Venedik Bienali Mimarlık Sergisi Türkiye Katılımı Deneyiminin DÜNÜ, BUGÜNÜ, YARINI

Kültür ve sanat projelerinin desteklenmesini kendisine misyon edinmiş bir firma olarak TEPTA Aydınlatma, yurt içinde sağladığı pek çok farklı ölçekte desteğin yanı sıra, 2016’dan bu yana Venedik Bienali Uluslararası Mimarlık Sergileri’nde yer alan Türkiye Pavyonu’nun aydınlatılmasını üstleniyor.

Son yıllarda düzenlediği söyleşiler ile bilginin dolaşımına ve paylaşımına aracılık eden buluşma ortamlarına ev sahipliği yapan TEPTA, Türkiye Pavyonu’nun koordinasyonunu üstlenen İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV) ile Vardiya sergisinde devam eden işbirliği kapsamında sohbet geleneğine bir yenisini ekliyor.

Sohbette, ilk katılımdan bugüne dek Türkiye Pavyonu’nda gerçekleştirilen mimarlık sergilerinin değerli küratörleri, tek bir oturumda bir araya geliyor. Buluşmanın amacı, bu sergiler bağlamında mimarlık bienali kavramının dünü, bugünü ve yarınını; ayrıca mimarlık mesleğinin uygulanma ve sergilenme pratiğini masaya yatırmak.

İsteyen tüm katılımcılara açık ve ücretsiz olarak gerçekleştirilecek bu etkinliğe katılım için, sınırlı mekan kapasitesi sebebiyle press@tepta.com adresinden kayıt yaptırmak gerekiyor.

Katılımcılar:

Murat Tabanlıoğlu 
Murat Tabanlıoğlu, 1960 yılında İstanbul’da doğdu. 1978-1992 yılları arasında eğitimini tamamladı. Viyana Teknik üniversitesi-Mimarlık Bölümü’nü bitiren Tabanlıoğlu, 1990 yılında babası Dr. Hayati Tabanlıoğlu ile birlikte Tabanlıoğlu Mimarlık Şirketi’ni kurdu. Yaptığı çalışmalarla aralarında TMMOB Yapı Dalı Başarı ödülü ve Dubai’de Cityscape Architectural Review yarışmalarında aldığı iki büyük ödül bulunmak üzere bir çok ödül aldı. Mimarlar Odası, Türk Serbest Mimarlar Derneği, Uluslararası Alışveriş Merkezleri Birliği, İstanbul Haliç Rotary Klubü, GYİAD, Taç Vakfı Yönetim Kurulu, TEGV Mütevelli Heyeti, Yapısal Çelik Derneği üyesi olan Tabanlıoğlu, çeşitli üniversitelerde davetli jüri ve öğretim üyeliği yapıyor. Ayrıca yurt içi ve yurt dışında konferanslar veren Murat Tabanlıoğlu İngilizce ve Almanca biliyor.

Mehmet Kütükçüoğlu
Mehmet Kütükçüoğlu, 1967 yılında İsviçre’nin Brugg kentinde doğdu. Orta Doğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ) Mimarlık Fakültesi’nden 1989 yılında mezun oldu. Aynı yıl İsviçre’de başladığı lisansüstü çalışmalarını 1992 yılında Los Angeles’taki Sci-Arch Mimarlık Okulu’nda tamamladı. 1996’da Türkiye’ye dönmeden önce İsviçre ve Amerika’da Calatrava, Gehry, Johnson & Favaro gibi mimarlarla çalıştı.
Amerika’daki çalışmalarında ‘Los Angeles Deneysel Opera Binası, En İyi Tez Ödülü ve ‘Austin House, Amerikan Mimarlar Odası Yapı Dalı Ödülü’ne layık görüldü. ‘Bandırma Cin çukuru Kent Merkezi Mimari Proje Yarışması, Birincilik ödülü, firma bünyesinde ödül alınan birçok ulusal, uluslararası ve davetli yarışmanın ilki oldu. Kütükçüoğlu halen Teğet Mimarlık şirketinin ortağı olarak profesyonel mimari faaliyetlerini devam ettirmekte ve bunun yanında çeşitli üniversitelerde ders vermektedir. Mimarın, yurtiçi ve yurtdışında yayınlanmış birçok makalesi bulunuyor.

