(Mimarlar Derneği) Ankara Şubesi’nde “21. YÜZYIL İÇİN MİMARLIK TARİHİKİTAPTAN OKUMALAR ” Başlıklı Söyleşi…

Mimarlar Derneği Ankara Şubesi 29 Ocak Salı günü saat 19:30’da Şevki Pekin’in gerçekleştireceği “21. Yüzyıl İçin Mimarlık Tarihi – Kitaptan Okumalar” başlıklı söyleşi düzenliyor.


21. Yüzyıl İçin Mimarlık Tarihi – Kitaptan Okumalar
Tarih: 29 Ocak 2019, 19:30
Yer: Mimarlar Derneği Ankara Şubesi


Etkinlikte Şevki Pekin, üzerinde çalıştığı ve henüz basılmamış olan “21. Yüzyıl için Mimarlık Tarihi” başlıklı kitabından bölümleri görseller eşliğinde izleyicilerle paylaşacaktır.


Şevki Pekin: 
1946’da İstanbul’da doğdu. Orta öğrenimine İstanbul’da Galatasaray Lisesi’nde başladı ve İstanbul’da Robert Koleji’nde tamamladı. Mimarlık diplomasını Viyana Devlet Güzel Sanatlar Akademisi’nden (Prof. E. A. Plischke) aldı. Mimarlık çalışmalarını 1974 yılından itibaren Şevki Pekin Mimarlık ve İnşaat Ltd. Şirketi’nde sürdürmektedir.

Viyana Devlet Güzel Sanatlar Akademisi, Prof Baravalle ödülü (Viyana, 1973);  Avusturya Mimarlar Cemiyeti Josef Frank ödülü (1974); TMMOB Ulusal Mimarlık yapı ödülü 1996 (2000); TMMOB Ulusal Mimarlık proje ödülü 1996 (2002); TMMOB Büyük Sinan ödülü (2018) gibi bir çok ulusal ve uluslararası ödülün sahibidir. İstanbul, Viyana, Torino, Brüksel, Jakarta, Moskova, Güney Avusturya’da kişisel ve  karma sergiler açmış; Bursa Uludağ Üniversitesi, İstanbul Teknik Üniversitesi, Yıldız Teknik Üniversitesi ve Viyana Güzel Sanatlar Akademisinde öğretim görevleri almıştır. Mimarlar Derneği 1927,  Ortadoğu Teknik Üniversitesi,  Bursa ve İzmir Mimarlar Odası, Bahçeşehir Üniversitesi, Bilgi Üniversitesi, NY Cooper Union ve benzeri  kuruluşlarda çeşitli konferanslarda yer almış ve jüri üyeliklerinde bulunmuştur.