ARREDAMENTO MİMARLIK Ekim Sayısı ile Raflarda!

Arredamento Mimarlık’ın Ekim sayısı raflarda yerini aldı. 324. sayının dosya başlığı: “Toplumsal Cinsiyet ve Tasarım: Kadın”.

Mekanı, mesleği ya da herhangi bir üretimi toplumsal cinsiyet bağlamında düşünmek bize ne katar? Bilginin toplumsal inşasını, gündelik ve profesyonel hayatın güç ilişkilerini, kentsel mekanın kullanımını düşünürken kaçınılmaz olarak tartıştığımız temel meselelerden biri toplumsal cinsiyet. Işıl Çokuğraş’ın editörlüğünü üstlendiği dosya; gündelik mekan pratiklerinin, kentsel hak taleplerinin, profesyonel ve akademik meslek yapılanmasının toplumsal cinsiyet rolleri çerçevesinde şekillendiği kabulü ve tüm bunların Türkiye’de mimarlık alanında çok az okunduğu / konuşulduğu / yazıldığı endişesi ile oluşturuldu. Dosyada Emine Görgül, Narin Temel, Çağda Türkmen, Yağmur Yıldırım, Yasemin Demirci, Canan Erten ve Nilüfer Karanfil-Büyükyıldırım’ın metinleri yer alıyor.

Ekim sayısı Ljubljana’da kolektif yaklaşımla, araştırmaya dayalı çağdaş ve eleştirel bir mimarlık pratiği oluşturmayı amaçlayan ENOTA’nın yanısıra Tayland’da pasif sürdürülebilirlik ilkelerini bölgeye özgü kültürel ve fiziksel verilerle bütünleştirerek üretim yapan Stu/D/O Architects’in güncel projelerine yakından bakıyor. Sayıda; Grafik Tasarım Bölümü 2017-2018 Bahar dönemi projesi kapsamında Arredamento Mimarlık’ın tasarımını dersin konusu yapan Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi’nden Ebru Aytoğ ve Umut Südüak, dersin genel işleyişi ve Arredamento’yu tasarlama deneyimini aktarıyor. Yazılarına öğrencilerin Arredamento tasarımlarından bir seçki eşlik ediyor.

Sayıda ayrıca Aslı Paköz, bir söylem üretim alanı olarak vernaküler mimarlığın erken evresini temsil eden bir grup araştırmacının yazdıklarını, akla getirdiği sorular çerçevesinde irdeliyor; Seda Zafer’in metni ise Belçika’nın Flaman bölgesinde bu yıl Mayıs-Eylül ayları arasında “Akışkan Şehir” temasıyla gerçekleşen Bruges Trienali’ni değerlendiriyor.

Binat İletişim ve Danışmanlık bünyesinde yayınlanan Arredamento Mimarlık’ın 324. sayısı, başta D&R, İnkılap, Nezih, Remzi, Dost, Turan gibi kitabevleri olmak üzere CarrefourSA, Migros, Macro gibi zincir mağazalar ve büyük şehirlerin işlek yerlerindeki satış noktalarından edinilebilir.

Arredamento Mimarlık’a [abonelik.binatdanismanlik.com] adresinden abone olabilirsiniz. Derginin 2017-2018 yıllarına ait sayılarına ise, App Store ya da Google Play üzerinden Turkcell Dergilik uygulamasını indirerek ulaşabilirsiniz.