(Nurus), “BİLİŞSEL TEKNOLOJİLER” Konseptiyle ORGATEC’te…

Uluslararası ofis yönetim ve iç tasarım fuarı; Orgatec 2018, 23-27 Ekim tarihleri arasında Almanya’nın Köln kentinde düzenlenecek. Küresel ofis mobilyaları sektörünün en önemli aktörleri arasında yer alan Nurus bu yıl fuara “Bilişsel Teknolojiler”iyle katılıyor. İnternet ve bilişim teknolojilerinin yaygınlaşmasıyla, çalışma alanlarının yeni ve olası ihtiyaçlarına göre tasarlanan Nurus ürünleri, ofis mobilyalarının kullanıcılarla etkileşimine, zamanı ve mekanı etkin yönetmeye, verimli çalışmaya ve çalışırken sağlıklı olmaya olanak sunuyor.

Güran ve Renan Gökyay
Nurus Yönetim Kurulu Başkanı Güran Gökyay ve Nurus Baştasarımcısı Renan Gökyay

Dijitalleşmenin, çalışma alışkanlıklarını dönüştürdüğünü ve mekanın yeniden kurgulanmasını gerektirdiğini belirten Nurus Yönetim Kurulu Başkanı Güran Gökyay, “Son 10 yılda internetin, bilişim teknolojilerinin yaygınlaşması ve Y Kuşağı’nın iş hayatına dahil olmasıyla çalışma biçimleri hızla değişiyor. Çalışma mobilyalarının enerji ve internetle bağlantılandırılabilir olması iş akışını, hızını ve çalışanlar arası iletişimi etkiliyor. Bilişsel teknolojiler dediğimiz, kullanıcısının tercihlerini tanıyan, kişiselleştirilebilir ve ortak kullanılabilen sistemler daha esnek ve özgür çalışmayı mümkün hale getiriyor. Orgatec 2018’de sergileyeceğimiz IoT (nesnelerin interneti) ürünlerimizin ortak özelliği, ihtiyaca göre yeniden kurgulanabilir, gerektiğinde işbirliğine gerektiğinde bireyselleşme ve odaklanmaya olanak tanıyan, opsiyonel ısı-ışık-yükseklik kolaylığı sunan, kullanıcılarını tanıyan yaratıcı enstrümanlar olmaları” değerlendirmesinde bulundu.

Paylaşımlı çalışma alanları çoğalıyor

Alman Tasarım Konseyi ve Fraunhofer Enstitüsü bünyesinde yürütülen küresel çalışma biçimleri araştırması Office 21’in tek Türk paydaşı olan Nurus, ulusal tasarım ekosistemlerinde “Esnek ofis senaryoları nelerdir ve dijital dünyanın odaları nasıl olmalı?” sorularına yanıt arıyor. Çalışma mekanlarının yeni ihtiyaçlarına ve olası evrimine uygun tasarımları hayata geçirdiklerini vurgulayan Nurus Baştasarımcısı Renan Gökyay ise şunları söyledi:
“Ofis, artık organizasyonların en stratejik aracına dönüşmüş durumda. Kurum kültürünü oluşturmanın, değişim yönetimi sağlamanın en önemli aracı… İş yerinde geçirilen zamanın günlük hayattan feragat ve uzaklaşma olduğunun düşünüldüğü, yakın gelecekte ‘home ofis’lerin yaygınlaşacağına inanılan bir dönemden; ofisleri, yaşayan ve değer üretilen yerlere dönüştürmenin faydalarına odaklanılan bir çağdayız. Bütün dünya bilgi ve değer üretiminin ancak iletişime açık, paylaşılabilir mekanlarda gerçekleştiğini kavramış durumda. Artık home ofisler kurmak yerine, aynı mekanın daha fazla insan tarafından daha sistemli ve etkileşimli şekilde kullanılmasının yollarını arıyoruz. Bilişim teknolojilerini çalışma enstrümanlarına entegre etmek, IoT destekli tasarımlar yapmak bunun yollarından biri. 

Orgatec 2018’de sergileyeceğimiz Nurus Paylaşımlı Mobilya Sistemi Aracı, odaların farklı zaman aralıklarında, farklı çalışanlar tarafından rezerve edilerek kullanılmasını; Nurus Akıllı Batarya Sistemimiz de entegre edilen mobilyanın herhangi bir priz ya da kablo bağlantısına gerek duyulmadan enerjilendirilip dijitalleşebilmesini sağlıyor. Bu sistem aynı zamanda çalışanın ısı, ışık, masa yüzeyi yüksekliği tercihlerini de tanıyan bir güç sistemi. Yine paylaşımlı, aktivite odaklı çalışma alanlarına yönelik bağlantı çözümümüz Nurus Links’le, oturduğunuz koltukta ya da kullandığınız masada veri aktarımı, video konferans, sunum ve şarj gibi ihtiyaçlarınızı karşılayabiliyorsunuz. Bu tasarımlarımız sayesinde esnek, ihtiyaca göre yeniden kurgulanabilir, interaktif ve anlık temasları kolaylaştıran çalışma alanları oluşturuyoruz.”Sağlıklı çalışmak verimliliği arttırıyor  

