[Proje]: İrme Elektrik Genel Merkez Binası

Proje Adı: İRME ELEKTRİK GENEL MERKEZ BİNASI,

2018, KONAK, İZMİR

Mimari: XL MİMARLIK&MÜHENDİSLİK

(Renovasyon Projesi)

İç Mimari: XL MİMARLIK&MÜHENDİSLİK

İşveren: MEHMET İLHAN (İRME ELEKTRİK A.Ş.)

İrme Elektrik Ltd. Şti.; Viko by Panasonic elektrik prizleri, General Electric ve Osram ampülleri ile İrme markalı elektrik ürünlerinin önde gelen tedarikçisidir. Firma sahibi Mehmet İlhan yeni genel merkez binasının idari yapı, parekende satış, toptan satış ve depolama işlevleri ile eğitim ve rekreasyon alanlarını birarada barındırmasını planlamış, bu amaçla 2015 yılında İzmir’in Hilal semtinde halihazırda depo olarak kullanılan bir binayı satın almıştır.

Mehmet İlhan kendi hayat görüşü doğrultusunda, yaşadığı çevreye ve şehre, kendisine ve çalışanlarının hayatına mekânsal organizasyonuyla radikal bir değer katacak yapıyı hedeflemiş ve bu doğrultuda da XL Architecture+Engineering ile çalışma kararını vermiştir.

XL Architecture+Engineering bu binanın tasarımında beyan ettiği temel mimari prensipleri takip etmiş, bununla birlikte nihai yapı; depolama, parekende ve toptan satış, ofis ve ağırlama alanı ile eğitim ve rekreasyon alanlarının birarada çalıştığı, elektrik, mekanik ve otomasyon sistemleriyle her parçası kontrol edilen yüksek standartlarda bir genel merkez yapısı haline dönüştürülmüştür.

Ana bina betonarme çerçeve yapıdan, ek bina ve çatı katı çelik yatay, dikey ve çatı taşıyıcılarından müteşekkil çelik çerçeve yapıdan oluşmuştur. Ana bina 1988’de depo vasfında inşa edilmiş olup döşeme üstündeki tesviye şapı zaman içinde aşınıma ve bozunmaya uğramıştır. Renovasyon çerçevesinde tüm katlardaki tesviye şapları sökülmüş ve kristalize yalıtım harcı katkılı beton ile tesviye şapları yapılarak üzeri epoksi boya ile kaplanmıştır.

Yeniden işlevlendirme sonucunda varolan binadaki balkonlar kaldırılmış ve pencereler kapatılmıştır. Binanın çatı katında firma sahibinin kullanımında olacak yönetici odasında -İzmir Limanı’na bakan arka cephede ve cephe kaplaması yönünde- alüminyum doğramadan şerit pencere oluşturulmuştur. Cephe ve çatı Çanakkale Seramik ürünü 5mm kalınlığında Kalesinterflex porselen seramik ile kaplanmıştır. İrme Elektrik A.Ş.’nin satış temsilcisi olduğu Viko by Panasonic, General Electric ve Osram markaları ile kendi markası İrme Elektrik’in ana renkleri cepheyi oluşturmuş, bu renklerin Çanakkale Seramik porselen seramik renk kartelasındaki karşılıkları seçilmiş, standart ölçülere uygun kesim ve modulasyon tanımlanarak fabrikadan ürünler kesilmiş halde teslim alınmıştır. Çanakkale Seramik firmasının ürün tesliminde 8 aya varan gecikmesi ve yine firma kataloglarında yer alan ve ilk tasarımda major öğe olarak kullanılan Işık Geçirgen Porselen Seramik ürününün üretilememesinden dolayı dış cephe projesi yenilenmiş ve inşaat süresi planlananın ötesine uzamıştır.

Ana Bina içinde dikey yük taşıma amaçlı kullanılan  şaftlardan bir tanesinde yolcu, Ek Bina’da yatay ve dikey taşımaya uygun noktada yük asansörü tesis edilmiştir. Ana Bina merdiveni yıkılarak standartlara ve kullanım önceliklerine uygun halde yeniden inşa edilmiştir. Çatı katından teraslara ve 2. Kattan Ek Bina üzerindeki terasa acil çıkışlar düzenlenmiştir.

Ek Bina’nın son kat döşeme üstü teras olarak düzenlenmiş ve tüm binanın gücünü karşılayan jeneratör ile havalandırma ve klima santralleri bu teras üzerinde konumlandırılmıştır. Terasın kalan bölümü yeşil alan ve dinlenme terası olarak düzenlenmiştir. Ana Bina’nın son kat döşeme üstüne çelik taşıyıcılı çatı katı eklenmiştir. Çelik taşıyıcıların üzerine sandviç panel, üzerine izolasyon, üzerine ise Çanakkale Seramik firmasının ürünü 5mm kalınlığında Kalesinterflex porselen seramik kaplanmıştır.