Kerem Piker
Kerem Piker, 1978 yılında Ankara’da doğdu. 2001 yılında İTÜ Mimarlık Fakültesi’nden lisans, 2004 yılında ise Hollanda TU Delft Mimarlık Fakültesi’nden yüksek lisans derecesiyle mezun oldu. 2010 yılında Chicago Atheneum tarafından Avrupa’daki 40 yaş altındaki en iyi 40 mimardan biri olarak gösterildi. 2011 yılında KPM-Kerem Piker Mimarlık ofisini kuran Kerem Piker, bu süreçte aralarında Manisa Belediyesi Hizmet Binası Yarışması 1.ödülü, MEB Midyat Eğitim Kampüsü Mimari Proje Yarışması 1. ödülü, Şişli Lisesi Ulusal Mimari Proje Yarışması Mansiyon Ödülü, Borusan Neşe Fabrikaları Ulusal Mimari Proje Yarışması Mansiyon Ödülü, İzmir Ulaşım Entegrasyon Merkezi Mimari Proje Yarışması Mansiyon Ödülü’nün de yer aldığı pek çok ödüllü projenin de tasarımını üstlendi. 2016 yılında tasarımını gerçekleştirdiği Akyazı Kültür Merkezi, XV. Dönem Ulusal Mimarlık Ödülleri Proje Başarı Ödülü’ne layık görüldü. Kerem Piker 1998 yılından bu yana İstanbul Teknik Üniversitesi, Yıldız Teknik Üniversitesi, Gebze YTE, Bilgi Üniversitesi ve Kültür Üniversitesi mimari proje stüdyolarında ve ulusal mimari proje yarışmalarında jüri üyesi ve konuk öğretim görevlisi olarak yer almaktadır.


Venedik Bienali Mimarlık Sergisi Türkiye Pavyonu:
İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV) girişimi ile sağlanan ve bienal sergilerinin ana merkezlerinden biri olan Arsenale’de yer alan uzun süreli mekân sayesinde Türkiye, 2014 yılından bu yana üçüncü kez mimarlık sergisine katılım imkânı buldu. 2014 yılında ilk olarak küratörlüğünü Murat Tabanlıoğlu’nun yaptığı Hafıza Mekânları isimli sergide Venedik Bienali’nin teması ile paralel olarak Tabanlıoğlu’nun hafızasında yer alan İstanbul’daki üç farklı mekân odak noktasındaydı: Taksim, Sirkeci (Bâb-ı Ali) ve Büyükdere Bulvarı.

2016 yılında Feride Çiçekoğlu, Mehmet Kütükçüoğlu ve Ertuğ Uçar küratörlüğünde sunulan Darzanà, temelinde sınır ihlalleri ve melezliği konu edinmiş olan bir yerleştirme olarak sergilendi. İkisi de liman kenti olan İstanbul ve Venedik eksenindeki ortak kültürel ve mimari miras üzerinden din, dil, ırk, milliyet, etnik köken ve cinsiyet sınırlarına dikkat çekiyordu.

25 Kasım 2018 tarihinde sona erecek Venedik Bienali 16. Uluslararası Mimarlık Sergisi Türkiye Pavyonu’nda, Kerem Piker’in küratörlüğünde yer alan Vardiya projesi, yapılan mülakatlar sonucunda katılmaya hak kazanan 122 mimarlık öğrencisini her biri 1 hafta süren 13 farklı atölye çalışması için vardiyalar halinde Venedik’te ağırladı. Uluslararası katılımın olduğu projede, öğrenciler yer aldıkları vardiya haftaları boyunca hem bienali ziyaret etme hem de Türkiye Pavyonu içerisinde kendilerine ayrılan alanları belirlenen atölye temaları doğrultusunda tasarlama fırsatı buldular. Bienalin açılışından bugüne dek canlı yayınlanan 61 dijital yuvarlak masa oturumu ve ağırlanan 5 konuk konuşmacı ile birlikte aralarında Emre Arolat, Tobia Scarpa, Juhani Pallasmaa ve Peter Eisenman’in yer aldığı mimarlık ve tasarım dünyasının önde gelen isimlerini, katılımcı öğrencilerle buluşturdu. Vardiya projesi bu kurgusu ile bienali mimarlık öğrencileri için ulaşılabilir kılarken, Türkiye Pavyonu’nu da salt bir sergi alanı olmanın ötesinde bir buluşma, karşılaşma ve üretim mekânı olarak konumluyor

