(AURA-İstanbul) ve (Reynaers Türkiye) İş Birliğinde CEPHE SOHBETLERİ Başlıyor…

Mimar ve tasarımcıları, yapı ürünleri ve üreticileri ile ortak bir platformda buluşturan AURA-Focus konferans dizisi, Reynaers iş birliğinde cephe teknolojileri üzerine yeni bir etkinlik serisine başlıyor. Cephenin bir yapı elemanı olarak tarihsel perspektifle gelişiminin ele alınması ile başlayacak olan seri, mimari tasarım sürecinden uygulama tekniklerine, farklı coğrafyalardaki mimari çözümlerden enerji üreten teknolojilere kadar tüm yönleri ile uzmanlar tarafından incelenecek.


Yapıda Arayüz: Cephe
Tarih: 19 Aralık 2018, 18:30
Yer: AURA-İstanbul


Üç konferanstan oluşacak serinin ilki “Yapıda Arayüz: Cephe” 19 Aralık’ta Prof. Dr. Mustafa Özgünler’i konuk edecek. Yapı kabuğunun insan konfor ihtiyaçlarına göre tarih boyunca gelişimi, biçimlenişi ve beklentiler ele alınacak.

Etkinliğe mimar, cephe danışmanı, yapı sektörü profesyonelleri, akademisyenler ve öğrencilerin katılması bekleniyor.

Program:
18:00   Karşılama Kayıt
18:30   Konferans
19:30   Kokteyl

Katılımın ücretsiz olduğu etkinliğe kayıt yaptırmak için tıklayın.

Konferans İçeriği

Canlılar daha konforlu yaşayabilmek için kendi yakın çevrelerini amaçları doğrultusunda biçimlendirerek barınaklarını oluşturmasıyla başlayan, kabukla çevrelenmiş koruyucu alan yaratma isteği, günümüzde değişen ihtiyaçlar doğrultusunda evrimleşmeye devam etmektedir.

İnsan da diğer tüm canlılar gibi barınağı, korunmak istediği etkenlere ve kalacağı süreye bağlı olarak hazırlamayı amaç edinmiş ve barınağı hazırlayacağı ortamdaki malzemeleri kullanarak amacına ulaşmayı öğrenmiştir. Örneğin dağlık alanlarda bir oyuk ve rüzgârdan koruyucu bir duvar barınmaya yeterken, açık alanlarda mevcut bitkileri kullanarak basit geçici barınaklar yapmaya devam etmiştir. Önceleri tek eğimli çatılar kurarak yağmur ve iklim etkilerinden korunurken. Daha uzun süreli kalınabilecek ahşap iskeletli kubbe barınakları yapmaya başlamıştır.

İnsanın korunma ve barınma ihtiyaçlarını karşılamak için başlattığı basit barınak yapımından, her alanda olduğu gibi uygarlık ve teknolojinin gelişmesi ile birlikte barınak olmaktan çıkarak yapı olarak adlandırılan anıtsal çok büyük ve içinde birden fazla mekan bulunan binalara kısacası bugünkü düzeye ulaşılmıştır. Teknoloji ile gelişen binalara paralel olarak, gelişmiş binalarda yaşayan günümüz modern insanının konfor ihtiyaçları da gelişmiştir. Herhangi bir bina genel kullanıcı beklentileri ile biçimlenirken; iklimsel konfor, görsel konfor, işitsel (akustik) konfor, yangın güvenliği, sıhhı (sağlık) gereksinimleri gibi başlıca konfor ihtiyaçlarını da karşılamalıdır. Bu tip konfor ihtiyaçlarının karşılanması için en önemli görevi hala bina dış kabuğu üstlenmektedir.

Bu konuşmanın amacı bina kabuğunda; bu ihtiyaçlara uygun optimum çözüm bulma ve uygulama yeteneğini arttırmak; kaliteli, ekolojik, enerji etkin bina, mutlu kullanıcı gelişmiş toplum ve yaşanabilir çevre kavramını yaygınlaştırabilmek ve farkındalık yaratmaktır.


Prof. Dr. Mustafa Özgünler:
Mustafa Özgünler, 1986 yılında Galatasaray Lisesinde bitirdiği orta öğrenimini takiben aynı yıl İ.T.Ü. Mimarlık Fakültesi Mimarlık Bölümünde Lisans eğitimine başlamıştır. 1990 yılında mezuniyetinin ardından İ.T.Ü. Fen Bilimleri Enstitüsü; Mimarlık Anabilim Dalı / Yapı Bilgisi Programında yüksek lisans eğitimine başlamıştır. 1994 yılında aynı bölümde doktora çalışmasına başlayan Mustafa Özgünler, 2005 yılında doktor ünvanını almıştır. Uzmanlık alanı yapısal yangın güvenliği ve iklimsel konfor konularıdır. 2009 yılında yardımcı doçent ve 2012 yılında doçent ünvanı alan Mustafa Özgünler halen Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Mimarlık Fakültesinde Profesör ünvanı ile çalışmalarına devam etmektedir.

Reynaers Alüminyum:
Dış cephe sistemleri konusunda uzmanlaşan Reynaers ihtiyaca yönelik mühendislik çözümler üreten Belçikalı bir marka. Pencere, kapı, cephe, sürme doğrama, katlanır kapı ve güneş kırıcılar üreten Reynaers, yenilikçi ve sürdürülebilir alüminyum çözümler geliştiriyor.1965 yılında kurulan Reynaers bugün 40 ülkede 2200 çalışanıyla faaliyet gösteriyor.

Ürünlerini 5 kıtada 70’in üzerinde ülkeye ihraç eden ve Merkezi Belçika’nın Duffel kentinde bulunan Reynaers Alüminyum Avrupa’nın lider kuruluşları arasında yer alıyor. Enerji verimliliği ve çevre için sorumluluk alma anlayışıyla faaliyet gösteren Reynaers, standart çözümlerin yanında, konut projelerinden ticari ve endüstriyel projelere kadar pazardaki tüm sektörler için özelleştirilmiş çözümler üretiyor.

Reynaers marka vaadleri arasında konfor, güvenlik, tasarım ve enerji verimliliği geliyor.Reynaers sektöre ürün temin ederken, mimarlar, yatırımcılar, cephe tasarımcıları, proje uzmanları ve son kullanıcılar için de değerli bir iş ortağı. Firmanın 2017 yılı cirosu 426 milyon Euro’dur.