(SALT Ankara)’dan YENİLENME Olgusunu İşleyen SİNEMA GÖSTERİM Programı…

SALT Ankara programları, yerleşik düzen sorgulamaları ve değişim arayışlarına dair bir film seçkisiyle devam ediyor. Bu yıl “yenilenme” olgusunu işleyen Perşembe Sineması’ndan derlenen üç belgesel ve üç kurmaca film, etki alanının genişlemesiyle sınırları bulanıklaşan şehirlerin anlatılarını bireylerin direnç ve mücadele hikâyeleriyle bir araya getiriyor.

Altyazılı gösterimler, Çankaya Belediyesi Çağdaş Sanatlar Merkezi (ÇSM) ve Mimarlar Odası Ankara Şubesi ev sahipliğinde gerçekleştirilecektir.

Gösterim herkesin katılımına açıktır; kayıt alınmamaktadır.

Ayrıntılı bilgi ve iletişim için: salt.ankara@saltonline.org

SALT ANKARA GÖSTERİMLERİ

Made in Dagenham [Kadının Fendi] (2010) filminden bir kare ©HanWay Films
 Made in Dagenham [Kadının Fendi] (2010)

15 Ekim, 19.00 – ÇSM, Yaşar Kemal Konferans Salonu

Yönetmen: Nigel Cole
113 dakika
İngilizce; Türkçe altyazılı

Ford’un Doğu Londra’daki Dagenham fabrikasında Haziran 1968’de geçen film, dikiş bölümünde çalışan kadın işçilerin cinsiyet ayrımcılığına karşı greve giderek “eşit işe eşit ücret” için verdiği mücadeleyi anlatıyor.

Rita’nın (Sally Hawkins) önderliğinde dünyanın en büyük şirketlerinden birine başkaldıran 187 kadın işçi, Birleşik Krallık genelinde kadın hareketi ve kadın işçi örgütlenmesini pekiştiren tarihî bir ayaklanmanın önünü açacaktır.

The Experimental City [Deneysel Şehir] (2017)

The Experimental City [Deneysel Şehir] (2017 ©Unicorn Stencil Documentary Films) kapsamında, University of Minnesota bünyesindeki Kuzeybatı Mimarlık Arşivleri izniyle: 1960’ların sonundan MXC taslak çizimi
25 Ekim, 19.00 – Mimarlar Odası Ankara Şubesi

Yönetmen: Chad Freidrichs
96 dakika
İngilizce; Türkçe altyazılı

Bilim insanı, mucit ve Our New Age çizgi romanının yaratıcısı Athelstan Spilhaus, 1960’ların ortalarında, 250 bin kişilik bir planlı topluluk projesi geliştirir. Kuzey Minnesota kırsalında kurulması tasarlanan Minnesota Experimental City (MXC) [Minnesota Deneysel Şehir] ile çevre ve hava kirliliği gibi kentsel sorunların kesin çözümü amaçlanır. MXC, 21. yüzyılda daha yaşanabilir şehirlere model teşkil etmek üzere iletişim, ulaşım, kirlilik denetimi ve enerji kaynakları açısından ileri teknolojiyle donatılacaktır. Jeodezik bir kubbenin de bulunduğu bu modüler yerleşim merkezi sürekli kendini yenileyecek; okulsuzluk felsefesiyle burada yaşayan herkes hem öğrenci hem öğretmen sayılacaktır. 10 milyar dolarlık devasa proje hayata geçirilmesine ramak kala iptal edilir ve her yönüyle Spilhaus’un ileri görüşlülüğünü yansıtan fütürist bir girişim olarak tarihe geçer.

Chad Freidrichs’in bu son belgesel filmi, Türkiye’de ilk kez Eylül 2018’de SALT Beyoğlu’nda gösterildi.

Durak [Enayi] (2014)

Durak [Enayi] (2014) filminden bir kare ©FilmArtı
8 Kasım, 19.00 – ÇSM, Yaşar Kemal Konferans Salonu

Yönetmen: Yuriy Bykov
116 dakika
Rusça; Türkçe ve İngilizce altyazılı

Rusya’da belirsiz bir yerleşim yerinde geçen film, çökmekte olan bir apartman binası ile 820 sakinini kurtarmaya çalışan bir tesisatçının yaşadıklarını anlatıyor. Patlayan bir borunun tamiri için çağrılan Dima, binada boydan boya derin bir çatlak olduğunu fark eder. Sıra dışı karakterlerin sınırlı imkânlarla kaos içerisinde yaşadığı binanın 30 yıldır ihmal edilmiş olması, Dima ile yerel yönetim makamlarını karşı karşıya bırakacaktır.

Tek gecelik bireysel bir mücadeleye odaklanan film, “göz göre göre” yaşanacaklar üzerinden topluluk, etik, güvenilirlik, ihmal ve yenilenme gibi kavramların gündelik hayattaki karşılıklarını sorguluyor.

