ARREDAMENTO MİMARLIK’ın Mart Sayısı Çıktı…

Mart sayısı ile raflarda yerini alan Arredamento Mimarlık, Aralık 2018’de aramızdan ayrılan Afife Batur’u bir profil dosyası ile anıyor.

Afife Batur, bir Fransızca deyişle “une femme formidable”dı. Akademik anlamda da böyleydi. Genellikle emeklilik, mesleki etkinliği terketmek, en azından rölantiye almak anlamına gelir. Afife Batur’un yaşamı ise tam aksine, giderek tırmanan biçimde akademik ortamın içinde yola devam etmesiyle karakterize olur. Hemen herkesin kaç yaşında olduğunu kestirmeye çalışmasına yol açacak kadar aktif olmayı sürdürdü. O, belki de hiç emekli olmadan, kendisi hakkında bir yaş tanımı bile yapılamadan yaşamını kaybetmeyi başaran ender insanlardan biriydi. Türk akademyası gibi genel eğilimin “ölmeden gömülmek” olduğu bir sistemde o ender istisnalardan biriydi. Dosya Uğur Tanyeli, Aygül Ağır, Günkut Akın, Gül Cephanecigil, Zeynep Kuban, Meryem Fındıkgil, Z. Ayşe Kantarcıoğlu Güngör ve Gülsün Tanyeli’nin katkılarından oluşuyor.

Arredamento’nun 329. sayısında Estonyalı mimarlık ve tasarım stüdyosu KAOS Arhitektid, Polonyalı tasarım stüdyosu Toprojekt ve ABD’li mimarlık grubu FreelandBuck güncel tasarımlarıyla yer alıyor. Sayıda ayrıca İzmir’den Başak Akkoyunlu Design’ın BY Evi ile Oslolu Snøhetta’nın “Swarovski Manufaktur” yapısı inceleniyor.

Aslı Paköz’ün vernaküler mimarlık söylemlerinin ideolojik yapılanmasını sorguladığı sayıda Hatice Hümanur Bağlı ise nesnelerle aramızdaki karmaşık ilişkiyi asansörle kurduğumuz diyalog üzerinden irdeliyor.

Ağustos 2018’de yitirdiğimiz Yılmaz Zenger’in çok-yönlü yaşamı ve üretimi Pelin Derviş’in katkısı ile yeni sayıda kapsamlı biçimde ele alınıyor. Zenger’in yaşam öyküsünden kesitlere; Studio-X Istanbul ve SALT işbirliğiyle gerçekleşen “Yılmaz Zenger” sergisi ve paralelinde yürütülen arşiv çalışmasından notlar, tasarımcının üretimine yakından tanıklık etmiş isimlerin görüşleri ve uzun yıllar iş ortağı olan Güler Umur ile Derviş’in gerçekleştirdiği bir söyleşi eşlik ediyor. 

Binat İletişim ve Danışmanlık bünyesinde yayınlanan Arredamento Mimarlık’ın 329. sayısı, başta D&R, İnkılap, Nezih, Remzi, Dost, Turan gibi kitabevleri olmak üzere CarrefourSA, Migros, Macro gibi zincir mağazalar ve büyük şehirlerin işlek yerlerindeki satış noktalarından edinilebilir. 

Arredamento Mimarlık’a [abonelik.binatdanismanlik.com] adresinden abone olabilirsiniz. Derginin 2017-2019 yıllarına ait sayılarına ise, App Store ya da Google Play üzerinden Turkcell Dergilik, Türk Telekom E-Dergi ya da dünyanın her yerinden PressReader uygulamasını indirerek ulaşabilirsiniz.