TEPTA Aydındınlatma:
TEPTA Aydınlatma 1991’den bu yana mimarlara, tasarımcılara, elektrik mühendislerine ve son kullanıcılara ışık alanında hizmet sunan bir çözüm ortağıdır. TEPTA Aydınlatma hizmetleri, küçük veya geniş ölçekli projelendirme ve “doğru” aydınlatma danışmanlığından, önde gelen aydınlatma markalarının ürünlerinin satışına, süpervizyon ve denetim hizmetlerine, satış sonrası montaj ve bakım servislerine kadar yaygındır. TEPTA, çalışmalarında başarıyı, mimarlardan, pazarlama uzmanlarından ve teknik ekipten oluşan deneyimli kadrosu ile sağlar.

TEPTA’nın aydınlatma alanındaki hizmet ve ürün kapsamı, gerek dekoratif gerekse mimari aydınlatmada, iç mekanlardan dış mekanlara ve bina cephe aydınlatmasına kadar uzanır. Sergilenen tek bir mücevherin aydınlatılmasından, büyük kapsamlı projelere; tüm bir konutun hedeflenen estetik kavram çerçevesinde aydınlatılmasından, ofislere ve ticari yapılara, demo aydınlatmalarından tarihi eserlere ve müzelere kadar her aydınlatma çözümü için en uygun ürünleri ve en iyi hizmeti sunmayı hedefler.

TEPTA böylesine geniş bir ürün ve hizmet yelpazesini 25 yılı aşkın süredir temsilcisi olduğu iGuzzini’nin yanı sıra alanında önde gelen 30’dan fazla Avrupa merkezli şirketin Türkiye temsilcisi olarak gerçekleştirmektedir. Tasarım ve kaliteleriyle öne çıkan bu markalardan bazıları, Simes, Leucos, Studio Italia Design, Delightfull, Roger Pradier, Lasvit, Brand van Egmond, Catellani and Smith, Cini and Nils, Kundalini, Aqua Creations, Linea Light Group, ilFanale, Torremato ve Terzani ‘dir. 30.000 kadar ürün çeşidine sahip olan TEPTA Aydınlatma’nın 1.Levent’teki 4 katlı mağazasında bu yelpazenin çarpıcı örnekleri sergilenmektedir.

Bütün bunların yanında TEPTA sunduğu hizmetler arasında özel üretim ürünler de bulunmaktadır. Projelerin bütünlüğünün öncelikli olduğu durumlarda, mimarların, tasarımcıların, elektrik mühendislerinin ve son kullanıcıların özel istekleri doğrultusunda teknik, estetik ve ekonomi üçgeninin birleştiği en uygun noktayı, gerçekleştirdiği üst  kalitedeki üretimlerde sağlayan TEPTA, bu özelliği ile gerek yurt içinde gerekse yurt dışında  iyi, hızlı ve güvenilir bir  çözüm ortağıdır.

Bugüne dek gerek yurt içinde gerekse yurt dışında pek çok projeye imza atmış olan TEPTA’nın önde gelen projelerinin arasında Dolmabahçe Sarayı Cephesi, Bakü Haydar Aliyev Müzesi ve Haydar Aliyev Parkı, İzmir Adnan Menderes ve İstanbul Atatürk Havalimanları, Amerikan Konsolosluğu, Van Kalesi, IKSV, ARTER, SSM, The Seed, İznik Vakfı, Acıbadem ve Liv Hastaneleri, İzmit ve Kayseri saat kuleleri, Edirne Muradiye ve Selimiye Camileri, Azerbaycan Şemkir Kilisesi, Şırnak Kırmızı Medrese gibi ilgi çekici işler de bulunur. TEPTA kuruluşundan bu yana İstanbul Modern Sanat Müzesi’nin aydınlatma sponsorluğunu üstleniyor; kültür ve sanat projelerine aralıksız olarak desteğini sürdürür.