PNR.istanbul, Exchange: “New” Etkinliği ile BAŞLADI

Binat İletişim&Danışmanlık ve Yapı Medya İletişim’in ortak projesi olarak hayata geçirilen PNR.istanbul’un ilk etkinliği “Exchange I: New”, 3 Nisan Çarşamba günü SALT Galata’da gerçekleşti.

Binat İletişim&Danışmanlık ve Yapı Medya İletişim’in ortak projesi olarak hayata geçirilen PNR.istanbul (Professional Network and Research Platform Istanbul), 3 Nisan Çarşamba günü SALT Galata-Oditoryum’da düzenlenen “Exchange I: New” etkinliği ile başladı. Etkinlik, Binat İletişim&Danışmanlık’ın kurucusu Banu Binat, Hollanda Başkonsolosu Bart van Bolhuis, OMA’nın Yönetici Ortağı David Gianotten ve Melike Altınışık Architects-MAA’nın kurucusu Melike Altınışık’ın sunumları ve yapı sektöründen birçok öğrenci ve profesyonelinin katılımıyla 17:30-20.00 saatleri arasında SALT Galata-Oditoryum’da gerçekleşti.

Yapı sektörüne yönelik bir profesyonel iletişim ağı ve araştırma platformu olan PNR.istanbul; malzeme firmaları ve mimarlık ofislerini bir araya getiren “Face to Face”, gündemdeki konuları odağına alarak tartışmaya açan “Focus”, yeni pazar olanaklarının konuşulduğu “Forum”, iş deneyimlerinin aktarıldığı “Exchange” ve kapsamlı araştırmaların raporlandığı “Research” gibi alt programlarıyla deneyime ve araştırmaya dayalı bilgi üretimini ve bu bilgilerin hızlı ve şekilde profesyonellerle paylaşılmasını hedefliyor. Bu kapsamdaki ilk etkinlik ise “Yeni” teması ile Exchange alt başlığında gerçekleşti.

Banu Binat

Yapı Medya Etkinlik ve İletişim Yöneticisi Nurullah Kaya’nın sunuculuğunu üstlendiği etkinlik, Binat İletişim&Danışmanlı Kurucusu Banu Binat’ın PNR.istanbul projesini anlattığı açılış konuşmasıyla başladı. Binat, projenin; yapı sektörünün değişen ekonomik ve teknolojik koşullara uyum sağlaması için bir çözüm arayışı olarak ortaya çıkışından, bir deneyim ve bilgi paylaşım platformu olarak gelişiminden bahsetti.

Bart van Bolhuis

Hollanda Başkonsolosu Bart van Bolhuis ise “Hollanda’nın Vizyonu” konulu kısa bir sunum gerçekleştirdi. Hollanda’nın gündeminde olan iklim değişikliği, döngüsel ekonomi, yeşil ve akıllı ulaşım, tarihi miras gibi konuların yanı sıra açık ve kapsayıcı şehirler için Hollanda’da sürdürülen çalışmalardan örnekler verdi.

Melike Altınışık

Melike Altınışık ise mimarlığın araştırma, tasarım ve uygulama gibi tüm süreçlerinde yeni ile kurduğu ilişkiyi veri toplama ve işleme, BIM, parametrik tasarım, robotlarla üretim gibi konular üzerinden ele aldı. İstanbul’daki Çamlıca TV Kulesi ve Seul’de inşa edilmesi planlanan Robot Bilimi Müzesi projelerinde teknoloji kullanımına dair kendi deneyimlerini paylaştı. Altınışık, Çamlıca TV Kulesi’nin yaz sonunda tamamlanmış olacağını da belirtti.

David Gianotten

Dünyanın en ünlü mimarlık ofislerinden OMA’nın yönetici ortağı David Gianotten “Yerel Etki: Mimarın İnisiyatifi” başlıklı sunumunda mimar-işveren ilişkisini, pazar şartlarının mimariye etkisini ve mimarın zorlayıcı koşullar altında aldığı inisiyatifin kentsel ve sosyal bağlamdaki rolünü; Rotterdam’daki Feyenoord Master Plan ve Stadyum Projesi, Taipei’deki Performans Sanatları Merkezi ve Amsterdam’daki Bijlmerbajes Hapishanesi’nin konut yerleşimine dönüştürülmesi projesi gibi farklı ölçek ve tipolojideki üç örnek üzerinden anlattı.

Arkilight, Dalsan, Işıklar Yapı Ürünleri, Hollanda Başkonsolosluğu, Lazzoni ve PETRA The Flooring Co.’nun katkılarıyla; Arredamento Mimarlık, Betonart, bi_özet gayrimenkul, bi_özet, mimarizm ve yapi.com.tr’nin medya desteği ile başlayan PNR.istanbul etkinlikleri genişleyen iletişim ağı ile devam edecek.

Mimar Saffet Kaya Bekiroğlu’nun (Kurucu/SKA) yurt dışı mimarlık deneyimlerini paylaşacağı ikinci “Exchange” etkinliği ise 26 Nisan’da “Journey” temasıyla İstanbul Deniz Müzesi’nde gerçekleşecek. Herkesin katılımına açık ve ücretsiz olan bu etkinliklerin yanı sıra PNR.istanbul kapsamındaki ilk “Face to Face” etkinliği ile Sancaklar Camisi ve Beyazıt Kütüphanesi ziyaretini de içeren “Explore”, 26-27 Nisan tarihlerinde PNR.istanbul ağına dahil olan kişi ve kurumların katılımı ile gerçekleşecek.

PNR.istanbul projesi hakkında ayrıntılı bilgi için: www.pnristanbul.com


PNR.istanbul:
Binat İletişim&Danışmanlık ve Yapı Medya İletişim’in ortak projesi olarak hayata geçirilen PNR.istanbul, güçlü kültürel ve coğrafi bağlamıyla İstanbul’u merkez alarak Anadolu’dan Avrupa’ya ve dünyaya yayılan profesyonel iletişim ağı ve araştırma platformudur.

Düzenlenen faaliyetlerle deneyime ve araştırmaya dayalı bilgi üretimini ve bu bilgilerin en hızlı, en etkili şekilde profesyonellerle paylaşılmasını hedefleyen PNR.istanbul; “Face to Face”, “Research”, “Focus”, “Forum” ve “Exchange” gibi alt programlardan oluşuyor.