(Sakıp Sabancı Mardin Kent Müzesi)’nde ENGİN ÖZENDES ile Fotoğraf Tarihi Üzerine İki Konferans!

Sakıp Sabancı Mardin Kent Müzesi, küratör ve fotoğraf tarihçisi Engin Özendes ile fotoğraf tarihi üzerine iki ayrı konferans gerçekleştirmeye hazırlanıyor.

Sakıp Sabancı’nın vasiyeti üzerine Sabancı Vakfı tarafından restore edilerek müze ve sanat galerisine dönüştürülen Sakıp Sabancı Mardin Kent Müzesi “Fotoğrafın Türlü Halleri – Murat Germen: Kesit Retrospektif” sergisine paralel olarak bir dizi etkinlik planlıyor.

Küratör ve fotoğraf tarihçisi Engin Özendes, 17-18 Kasım’da fotoğraf tarihi üzerine katılımcılarla iki ayrı buluşma gerçekleştiriyor.

Programın birinci günü 17 Kasım’da “Fotoğrafın Doğuşu ve Gelişmesi” başlıklı konuşmasıyla katılımcılara fotoğraf tarihi üzerine görseller eşliğinde detaylı bilgi aktaracak olan Engin Özendes; 18 Kasım Pazar günü ise, Osmanlı İmparatorluğu’nda Fotoğrafçılık kavramını ele alacak ve Mardinli fotoğrafçı bir ailenin hikayesini anlatacak.

Program:

17 Kasım Cumartesi, 16.00
“Fotoğrafın Doğuşu ve Gelişimi”

18 Kasım Pazar, 11.00
“Osmanlı’da Fotoğrafçılık ve Mardinli Fotoğrafçı Bir Aile”


Engin Özendes:
Türkiye fotoğraf tarihi araştırmalarına 1974’te başladı. Çok sayıda yerli ve yabancı gazete, dergi ve ansiklopedide yazıları yayımlandı, televizyon programları hazırladı. Pek çok jüri üyeliğinde bulundu, konferanslar verdi.

Fotoğraf üzerine yaptığı çalışmaları nedeniyle 1990’da Fédération Internationale de L’Art Photographique (FIAP) tarafından Excellence Fiap (ESFIAP) unvanı verildi.

Fotoğrafın tarihi ve çağdaş fotoğrafçılık üzerine 14 kitabı yayımlandı. Küratör olarak Türkiye’de 42, yurtdışında 17 sergi açtı. Haziran 2004-Mayıs 2011 tarihleri arasında, İstanbul Modern Sanat Müzesi’nin Fotoğraf Sergileri Küratörü olarak görev aldı.

İFSAK (İstanbul Fotoğraf ve Sinema Amatörleri Derneği) ve BUFSAD’ın (Bursa Fotoğraf Sanatı Derneği) “Onur Üyesi”dir.