BETONART’ın 15. Yıl Özel Sayısı Çıktı!

BETONART, 2019’un Mart ayında çıkan 60. sayısıyla, mimarlık yayıncılığında kesintisiz sürdürdüğü 15 yılını tamamladı. 60. sayı için açık çağrı yoluyla elde edilen metinler, Türkiye’de beton malzeme kullanılarak uygulanmış yapı okumalarından oluşuyor.

Özellikle genç yazarlardan ilgi gören açık çağrıda, tanınan ve üzerine çok konuşulmuş yapılara farklı bakış açıları sunan ya da kıyıda köşede kalmış ve pek dikkat çekmemiş yapıları okuyan metinler beklendi. Ağırlıklı olarak 20. yüzyılın ikinci yarısına ait mimari örneklerin ele alındığı sayı ile, büyük bir kısmı geçirdiği tadilatlar sonucu tanınmaz hale gelmiş ve hatta yıkılma tehlikesiyle karşı karşıya olan yapıların gündeme gelmesi için de bir fırsat yaratılıyor.

BETONART’ın 60. sayısı; Emirhan Kurtuluş, Merve Eflatun, Ceren Okumuş, Ayşe Şekerci, Şerife İncedemir, Sezen Başak Özünur, İdil Akkuzu, Serra Aşkın, Nilüfer Karanfil Büyükyıldırım, Seçil Yatan, Erdem Üngür, Mustafa Tahir Ocak, Ömer Faruk Tekin, Selcen Yeniçeri, Hande Tulum, Efsun Ekenyazıcı Güney, Nilay Ünsal Gülmez ve Kemal Öztürk’ün metinlerini biraraya getiriyor.

Yazarların ele aldığı mekan ve yapılar arasında, Taşkışla’da Nezih Eldem’in projelendirdiği Süreli Yayınlar Kütüphesi, Çatı Stüdyoları, 109 ve 213 salonları; Karatepe Saçakları, Antalya Döner Gazino, Yeşilköy Toplu Konut Sitesi, Beyti Et Lokantası, Ereğli Demir Çelik Lojmanları, Petrol Sitesi, Pe-Re-Ja Kolonya Fabrikası, Anadolu Feneri Koruganları, Tekdal Apartmanı, Melih Koray’ın delikli beton uygulamaları ve Kışlahan Oteli bulunuyor.

BETONART’ın 58. sayısına Beşiktaş’ta Mephisto ve Kırmızı Kedi Kitabevleri, Kadıköy’de 6:45 Dükkan ve Robinson Crusoe 389 Kitabevi’nden ulaşılabilir. 

www.rob389.com ve www.betonart.com.tr adreslerinden eski ve yeni sayıları satın alabilir, www.betonart.com.tr adresinden BETONART’a abone olabilirsiniz.

BETONART’ın 2017 yılı ve sonrasına ait sayılarına, App Store veya Google Play üzerinden Turkcell Dergilik ya da PressReader uygulamasını indirerek de ulaşabilirsiniz.