İş verimliliğini arttırmanın en önemli yolunun çalışan memnuniyetinden geçtiğini söyleyen Nurus Yönetim Kurulu Başkanı Güran Gökyay, “Çalışırken sağlıklı kalmaya yönelik ürünlerin pazarı hızla büyüyor” dedi. Gökyay bu yöndeki tasarımlarını şöyle anlattı: “Dünyada yeni çalışma trendleri, ‘sit-stand’ dediğimiz yükseltilebilir çalışma masalarına talebi arttırıyor. Orgatec 2018’de sergileyeceğimiz Otto Yükseltilebilir Masa sistemlerimiz, çalışan memnuniyetini, motivasyonunu, performansını ve şirket içi etkileşimi arttırmanın yanı sıra, hastalıktan dolayı işe gidememekten kaynaklanan zararları azaltıyor. ‘İçinden sağlık ve spor çıkan ofis mobilyası’ olarak andığımız Take 5, çalışılan mekanlarda basit esneme, germe hareketlerine olanak tanıyan bir egzersiz ünitesi. ‘Kendinize 5 dakika verin’ mottosuyla tasarladığımız ve Gazi Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi ile birlikte uygulama yönergelerini yazdığımız Take 5, özgür çalışma ortamlarının vazgeçilmez ürünleri arasında yerini almaya başladı. Yine 11 yıl önce ‘Omurga nasıl hareket eder, ne kadar, hangi açılarla hareket eder?’ sorularına aradığımız bilimsel yanıtlarla tasarladığımız, oturma sağlığını destekleyen Me Too, bugün en fazla üretimini yaptığımız çalışma koltukları arasında ilk sıralarda yer alıyor. Mekan planlamasında son zamanlarda önemi daha çok artan, kompakt, duvarlarla sınırlamadan yeni alanlar oluşturan ürünlerimizden Pitstop’ın yanı sıra, paylaşılan çalışma alanlarının gürültü sorununa, ya da performans salonlarının ses kalitesine yönelik akustik testlerle geliştirdiğimiz ürünlerimizle de Orgatec’de yer alacağız. Sağlığı, sadece ergonomi ekseninde değil, bütüncül bir iyilik hali olarak görüyoruz. Tüm bu sistemlerimizi destekleyen Nurus Body Wellness, Nurus Light Wellness ve Nurus Acoustic Wellness akıllı cihaz uygulamalarımızı da, kullanıcılarımıza ücretsiz olarak sunuyoruz.”


Nurus:
1927 yılında kurulan, öncü profesyonel mobilya üreticilerinden Nurus, bugün 50’den fazla küresel noktada müşterilerine hizmet veriyor. Teknolojiyi ve yenilikçi tasarımı birleştirerek insanların sağlıklı yaşamına öncelik veren Nurus birçok uluslararası ödülün sahibi. Red Dot Product Design Award, Universal Design ve Design Management Europe’u Türkiye’ye ilk kez getiren, IF Product Design ve Good Design’ı Türkiye’de mobilya sektöründe ilk kez kazanan Nurus, içinde German Design Award’ın da olduğu 60’ı aşkın tasarım ödülüne sahip. Marka ve tasarımda disiplinlerarası bilgi transferi sağlayan German Design Council’a Türkiye’den ilk ve tek marka olarak davet edilen Nurus, bu üyelikle geleceği şekillendiren 200 dünya markası arasında bulunuyor. Gelecekteki çalışma yöntemlerini araştıran ve kritik başarı faktörlerini belirleyen bir kuruluş olan Fraunhofer IAO Research Network Office 21® içinde de bulunan Nurus, aynı zamanda orijinal tasarımları destekleyen Be Original Americas’ın üyesi. 16 milyondan fazla mimarın, iç mimarın ve tasarım meraklısının takip ettiği Architonic Top 200 Markaları Listesi’nde de yer alan Nurus, kreatif endüstrideki çalışmalarına büyük kararlılıkla devam ediyor. Mekanların önemli olduğu bugünün dünyasında Nurus, benzersiz tasarımlar arayan bireyler için çalışma alanlarını ve yaşam alanlarını yeniden tanımlarken, hızlı ve ihtiyaca uygun çözümler sunuyor. Nurus, hem sosyalleşmeyi etkinleştirip hiyerarşiyi azaltmayı hem de motivasyonu artırarak farklı kuşakları bir araya getirip yaratıcılığı desteklemeyi hedefliyor. Son teknolojiye entegre tasarım ve ürünleri ile kullanıcıları destekleyen Nurus, ürünlerine özel ‘Nurus Links’ ile mobilya ve elektronik eşyalar arasında bağ kuruyor; günlük operasyonlara hız ve kolaylık getiriyor. Mekanların sosyalleşmesi, sürekli ve kesintisiz bilgi transferinin önünü açıyor. Nurus, yenilikçi fikirleri ile çalışma alanlarında yeni bir atmosfer oluşturuyor. Dünyada 3. jenerasyonda başarılı olmuş Alpha Circle Aile Şirketleri arasına dahil edilen Nurus, ofis mobilyası alanında Türkiye’nin belgelendirilmiş ilk AR-GE merkezine de sahip.