6. ZEKİ YURTBAY TASARIM ÖDÜLÜ Yarışmasının Kazananları Belli Oldu!

Yurtbay Seramik’in sektörün tasarım ve eğitim alanında gelişmesine katkıda bulunmak ve öğrencileri profesyonel bir platformda buluşturabilmek için düzenlediği seramik karo tasarım yarışması ödülleri sahiplerini buldu. 

Yurtbay Seramik, bu yıl altıncısını düzenlediği Zeki Yurtbay Tasarım Ödülleri’nde, genç yetenekleri “Doğanın Ritmine Kulak Ver” mottosu ile cesaretlendirerek içlerindeki keşfetme duygusunun büyüsü ile bambaşka bir bakış açısının kapısını aralayarak -en önemlisi sınırlandırmadan- doğanın bin bir hali ve tonunun seramik karo tasarımının konusu olabileceği vurgusunu yaptı.

Seramik karo tasarım yarışmasında, seramik sektörüne ve eğitimine katkıda bulunma, yaratıcı fikirleri destekleme, özgün ve üretilebilir tasarımları ortaya çıkarma, seramik sektöründe özgün ve yenilikçi tasarımları sınırlandırmadan düşünmeye teşvik eden bir platform sunma fikri ile yola çıkıldı. Türkiye ve KKTC’deki üniversitelerin tasarım bölümlerine bağlı; mimarlık, güzel sanatlar, görsel sanatlar ve görsel iletişim tasarımı, sanat ve tasarım ile mühendislik fakültelerine bağlı; mimarlık ve tasarım disiplinlerini kapsayan bölümlerinde öğrenim gören ön lisans, lisans veya lisansüstü (yüksek lisans, sanatta yeterlik ve doktora) öğrencilerine açık olan yarışmaya 3401 ön başvuru yapıldı. Son teslim tarihi 17.12.2018 olan yarışmaya ise Türkiye ve KKTC genelinde 32 şehir, 82 farklı üniversiteden 437 öğrencinin oluşturduğu 280 farklı ekibin katılımıyla, 707 proje teslim edildi. Projelerden 6’sı ödüle layık görülürken toplamda 8 kişi dereceye girdi.

Yarışma kapsamında sektörün tasarım anlayışına katkıda bulunan, farklı ve üretilebilir normlara sahip, kalıpların dışına çıkma özgünlüğü gösterebilen yenilikçi ve tasarım trendlerini yakalayabilen tasarımcı olma yolunda ilerleyen akademik hayatlarına devam etmekte olan ilgili bölümlerde okuyan genç yetenekler; kendilerini ifade edebilecekleri, seramik dokusu ve tasarımın estetik doğası “Doğanın Ritmine Kulak Ver” mottosu ile bireysel ve ekip çalışmalarıyla katılım gösterdi. Prof. Ayşegül İzer (MSGSÜ GSF Grafik Tasarım Bölümü Öğretim Üyesi), Melike Altınışık (MAA Kurucu/Mimar & Akademisyen), Atilla Kuzu (Zoom Kurucu Ortak/İç Mimar), Prof. Sevim Çizer (Seramik Sanatçısı,Akademisyen) ve Sertaç Ersayın’dan (Endüstri Ürünleri Tasarımcısı / Reform-İst Kurucusu) oluşan jüri, evrensel ve estetik ile malzeme bağlamında üretilebilirlik, tasarımın mekânda ifade edilişi gibi başlıkları dikkate alarak, teknik detaylar çerçevesinde yarışma kriterlerine göre projeleri inceledi.

Değerlendirmeler sonucunda dereceye giren 6 proje, ödül töreni gerçekleştirilerek sahiplerine takdim edilecek. Eser sahipleri, toplamda 30 bin 500 TL para ödülünün sahibi olacak. Yarışmanın birincisine ayrıca Unicera 2019 Seramik Banyo Mutfak Fuarı’nda, Yurtbay Seramik standında tasarımını sergileme imkânı sağlanacak.

Yarışmada ödül kazanların listesi ise şöyle:

DERECE BAŞVURU SAHİBİ ÜNİVERSİTE BÖLÜM-SINIF ÖDÜL
BİRİNCİ MEHMET BULUT İSTANBUL TEKNİK ÜNİVERSİTESİ Peyzaj Mimarlığı 12.000.00 TL
İKİNCİ İLKER TORUK MSGSÜ Endüstri Ürünleri Tasarımı 8.000.00 TL
ÜÇÜNCÜ ECE NUR YAVUZ

SEZGİ YALÇINKAYA

İSTANBUL TEKNİK ÜNİVERSİTESİ Mimarlık (Yüksek Lisans) 6.000.00 TL
EŞDEĞER MANSİYON AYŞE SENA ÇILDIR DOKUZ EYLÜL ÜNİVERSİTESİ Mimarlık (Yüksek Lisans) 1.500.00 TL
EŞDEĞER MANSİYON ESRA NUR GÜNDÜZ

KÜBRA GÜLHAN

ERCİYES ÜNİVERSİTESİ Mimarlık 1.500.00 TL
EŞDEĞER MANSİYON ESRA NUR ERŞAHİN KTO KARATAY ÜNİVERSİTESİ Mimarlık 1.500.00 TL

Detaylı bilgi için: www.dogadansanatasentasarla.com