[Kitap]: Dönüşüm Sürecinde Bir Yerleşme Kartal Üzerine Düşler

Yıldız Teknik Üniversitesi Mimarlık Fakültesi Mimari Tasarım 4 Stüdyosu’nun 2016-2017 eğitim yılı güz yarıyılında ürettiği işler, “Dönüşüm Sürecinde Bir Yerleşme Kartal Üzerine Düşler” başlıklı kitapta toplandı. Kitabın basımı Kartal Belediyesi tarafından gerçekleştirildi.

“Dönüşüm Sürecinde Bir Yerleşme Kartal Üzerine Düşler” başlıklı kitap Kartal üzerine akademik dünyanın düşlerini iletmeye çabalıyor. Yıldız Teknik Üniversitesi Mimarlık Fakültesi Mimari Tasarım 4 Stüdyosu 2016-2017 eğitim yılı güz yarıyılı işlerini içeren çalışma, İstanbul’un önemli, gelişmekte olan ve türlü sorun ve potansiyellerini taşıyan Kartal yerleşmesini tartışıyor.

Basımını Kartal Belediyesi’nin üstlendiği yayın, kentin mimarlara hele de düşlere ihtiyacı olduğu bu dönemde özellikle kamusal alanlar, kamu yapıları, kıyı kullanımı, ekolojik restorasyon, sanayi yapılarının dönüşümü, toplum merkezleri, geridönüşüm, sosyal restorasyon gibi konulara odaklanıyor. Yayın kentin daha yaşanabilir kılınması için bir çaba niteliği taşıyor.