Gaza Surf Club [Gazze Sörf Kulübü] (2016)

Gaza Surf Club [Gazze Sörf Kulübü] (2016) filminden bir kare ©Magnet Film
22 Kasım, 19.00 – Mimarlar Odası Ankara Şubesi

Yönetmen: Philip Gnadt ve Mickey Yamine
87 dakika
Arapça ve İngilizce; Türkçe ve İngilizce altyazılı

 Gazze Şeridi hava saldırılarıyla sarsılırken bölgede yaşayan kimi gençler için sörf yapmak, yıkıntılardan uzaklaşarak biraz olsun özgür hissetmek için tek yoldur. 23 yaşındaki cankurtaran İbrahim, tutkunu olduğu sporun Gazze gençliğine ilham vermesinin ve kendi sörf tahtalarını üretmenin hayallerini kurar. Ne var ki 15 yaşında genç bir kadın olarak kendini Akdeniz’in dalgalarına bırakmak Sabah için o kadar da kolay değildir.

Bir çatışma ortamında sporla direniş ve varoluşu anlatan bu belgesel film, heyecan verici görüntülerle sörfün özgürleştiriciliğine vurgu yaparken

yeni kuşağın ifade ve inanç özgürlüğü ile kadın haklarına bakışına yer veriyor. Bölgedeki sosyo-politik durumu da kayıt altına alan yapım, Türkiye’de ilk kez Haziran 2018’de SALT Beyoğlu’nda gösterildi.

Up the Yangtze [Yangtze Nehri] (2007) filminden bir kare ©National Film Board of Canada
Up the Yangtze [Yangtze Nehri] (2007)

6 Aralık, 19.00 – Mimarlar Odası Ankara Şubesi

Yönetmen: Yung Chang
93 dakika
Mandarin, Siçuan lehçesi, İngilizce; Türkçe ve İngilizce altyazılı

Dünyanın en uzun üçüncü nehri Yangtze üzerine kurulan dünyanın en büyük hidroelektrik barajı, bir milyondan fazla kişinin hayatını ve küreselleşmeyle gitgide büyüyen Çin’i nasıl değiştirdi? Çin asıllı Kanadalı yönetmen Yung Chang, büyükbabasının gençliğini geçirdiği, Üç Boğaz Barajı’ndan dolayı sular altında kalan tarihî bölgeden 16 yaşındaki bir gencin hikâyesini anlatıyor. Liseye gitmek isteyen Yu Shui, zar zor geçinen ailesine destek olmak üzere, Yangtze’de yol alan lüks bir sehayat gemisinde işe başlamak zorunda kalır. Bir yandan bulaşıkçı olarak yetişirken bir yandan da tüketim ekonomisi ve modern teknolojinin imkânlarıyla tanışır. Yönetim tarafından kendisine verilen adıyla “Cindy” uluslararası varlıklı turistlere hizmet ederken ailesi baraj taşkınlarından kaçma derdindedir.

Chang’ın bir sehayat gemisi metaforu üzerinden çeşitli yönleriyle modern Çin’i tariflemeye giriştiği bu filmi, 2007 yılı Vancouver Uluslararası Film Festivali’nde “Kanada Yapımı En İyi Belgesel Film” ve 2008 yılı San Francisco Uluslararası Film Festivali’nde “En İyi Uzun Metrajlı Belgesel” ödülüne layık görüldü.

Lucky (2017)

Lucky (2017) filminden bir kare ©FilmArtı

20 Aralık, 19.00 – ÇSM, Yaşar Kemal Konferans Salonu

Yönetmen: John Carroll Lynch
88 dakika
İngilizce; Türkçe altyazılı

Süt ve sigara, yoga ve bulmaca, kaktüsler ve kaçak bir yaşlı tosbağa… Bu sefer kamera arkasına geçen John Carroll Lynch, kendi ölümlülüğüyle yüzleştikçe gerçekçilik kavramını sorgulamaya başlayan bir adamın “aydınlanma” hikâyesini anlatıyor. Adı Lucky; aksi bir ihtiyar, California’ya bağlı yaban bir kasabada yalnız yaşıyor, kovboy gibi giyiniyor ve hiçbir şeye inanmıyor. Yoga yapıyor, bulmacalara takıntılı, civar mekânlarda tuhaf karakterlerle depresif muhabbetlere dalıyor, kötü televizyon programları izliyor ve her gün bir paket Amerikan sigarası içiyor. Geride bıraktığı 90 yılın ardından hayata daha yakından bakan Lucky, neden hâlâ varoluşun dehşetiyle karşı karşıya olduğunu anlamlandırmaya çalışıyor.

Lynch’in başroldeki Harry Dean Stanton’a dair yer yer kurgulara dayalı bir “aşk mektubu” olarak nitelediği filmin oyuncu kadrosunda yönetmen David Lynch de yer alıyor. Lucky filmindeki performansıyla birçok ödüle layık görülen Stanton, çekimlerin tamamlanmasından 14 ay sonra 91 yaşındayken hayatını kaybetti.