Binanın tümü otomasyon sistemiyle kontrol edilen havalandırma ve depo dışındaki tüm bölümler otomasyon sistemiyle kontrol edilen Toshiba ürünü vrf klima sistemiyle donatılmıştır. Havalandırma sistemi Coşar Mühendislik tarafından gerçekleştirilmiş ve ıslak hacimler, yemekhane, depo ile ofis ve yönetici katı bölümleri ayrı sistemler halinde çözülmüştür.

Binanın sergileme ve fuaye bölümünde Schreder firmasının armatürleri kullanılmıştır. Iç mekandaki tüm diğer sarkıt, spot ve aplikler İrme Elektrik ürünü olup, dış cephede kullanılan şerit led ışıklı aydınlatma armatürleri atölyede imal edilmiştir.

Ofis ve yönetici katındaki tüm mobilyalar FMS Elit Büro Mobilyaları firmasının ürünleri olup, ankastre ürünler atölyede imal edilmiş, aksesuarlar ise Camialtı Yapı Market’ ten tedarik edlmiştir. Tüm ofis alanı Ekol Alüminyum firması tarafından alüminyum doğrama profilleri ile paneller oluşturularak bölünmüştür.

Tüm merdivenler ebatlanarak ve sergileme&fuaye alanı zemini 60*60cm Zimbabve Nero Black granit ile kaplanmıştır. Ofis alanı lvt(lüks vinil karo) ile yönetici katı Çiftyıldız Mermer Kemalpaşa Beyazı ile Karacabey Siyahı ebatlanarak kaplanmıştır. Depo alanları kristalize yalıtım harcı katkılı tesviye şapının arkasından astarlanarak epoksi boya ile kaplanmıştır. Bina giriş terası ve merdivenleri Çanakkale Seramik ürünü 8mm kalınlığında Kalesinterflex porselen seramik ile kaplanmıştır.

Binanın sergileme&fuaye alanı ile ofis alanları duvarları Dinler Tuğla ürünü kültür tuğlası ile kaplanmış, yönetici katı duvarları muhtelif duvarkağıtları ile kaplanmıştır.

Sergileme&fuaye alanı tavanında Astav ürünü 20208cm siyah kare petek asma tavan uygulanmış, yönetici katı ve ofis alanlarında ise alçıpan asmatavan ve pvc gergi tavan (ışıklı ve lake) uygulamaları yapılmıştır.

Personel soyunma odaları ve tuvaletlerinde Kütahya Seramik fayans ve seramikleri kullanılmış olup, vitrifiye ve batarya setleri Artema’dan tedarik edilmiştir.

Yönetici katı ıslak hacimlerinde Kütahya Seramik fayans ve seramikleri ile muhtelif duvarkağıtları kullanılmış olup, vitrifiye ve batarya setleri Artema’dan tedarik edilmiştir.


Mimari -Yeniden Kullanım- Projesi: XL Architecture+Engineering
Statik -Ek Yapılar ve Güçlendirme- Projesi: XL Architecture+Engineering
Tasarım Ekibi: Arda Işık (mimar), Ceren Çağan (mimar), Cemre Akalın (mimar), Mehmet Sadık Aksu (mimar), Hilal İduğ (içmimar), Candan Öztürk (inşaat mühendisi), Tayfun Torunoğlu (Görselleştirme uzmanı)
İşveren: İRME ELEKTRİK Ltd. Şti. / Mehmet İlhan
Ana Yüklenici: ARON Müteahhitlik
Alt Yüklenici: YÖN Müteahhitlik / Fethullah Kaplan
Dış Cephe Kaplaması: Kalebodur KaleSinterflex Porselen Seramik 100030005/100010005/50030005/50015005/50010005/2001505
Çimento Gri/Çakıl Gri/Safran/Turuncu/Mavi
Kalebodur KaleSinterflex Cephe Kaplama İşçiliği: Cermim Mimarlık Mühendislik Ltd. Şti.
Proje Yılı: 2018
Toplam İnşaat Alanı: 4428m²
Fotoğraflar: ZM Yasa Architectural Photography / Mehmet Yasa & Zeren Yasa


Bitirme İşleri

 • Çiftyıldız Mermer [Kemalpaşa Beyazı ve Karacabey Siyahı]
 • Dinler Tuğla [Duvar Kaplaması]
 • Astav [Asma Tavan]
 • Çanakkale Seramik [Kalesinterflex Porselen Seramik]

Cephe

 • Çanakkale Seramik [Kalesinterflex Porselen Seramik]

Çatı

 • Çanakkale Seramik [Kalesinterflex Porselen Seramik]

Mekanik

 • Toshiba [VRF Klima Sistemi]
 • Coşar Mühendislik [Havalandırma Sistemi]

Aydınlatma

 • Schreder
 • İrme Elektrik

Mobilya

 • FMS Elit Büro Mobilyaları
 • Camialtı Yapı Market
 • Ekol Alüminyum

Islak Hacim

 • Kütahya Seramik [Fayans ve Seramikler]
 • Artema [Vitrifiye ve Batarya]