[Kitap]: “Bir Şehri Düşünürken: İSTANBUL

Değişik bilim dallarından 13 yazarın bir araya gelerek İstanbul’u farklı yönlerden incelemesi sonucunda oluşan “Bir Şehri Düşünürken: İstanbul” başlıklı kitap, okuru ile buluştu. 

“Bir Şehri Düşünürken: İstanbul” kitabı, bir yandan İstanbul’daki düşündürücü değişimi ele alırken diğer yandan yaşayan ve yaşanılan bir şehir olması ile ümidin ve güzelliğin devam ettiğini anlatan bir çalışma. İstanbullu olmasa hatta İstanbul’da yaşamasa dahi, okura bir şehri farklı açılardan düşündürtmeyi amaçlayan bu kitabın öyküsü şöyle:

Prof.Dr. Ayşen Akpınar’ın değişik üniversitelerdeki eğitim ve yönetim dönemlerinde tanışan akademisyenler takım çalışması amacıyla eğitim dışı zamanlarda da  bir araya gelirdi, hatta aileler de bu buluşmalara katılırdı. Bu beraberlikten oluşan sıcak ilişkilerle bilgi ve eğitim deneyimleri paylaşılıyor, hatta üniversiteler arası ortaklıklar oluşuyordu. Sevgi ve özveri ile devam eden network 25 yılda giderek büyüdü ve genişledi. Son zamanlarda toplantılarda ağırlıklı olarak İstanbul konuşuluyordu… Ve bu verimli toplantıların bir ortak çalışmaya dönüşmesi fikri doğdu. “Bir Şehri Düşünürken: İstanbul” Kitabı ortaya çıktı.

İki yıllık hazırlık sürecinde, Ayşen Akpınar, Ebru Ergöz Karahan, İlgin Erkmen, Banu Manav, Ümran Topçu, Neslihan Aydın Yönet, M. Zühre Sözeri Yıldırım, Ayşe Nilay Evcil ve Ayşe Öztürk arkadaş akademisyen grubuna, alanlarında değerli ve özgün çalışmalar yapan Ferhat Keten ve Gülper Refiğ de katıldı. Yazarların belirlenmesinin ardından kitaba davet edilen değerli akademisyenler Çağlar Keyder ve Sema Erder de kitaba yazıları ile katkı sağladılar. İstanbul’u değişik bakış açılarından düşünen ve inceleyen bir kitabı okurla buluşturmak, kalıcı bir belgeye dönüştürmek fikri bu 13 araştırmacıdan oluşan yazarlar grubunun kaybolmayan heyecanı oldu. Kitabın editörlüğünü Ebru Ergöz Karahan’ın da yardımıyla M. Zühre Sözeri Yıldırım üstlendi.

Yazarların okurlarla ilk buluşması 4-12 Kasım 2018 tarihleri arasında 37. Uluslararası İstanbul Kitap Fuarı aracılığı ile gerçekleşti. 16 Aralık 2018 tarihinde TMMOB Mimarlar Odası İstanbul Şubesi Yönetimi, İstanbul için yazılmış bu kitabın tanıtım toplantısına Karaköy Binası Toplantı Salonunu ve kitabevini açarak ev sahipliği yaptı.

Zühre Sözeri ve Ebru Ergöz Karahan’ın tanıtım konuşmasının ve Prof.Dr. Ayşen Akpınar’a, davetli yazarlara ve yayınevine teşekkürlerinin ardından, yazarlardan Ayşe Öztürk, İstanbul’u düşündüren ve yaşatan “İstanbul’da Yaşarken İstanbul’u Düşünmek; İstanbul’u Düşünürken İstanbul’u Yaşamak” konulu bir sunum gerçekleştirdi. İstanbul için yazılmış-bestelenmiş şarkılar eşliğinde İstanbul’un güncel sorunlarına farklı bir gözle yaklaşan bu sunum toplantıya farklı bir bakış kattı.

Yoğun kitapsever ilgisi ile kitaplar imzalandı, İstanbul konuşuldu.  Samimi bir atmosferin hakim olduğu toplantıya yazar ve davetlilerin yaptığı dans ve Fransız keman sanatçısı Nicole Boissel’in keman resitali renk ve coşku kattı.

“Bir Şehri Düşünürken: İstanbul” kitabının okuyucu ile buluşma serüvenleri İstanbul’un farklı köşelerinde devam edecek görünüyor.

Ceres Yayınları tarafından basılan kitabın geliri Nesin Vakfı’na bağışlanacak.


Künye
Adı: Bir Şehri Düşünürken: İstanbul
Yazar: Çağlar Keyder, Ferhat Keten, Sema Erder, Ayşe Öztürk, Ayşen Akpınar, Ebru Ergöz Karahan, İlgin Erkmen, Banu Manav, Ümran Topçu, Neslihan Aydın Yönet, M. Zühre Sözeri Yıldırım, Ayşe Nilay Evcil, Gülper Refiğ
Yayınevi:  Ceres Yayınları
Yayın Yönetmeni: Tuğba Dedeoğlu Demir
Editör: M. Zühre Sözeri Yıldırım
Dili: Türkçe
Sayfa Sayısı: 166
Baskı Tarihi: Ekim 2018
ISBN: 978-605-2048-58