(Balkon.design) Balkon.takvim.2019’da “ORTAKLAŞA BİR TAKVİM” Üretme Süreci Hedefliyor…

Geçtiğimiz yüzyılın sanat akımlarını konu alan balkon.takvim bu sene, takvimin görsel bir imajla sınırlı kalmaması adına konuyu bir öğrenme sürecine çevirmeyi hedefliyor.

2018 takvimi ile geçen sene “Türkiye Modern Mimarlık Eserleri” konusuyla  ilk takvimini çıkartan balkon.design, sene içerisinde takvimde yer alan binalar ile ilgili buluşmalar düzenleyerek, bu binalar üzerinden birçok meseleyi, tartışmalarla masaya yatırdı. Bu bir senelik deneyimleme süreci içerisinde, tartışmaların yoğunluğu sebebiyle takvim imajlarının adeta ikinci planda kalması balkon.takvim’e yeni bir yön verdi.

Bu sene yalnızca konu başlıkları ile yayınlanan yeni yarı boş takvimle;

  • kullanıcıların da yorumunu sürece dahil ederek ortak bir takvim üretme sürecini deneyimleme,
  • her ay, ayın dosya konusu ile ilgili gerek sosyal medya etkileşimleri, gerek buluşma-tartışma ortamlarıyla konunun irdelenmesi ve farklı disiplinlerin sürece dahil edilmesi, bu kanalla alt arşivlerin oluşturulması ve kullanıcılarla paylaşılması,
  • sene sonunda aynı takvimin farklı kişisel yorum-ürünlerini gözlemleme ve bu ürünlerle dijital bir arşiv oluşumu hedeflenir.

Bu süreç aynı zamanda sosyal bilimlerden diğer disiplinlerin dahil olması istenilen 2020 takvimi için bir ön deneme sürecidir.

Takviminizi aşağıdaki linkten indirebilir ya da baalkondesign@gmail.com’dan isteyebilirsiniz.

Balkon.takvim için; https://we.tl/t-B2yHj6Tx1g

Diğer çalışmalar ve balkon.takvim sürecinin takibi için; https://www.instagram.com/balkon.design/


Balkon.Design:
Adana’da iki mimarlık öğrencisinin ‘Mimarlık nedir?’ ‘Biz neler yapabiliriz?’ soruları ile ortaya çıkan, yarışma projeleri ve grafik tasarım ile yola başlayan, öğrenme pratikleri üzerine kafa yoran ve geliştiren, sonrasında kendi içine sığamayıp öğrenme pratikleri, sanat, tasarım ve güncel tartışma konuları üzerine küçük yuvarlak masa buluşmaları düzenleyen, balkon.takvim serisi ile her yıl için bir tema ile bu buluşmalara bi’ nevi ön davetiye geliştirerek güncel konulara dikkat çeken,gücünü yalnızca öğrenci evinin zeytin ağaçlı balkonundan, yardımlaşma ve kolektiviteden alan bir öğrenci oluşumudur.

Kurucular Asena Yıldırım ve Aybüke Ergü mezun olmuş, amatör alanda takılı bıraktıkları Balkon.Design çalışmalarını İstanbul ve Ankara’da sürdürmektedirler.