(İstanbul Bilgi Üniversitesi) Mimarlık Fakültesi KAZAN DAİRELERİ BİNASI’na BÜYÜK ÖDÜL

Dönüşümün en iyi örnekleri arasında gösterilen İstanbul Bilgi Üniversitesi’ne mimarlık dünyasından prestijli bir ödül daha geldi. BİLGİ Mimarlık Fakültesi’nin başarılı çalışmalarını sürdürdüğü Kazan Daireleri Binası, The Chicago Athenaeum Mimari ve Tasarım Müzesi Uluslararası Mimarlık Ödülleri 2018’de Restorasyon/Renovasyon kategorisinde ödüle layık görüldü.

İstanbul Bilgi Üniversitesi santralistanbul Kampüsü’nde yer alan ve restorasyonu Mimar Nevzat Sayın tarafından gerçekleştirilen Kazan Dairesi Binası, The Chicago Athenaeum Mimari ve Tasarım Müzesi Uluslararası Mimarlık Ödülleri 2018’de ödüle layık görüldü. ABD merkezli The Chicago Athenaeum Mimari ve Tasarım Müzesi tarafından, 2005 yılından bu yana düzenlenen Uluslararası Mimarlık Ödülleri, ulusal ve uluslararası faaliyet gösteren mimarlar, şehir plancıları ve peyzaj mimarları tarafından tasarlanmış veya inşa edilmiş projelere veriliyor. 31 ülkeden farklı projelerin yer aldığı ödül programında Restorasyon/Renovasyon kategorisinin bu yılki kazananı BİLGİ oldu. Yarışmada jüri köprülerden ticari yapılara, müzelerden otellere, üniversite yapıları ve restorasyon çalışmalarından özel konutlara kadar 24 kategoride yüzlerce projeyi değerlendirdi.

 Dünya çapında alınan 3’üncü büyük ödül

Silahtarağa Elektrik Santrali Kazan Dairesi Binası’nın restorasyonu, Mimar Nevzat Sayın tarafından gerçekleştirildi. 2004 ve 2007 yılları arasında yoğun renovasyon çalışmalarının yürütüldüğü santralistanbul Kampüsü bünyesinde bulunan ve Türkiye’nin ilk endüstriyel arkeoloji müzesi olan Enerji Müzesi, 2012’de Avrupa Müze Akademisi tarafından “DASA Ödülü”ne layık görüldü; ana galeri binası ise “International Architecture Awards 2010” ödülünü aldı. Bu yıl kazanılan “Uluslararası Mimarlık Ödülü” ile birlikte santralistanbul, mimarlık alanında verilen dünya çapındaki ödüllerden 3’ünü alarak Türkiye’de bir ilke imza attı.

Aldıkları ödülün büyük gurur kaynağı olduğunu belirten Nevzat Sayın, “İşvereninden, mühendislerine ve yapımcılarına kadar çok katılımlı ve titiz bir çalışmanın sonucu olan bu yapının kendi türünün çok iyi bir örneği olduğunun fark edilip, ödüllendirilmesinden memnunum” açıklamasında bulundu.


İstanbul Bilgi Üniversitesi:
1996 yılında Türkiye’de üniversite yaşamına yeni bir soluk getirmek amacıyla yola çıkan ve kurulduğu günden bu yana öğrencilerine uluslararası gelişim fırsatları sunan İstanbul Bilgi Üniversitesi, Laureate Uluslararası Üniversiteler Ağı’nın Türkiye’deki tek üyesidir. Yaklaşık 1500 kişilik bir öğretim kadrosuna sahip olan İstanbul Bilgi Üniversitesi’nin 25.000’i aşkın öğrencisi ve 30.000’i aşkın mezunu bulunmaktadır. İstanbul Bilgi Üniversitesi, Sosyal ve Beşeri Bilimler, Hukuk, İşletme, İletişim, Sağlık Bilimleri, Mimarlık ve Mühendislik ve Doğa Bilimleri fakültelerinin yanı sıra yüksekokulları, meslek yüksekokulları ve enstitüleri çatısı altında 150’yi aşkın ön lisans, lisans ve doktora programı sunmaktadır. İstanbul Bilgi Üniversitesi’nin İstanbul’un merkezinde, santralistanbul, Dolapdere, Kuştepe ve Kozyatağı olmak üzere dört kampüsü bulunmaktadır. Yükseköğretim Derecelendirme Kuruluşu QS’in, 2018 yılı “Gelişmekte Olan Avrupa Ülkeleri ve Orta Asya Üniversiteleri Sıralaması”nda BİLGİ, en iyi 140 üniversite arasında yer almaktadır. Sıralamaya göre BİLGİ, Türkiye’deki en iyi 16 vakıf üniversitesi arasında bulunmaktadır. İstanbul Bilgi Üniversitesi hakkında ayrıntılı bilgiye www.bilgi.edu.tr adresinden ulaşılabilir.