(Katkı Üreticileri Birliği) Yönetim Kurulu Başkanlığı’na SUAT SEVEN Seçildi…

Beton ve Harç Kimyasal Katı Maddeleri Üreticileri Derneği, Olağan Üstü Genel Kurul ile yeni Yönetim Kurulunu seçti. Seçim sonrası KÜB Yönetim Kurulu başkanlığında, BASF Türk Kimya Genel Müdürü Suat Seven bayrağı devraldı.

Yeni dönemde KÜB Yönetim Kurulu üyeliklerine; Chryso Katkı Malzemeleri Genel Müdürü Osman İlgen, Draco Yapı Kimyasalları Yönetim Kurulu Başkanı Haluk Abbasoğlu, Mapei Yapı kimyasalları Genel Müdürü Selman Tarmur  ve Sika Yapı Kimyasalları Genel Müdürü Turgay Özkun seçildiler.

Önümüzdeki süreçte katkı sektörüne liderlik edecek olan Suat Seven’in ajandasında, Katkı sektörünün gerek ülkemiz gerekse uluslararası alandaki büyümesini sürdürmesi amacıyla, KÜB’ün üyesi olduğu Avrupa Beton Katkıcıları Federasyonu (EFCA) ile birlikte yapılan çalışmaların daha ileriye taşınması ilk sırada yer alıyor.

2017 yılı Avrupa hacimsel olarak 1.3 milyon ton mertebesinde olan beton katkı pazarında en büyük pazar payı Türkiye’nin ve ülkemiz, yaklaşık 600 bin ton ile bu pazarın %46 oranını temsil ediyor.

Katkı Üreticileri Birliği (KÜB) ise, Türkiye pazarının yaklaşık yüzde %80 hacmine sahip üretici firmaları çatısı altında toplayarak önemli bir temsil gücüne sahip. Derneğin üyeleri (alfabetik sıra ile); BASF Türk Kimya, Chryso -Kat Katkı Malzemeleri, Draco Yapı Kimyasalları, Fosroc Idea Yapı Kimyasalları, İksa Beton Katkıları, Polisan Kimya, Sika Yapı Kimyasalları, Mapei Yapı Kimyasalları’dır.


KÜB:
Beton ve Harç Kimyasal Katkı Maddeleri Üreticileri Derneği (Kısa Adı: Katkı Üreticileri Birliği KÜB); Beton, Harç ve çimento Kimyasal Katkı Maddeleri Üreticileri arasındaki koordinasyonu gerçekleştirmek, sektörün gelişimini sağlamak, kimyasal katkı maddelerinin uluslararası kalite ölçülerine ve standartlarına uyumlu üretimini desteklemek amacı ile 1998 yılında kuruldu.

İMSAD (Türkiye İnşaat Malzemesi Sanayicileri Derneği), YÜF (Yapı Ürünleri Üreticileri Federasyonu) ve EFCA (Avrupa Beton Katkıcıları Federasyonu) kuruluşlarına üyeliğinin yanında, inşaat ve beton sektörünün diğer paydaş kuruluşları ve dernekleriyle de aktif bir birliktelik yürütmektedir.

Katkı üreticileri Birliği üyesi, Türkiye’nin önde gelen Beton Katkı Üreticisi 8 firma, pazarın yüzde 78’i ne hâkim durumdadır.

Üyeleri arasında ise Basf Türk Kimya, Chryso-Kat Katkı Malzemeleri, Draco Yapı Kimyasalları, Forsoc Idea Yapı Kimyasalları, İksa Beton Katkıları, Polisan Kimya, Sika Yapı Kimyasalları, Mapei Yapı Kimyasalları bulunmaktadır.