(Akçansa) Büyükçekmece Fabrikası ve (Betonsa) Gebze Tesisi “KAYNAKLARIN SORUMLU KULLANIMI BELGESİ”ni Almaya HAK Kazandı!

Akçansa’nın  1967 yılından bu yana Türkiye ve bölge ekonomisi için önemli katma değer oluşturan Büyükçekmece Fabrikası, Uluslararası Beton Sürdürülebilirlik Konseyi’nin (The Concrete Sustainability Council) belirlediği kurallar doğrultusunda, Türkiye Hazır Beton Birliği Kalite Güvence Sistemi İktisadi İşletmesi (KGS) tarafından bağımsız denetimden geçerek çimento, beton ve agrega üreticilerine verilen ve tüm dünyada kabul gören CSC “Kaynakların Sorumlu Kullanımı Sürdürülebilirlik Belgesi”ni Türkiye’de alan ilk çimento üretim tesisi oldu.

Ayrıca Akçansa’nın Betonsa markasıyla faaliyet gösterdiği Gebze Hazır Beton Tesisi de beton sektöründe “Kaynakların Sorumlu Kullanımı Belgesi”ne sahip oldu. Yönetimsel, çevresel, sosyal ve ekonomik olmak üzere dört bölümün denetlemeden geçmesi sonrası alınan belge ile Betonsa Gebze Hazır Beton Tesisi, ulusal ve uluslararası birçok firma, dernek ve enstitünün kurucu üye olarak destek verdiği Beton Sürdürülebilirlik Konseyi tarafından belgelendirilen Türkiye’deki ilk tesis oldu.

Belge, BREEAM, DGNB gibi yeşil bina sertifikasyon sistemlerinden ilave puan alınmasını sağlayarak, yeşil bina sertifikasyonu sürecindeki projelerde avantaj sağlıyor.

Sektörümüzde ilklere imza atmaktan gurur duyuyoruz.

Akçansa ve Betonsa’nın almaya hak kazandığı Kaynakların Sorumlu Kullanımı Belgesi, düzenlenen bir törenle Akçansa Genel Müdürü Umut Zenar’a takdim edildi. Zenar törende yaptığı konuşmada, “Büyükçekmece Fabrikamız ve Gebze Hazır Beton Tesisimizle sorumlu kaynak kullanımı konusunda uluslararası normlara uygunluğumuzu kanıtlayarak başarımızı aldığımız belgelerle taçlandırdık. Türkiye için bir ilk oluşturan bu belgeler sektörümüz ve ülkemiz için gurur verici” ifadelerini kullandı.

Türk hazır beton sektörü olarak sürdürülebilirlik konusunda dünyadaki ilklerden birini başardık.

Beton Sürdürebilirlik Konseyinin Türkiye’deki Bölgesel Sistem Operatörü olan Türkiye Hazır Beton Birliği (THBB) ve Avrupa Hazır Beton Birliği (ERMCO) Başkanı Yavuz Işık da konuşmasında, “Dünya ile eş zamanlı olarak Türkiye’de sürdürülebilirlik konusuna odaklandık. Bu doğrultuda ‘Kaynakların Sorumlu Kullanımı Sistemi’ni Türk hazır beton ve çimento sektörlerine sunduk. Bu sistem, çevre dengesi ve ekonomik büyümeyi birlikte ele almakta, doğal kaynakların etkin kullanımını sağlayarak gelecek kuşakların ihtiyaçlarını karşılamayı hedeflemektedir. Türk hazır beton sektörü olarak sürdürülebilirlik konusunda dünyadaki ilklerden birini başardık. Bu vesileyle, ülkemizdeki ilk Kaynakların Sorumlu Kullanımı Belgelerini almaya hak kazanan Birliğimiz üyesi Akçansa’yı, Genel Müdürü Sayın Umut Zenar nezdinde kutluyorum” dedi.


Akçansa:
Temelleri 1967 ve 1974 yıllarında Akçimento ve Çanakkale Çimento ile atılan ve 1996 yılında bu iki şirketin birleşmesi sonucunda Türkiye’nin en büyük çimento üreticisi konumuna gelen Akçansa, bir Sabancı Holding ve HeidelbergCement ortak kuruluşudur.

Çimento ve hazır beton üretiminde Marmara, Ege ve Karadeniz bölgelerinde faaliyet gösteren Akçansa, iştiraki olan Betonsa şirketiyle 1998 yılında birleşmesi sonucunda, Marmara ve Ege bölgelerine yayılmış 40’a yakın hazır beton tesisinde “Betonsa”markasıyla hizmet vermektedir. Akçansa, dünya kalite standartlarına uygun ürünleri, kimliği, üstün hizmet anlayışı ve yüksek teknoloji donanımlı tesisleriyle ülkemizin çimento ihtiyacının yüzde 10’unu, toplam çimento ve klinker ihracatının ise yüzde 12,5’ini karşılamaktadır. Modern limancılık anlayışıyla hareket eden Akçansa Port markasıyla genel kargo, dökme yük, proje yükü, uluslararası ve dahili Ro-Ro, depolama, ardiye, konteyner operasyonları, CFS, dökme sıvı yük hizmetlerinin yanı sıra ‘butik hizmet’ anlayışına sahip limanlarından üçüncü şahıslara da hizmet vermektedir.

Akçansa’nın vizyonu, tüm paydaşları tarafından güvenilen ve en çok tercih edilen iş modeline sahip şirket olarak, yapı malzemeleri sektöründe tüm sınırların ötesinde sürdürülebilir büyümektir.

Akçansa’nın misyonu, toplumsal, çevresel, yasal ve etik değerlere bağlı kültürü ile tüm sosyal paydaşları için değer yaratarak, toplumun yaşam kalitesini yükselten lider yapı malzemeleri şirketi olmaktır.