Gökmen Uzay ve Havacılık Eğitim Merkezi’nin (GUHEM) İNŞAATI TAMAMLANDI

İçerisinde interaktif öğrenme istasyonu, havacılık öğrenme merkezi ve uzay inovasyon merkezi gibi birimlerin yer aldığı Gökmen Uzay ve Havacılık Eğitim Merkezi’nin (GUHEM) inşaatı tamamlandı.

Türkiye’de ilk ve tek olan bu yapının zeplin formundaki kabuk kaplamasında VMZINC titanyum çinko QUARTZ-ZINC yüzey tercih edildi. Elipsoid yüzey kaplaması için 0,7 mm kalınlığında 1000 mm bobinlerden yerinde üretilen (tailor made) paneller, büküm sonrası ölçüsü 925 mm * 925 mm olan flat lock sistem detayında hazırlandı. Kabuğun en geniş kısımlarında bu ölçüler kullanılırken, ahşap kaplama tahtası üzerinde çizimler yapılarak gittikçe küçülen, mimarın isteği üzerine dış hatlarının birbirini takip ettiği çizgilerden oluşan özel ölçüler ile hazırlanan paneller yüzeyi adeta sardı.

Sıra dışı mimarisi ile uygulama öncesi kabuk tasarımının firmamız bünyesinde bilgisayar ortamında hazırlanan görselleri ile tasarım onayı alındı. Ardından uzman uygulayıcılar dağcılık eğitimi aldı ve ilk defa Türkiye’de bu formda ve büyüklükte bir kabuk kaplandı. Işık bantları ile gece aydınlatması da planlanan bu kabuk dokusu Bursa’ın sembollerinden biri olmaya hazır.