ARREDAMENTO MİMARLIK Nisan Sayısıyla Raflarda…

Nisan sayısıyla raflarda yerini alan Arredamento Mimarlık’ın yeni dosya konusu:  “Mimarlar ve Göç: Kaçanlar, Göçenler, Taşınanlar”

Mimarların coğrafi hareketliliği yeni bir olgu değil. Arredamento’nun konuyu gündeme taşımasına neden olan ise, son yıllarda Türkiye’den ABD ve Avrupa’ya doğru başlayan taşınma veya iki, hatta üç merkezli yerleşme girişimleri. Sözkonusu göç olgusunda Türkiye’deki gerilimlerin ve huzursuzlukların ürettiği sosyo-psikolojik etmenlerin yanısıra, ülkedeki çalışma imkanlarının daralması gibi ekonomik değişmeler de rol oynuyor. Konuya Francesco Bartolomeo Rastrelli’den Kamran Diba’ya uzanarak tarihsel çerçeveden ve de bir grup mimara yöneltilen sorular eşliğinde güncel perspektiften bakmayı deneyen dosyada Arman Akdoğan, Murat Aksu, Emre Arolat, Pınar Arslan, Alper Derinboğaz, İnanç Eray, Ali Hızıroğlu, Bilge Kalfa Doğan, Doğu Kaptan, Umut Karakuş, Yelta Köm, Seyhan Özdemir Sarper, Güvenç Topçuoğlu ve Burcu Tüm’ün katkıları yer alıyor.

Londra merkezli mimarlık stüdyosu Haworth Tompkins’in yakın tarihli kültür, sanat ve eğitim yapılarının yanısıra Brezilyalı mimarlık pratiği Terra e Tuma Arquitetos Associados’un dört güncel konut yapısının incelendiği Nisan sayısında; İsveçli mimarlık ofisi Dehlin Brattgård Arkitekter’in, Stockholm’de İsveç Mimarlık ve Tasarım Merkezi ArkDes için tasarladığı sergileme strüktürü “Boxen” da yer buluyor.

Yeni sayıda; İstanbul’da son onyılda ortaya çıkan değişimleri ve aktörlerini yeni neoliberal eğilimler bağlamında okuyan Esra Akcan; Ağaoğlu gibi figürleri yaratan yerel ve küresel dinamikleri, ekonomik ve kültürel politikalar çerçevesinde inceliyor. Yağmur Yıldırım ise, Judith Butler’ın Türkçe’ye yeni çevrilen Biziz, Halk! Toplanma Özgürlüğü Üzerine Düşünceler adlı kitabını irdeliyor.

Binat İletişim ve Danışmanlık bünyesinde yayınlanan Arredamento Mimarlık’ın 330. sayısı, başta D&R, İnkılap, Nezih, Remzi, Dost, Turan gibi kitabevleri olmak üzere CarrefourSA, Migros, Macro gibi zincir mağazalar ve büyük şehirlerin işlek yerlerindeki satış noktalarından edinilebilir. 

Arredamento Mimarlık’a [abonelik.binatdanismanlik.com] adresinden abone olabilirsiniz. Derginin 2017-2019 yıllarına ait sayılarına ise, App Store ya da Google Play üzerinden Turkcell Dergilik, Türk Telekom E-Dergi ya da dünyanın her yerinden PressReader uygulamasını indirerek ulaşabilirsiniz.