akademisyen Ferda Keskin, filmin çerçevesi üzerine bir söyleşi gerçekleştirecek.

Haziran ayına dek sürecek olan “Başkasının Eli” başlıklı film programı kapsamındaki gösterim ve etkinlikler ücretsiz sunuluyor

Film Künyesi

Kuzeydeki Bütün Şehirler (All the Cities of the North)

Yönetmen: Dane Komljen

Oyuncular: Boban Kaluđer, Boris Isaković, Dane Komljen

Sırbistan, Bosna-Hersek, Karadağ, 2016, 100′, renkli

Sırpça; Türkçe altyazılı


Ferda Keskin:
Ferda Keskin, Boğaziçi Üniversitesi Felsefe Bölümü’nden lisans, Columbia University’den Master ve Doktora derecelerini aldı. Columbia University’de Felsefe ve Humanities bölümlerinde ders verdi. 2003 yılında İstanbul Bilgi Üniversitesi Karşılaştırmalı Edebiyat Bölümü’ne geçti ve 2003 – 2006 yılları arasında aynı kurumdaki Kültürel İncelemeler Yüksek Lisans Programının direktörlüğünü yaptı. 2007 yılında Ekonomi Politik ve Toplumsal Felsefe Lisans Programı ile Felsefe ve Toplumsal Düşünce Yüksek Lisans Programlarını kurdu. 2008 – 2010 yılları arasında uluslararası Kültürel İncelemeler birliği Association for Cultural Studies’in Yönetim Kurulu Başkanlığı görevini yaptı. Halen İstanbul Bilgi Üniversitesi Felsefe ve Toplumsal Düşünce ve Karşılaştırmalı Edebiyat programlarında dersler vermeye devam ediyor.

Fol:
Fol, film ve videonun sunduğu alternatif deneyimleme şekline önem veren ve bu deneyimi paylaşmaya odaklanan İstanbul menşeli bir sinema topluluğudur. 2015 yılında Burak Çevik tarafından kurulmuş ve İstanbul’un muhtelif yerlerinde gösterimlerine devam ediyor.