(Kastamonu Entegre) ve (TÜBİTAK)’tan DOKTORA Öğrencilerini Sektöre Kazandıracak İşbirliği…

Kastamonu Entegre’nin dört üniversite ile işbirliği yaptığı, TÜBİTAK’ın 2244. Sanayi Doktora Programı’na yönelik imza töreni gerçekleşti. Törende konuşan Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank’ın “Türkiye bugün üniversite ve sanayi iş birliği açısından tarihi bir gün yaşıyor.” sözleriyle nitelendirdiği program ile ilgili açıklamalarda bulunan Kastamonu Entegre CEO’su Haluk Yıldız “Dünya çapında Ar-Ge çalışmaları yapmak için doktoralı Ar-Ge personeline ihtiyacımız var. Bu nedenle programa oldukça önem veriyor, projeye en etkin katılım gösteren firmalardan biri olmaktan gurur duyuyoruz. Program kapsamında Türkiye’nin en önemli dört üniversitesi işbirliğinde, 12 doktora öğrencisine ev sahipliği yapacağız” dedi.

Üniversite – sanayi işbirlikleri programlarına verdiği önem ve bu programlarda gösterdiği başarı ile öne çıkan Kastamonu Entegre,TÜBİTAK’ın yürüttüğü 2244. Sanayi Doktora Programı kapsamında yer alarak, sektörde ihtiyaç duyulan yüksek nitelikli insan kaynağını yetiştirmeye öncülük edecek. TÜBİTAK’ın Ankara’da bulunan Başkanlık Binası’nda 24 Ocak Perşembe günü gerçekleşen imza töreninde, program kapsamında desteklenmeye hak kazanan projeler imzalanarak, belgeler sahiplerine teslim edildi. TÜBİTAK Başkanı Hasan Mandal’ın da katıldığı törende konuşma yapan Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, 33 farklı üniversitenin 77 farklı firmayla yaptığı iş birliği projelerinin desteklenmeye hak kazandığının altını çizdi. Kastamonu Entegre program kapsamında Sabancı Üniversitesi, İstanbul Teknik Üniversitesi, Karadeniz Teknik Üniversitesi ve Bursa Teknik Üniversitesi ile birlikte 12 doktora öğrencisine ev sahipliği yaparak, sektöründe bir ilki gerçekleştirecek.

Kastamonu Entegre CEO’su Haluk Yıldız

Tören sonrasında açıklamalarda bulunan Kastamonu Entegre CEO’su Haluk Yıldız, üniversite ve sanayi işbirliğinin önemine inanan ve kolektif çalışma prensibiyle sektörde örnek projeler oluşturduklarına vurgu yaparak, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı ile TÜBİTAK desteklerini büyük bir motivasyon kaynağı ve fırsat olarak gördüklerini ifade etti. Yıldız,“Projeyle sektörde ihtiyaç duyduğumuz yüksek nitelikli insan kaynağını yetiştireceğiz. 12 doktora öğrencisi, eğitim süreçleri boyunca hem şirketimizi hem de sektörü daha yakından tanıyacak ve sektörün ihtiyaçlarına cevap verecek şekilde doktoralarını tamamlayacak. Mezuniyet sonrasında da doktora yaptıkları alanda istihdam fırsatı yakalayacaklar” dedi.

Yıldız, son olarak, geleceğin teknolojilerini geliştirmek üzere tüm Ar-Ge çalışmalarını Teknopark İstanbul bünyesindeki merkezde yürüteceklerini sözlerine ekledi.


Kastamonu Entegre:
Hayat Holding’in global ölçekte faaliyet gösteren iki büyük grubundan biri olan Kastamonu Entegre, ağaç bazlı panel sektöründe üretim yapmak üzere 1969 yılında İstanbul’da kuruldu. %100 yerli sermayeli şirket, 1971 yılında, ilk tesisi olan Kastamonu Yonga Levha Fabrikası’nda üretime başladı. Kastamonu Entegre, yurt içinde Gebze, Kastamonu, Balıkesir, Samsun, Tarsus ve Adana’da üretim yapmaktadır. Yurt dışında ise Romanya, Bulgaristan, Bosna Hersek, Rusya ve İtalya olmak üzere toplamda 6 ülkede üretim tesisine sahiptir. ABD’de ise odun yongası tedarik ve lojistik süreçlerini yürüttüğü şirketi vardır. Yurt içi ve yurt dışı üretim tesis ve ofislerinde yaklaşık 6.300 kişiye istihdam sağlamaktadır.

Kastamonu Entegre üretim tesisleri, 2,4 milyon m³/yıl MDF, 3,1 milyon m³/yıl yonga levha, 70 milyon m²/yıl laminat parke olmak üzere toplamda 5,5 milyon m³/yıl ağaç bazlı panel üretim kapasitesine sahiptir. 1,4 milyar USD cirosu ve üretimdeki gücü, bilgisi ve tecrübesiyle, Amerika’dan Çin’e 100’ün üzerinde ülkeye yaptığı ihracatla her yıl açık ara sektör birincisidir. Türkiye’de sektör liderliğinin yanı sıra Avrupa’da 4’üncü sırada, dünyada ise 7’inci sırada yer almaktadır.

Müşteri talebine istinaden odun ham maddesini %100 sürdürülebilir ve yenilenebilir kaynaklardan elde ederek, FSC ve CARB2/EPA Belgeli ürün üretebilmektedir. E1 sınıfında üretim zorunlu olmamasına karşın, tüm tesislerinde E1 sınıfı limitlerini hedefleyerek üretim yapmaktadır. “Floorpan” ve “Artfloor”, üretimde çevre dostu malzemelerin kullanıldığını, ürünlerin insan sağlığına zararlı maddeler içermediğini gösteren “Blue Angel (Mavi Melek)” sertifikasına sahip ilk Türk parke markalarıdır.