(kyu Collective) (ATÖLYE)’nin Çoğunluk Hissesini SATIN Aldı!

kyu Collective, İstanbul merkezli yaratıcı organizasyon ATÖLYE’nin çoğunluk hissesini satın aldığını duyurdu.

Merkezi New York’ta bulunan kyu, ekonomiyi ve toplumu ileri taşıyacak yaratıcılığa kaynak olmak için stratejik olarak seçilmiş şirketlerin bir araya geldiği bir kolektif. Üyeleri arasında uluslararası tasarım firması IDEO, veriye dayalı medya ve CRM hizmetleri sağlayıcısı Kepler, çok disiplinli yaratıcı marka oluşturma ajansı Sid Lee ve dönüşüm danışmanlığı firması SYPartners gibi organizasyonlar yer alıyor.

ATÖLYE ve kyu, dijital çağa uyumlu yaratıcı organizasyonlar oluşturma konusunda iki öncü kurum. Her şeyden önce bir “komünite” olan ATÖLYE, Yaratıcı Platform’unun içerisine bir Stratejik Tasarım Stüdyosu yerleştiren yeni nesil bir yaratıcı iş modeli. Stüdyo; eğitim, teknoloji, finans, telekomünikasyon ve sosyal etki gibi alanlarda çetrefilli problemlere karşı çözümler geliştirirken, disiplinlerarası ve çeşitli becerilere sahip 150’nin üzerinde profesyoneli bir araya getiren Yaratıcı Platform ise mümkün olan en geniş çerçevede yaratıcı hizmetler sunarak bu sistemin belkemiği görevini görüyor.

ATÖLYE bünyesinde, yenilikçi ürün ve hizmetler için geliştirilmiş bir yatırım aracı olan Girişimler ile öğrenme programları geliştiren ve yetenek yönetimi süreçleri inşa eden bir Akademi de bulunuyor.

ATÖLYE, 2014 yılında Stanford Üniversitesi d.school tarafından en etkili proje olarak değerlendirilirken, 2016 yılında ise Monocle dergisi tarafından sektörünün lideri bir yaratıcı platform olarak adlandırıldı.

Çok çeşitli ve yaratıcı bir komünite oluşturmak için ATÖLYE’nin benimsediği yönetim modeli ve uygulamalar kyu’nun ölçeklendirebilme kapasitesiyle birleşecek. Bu ortaklık, yaratıcı alanlarda faaliyet gösteren şirketler tarafından bugüne kadar sınırlı hizmetler sunulan birçok pazarda güçlü ve daha etkili bir iş modeli geliştirecek.

“Hem kyu hem ATÖLYE, komünite kavramını yol gösterici bir ilke olarak benimseyen 21. yüzyıl projeleri. ATÖLYE, eşsiz kültüründen beslenen ve mekânı tarafından şekillendirilen canlı ve değişken bir yaratıcı komüniteye ev sahipliği yapan bir modele sahip” yorumunda bulunan kyu EMEA CEO’su Farah Ramzan Golant, sözlerine şu ifadelerle devam etti: “kyu, yeni yaratıcı örgütlenme biçimlerinin önderliğini yapmak üzere Orta Doğu ve Hindistan gibi piyasalara yöneldikçe, bu yenilikçi ve komünite öncelikli anlayışın nasıl düşleneceğini, yorumlanacağını ve etkin bir şekilde uygulanacağını keşfetmek üzere ATÖLYE ile iş birliği yapmak bizi heyecanlandırıyor.”

kyu Collective ortaklığı ile ilgili yorumda bulunan ATÖLYE Kurucu Ortağı Engin Ayaz, “Keşfetmeye değer veren bir oluşum olarak kyu Collective bünyesinde bulunan üst düzey uluslararası organizasyonlarla birlikte çalışarak ATÖLYE’nin uzmanlığını daha da üst seviyeye taşımaktan mutluluk duyuyoruz” şeklinde konuştu. “ATÖLYE’nin yaklaşımını başka önde gelen pazarlarda uygulama olasılığı, bizim için gerçekten heyecan verici bir araştırma olanağını temsil ediyor” yorumunu yapan Kurucu Ortak Kerem Alper ise sözlerine, “Geleceğe doğru yol alırken böylesi ileri görüşlü yaratıcı ortaklarımızın olması bizi daha da güçlü kılıyor” diyerek devam etti.


ATÖLYE:
2013 yılında İstanbul’da kurulan ATÖLYE, Yaratıcı Platform’unun içine ödüllü bir Stratejik Tasarım Stüdyosu yerleştiren bir inovasyon platformu. ATÖLYE’nin çeşitlilik ve etkileşim düzeylerine dair kriterlere göre özenle bir araya getirilmiş komünitesi, an itibarıyla sayıları 150’yi aşan yaratıcı profesyonelden oluşuyor.

ATÖLYE, çeşitliliği teşvik eden komünitesi, sınırları belirli mekânı ve şeffaf sisteminden aldığı güç ile yaratıcı hizmetler sektörüne “membran organizasyon” olarak adlandırılan yeni bir model kazandırıyor. ATÖLYE’nin bu sistem sayesinde müşterilerine sunabildiği geniş yelpazedeki hizmetlerin tamamı, önemli sorunların ele alınması ve sunulan çözümler aracılığıyla en fazla olumlu etkinin yaratılabilmesi amacını taşıyor.

kyu:
kyu, Hakuhodo DY Holdings Inc. (“HDY”) bünyesinde faaliyet gösteren bir stratejik birim. Mayıs 2014 tarihinde kurulan kyu Collective, HDY için uzmanlaşma ve inovasyonun sürekli geliştirilmesini hedefliyor.

CEO Michael Birkin tarafından yönetilen kyu Collective’in, New York’taki merkezi dışında dünya çapında ofisleri bulunuyor. Kyu üyesi firmalar arasında BEworks, C2, Digital Kitchen, Hornall Anderson, IDEO, Kepler Group, RedPeak Group, Sid Lee ve SYPartners bulunuyor.