(Pera Müzesi)MEKTEP MEYDAN GALATASARAY” Sergi Kataloğunu Yayımladı!

Pera Müzesi’nin Galatasaray Lisesi’nin kuruluşunun 150. yılı kapsamında düzenlediği “Mektep Meydan Galatasaray” sergisini kalıcı hale getiren katalog, kütüphanelerdeki yerini almaya hazır. Türkçe ve İngilizce dillerinde sunulan yayın, Pera Müzesi Artshop’ta ve Pera Müzesi’nin online kitabevinde satışa sunuluyor.    

Pera Müzesi, sergilerini özenle hazırlanan kataloglarla desteklemeye ve kalıcı hale getirmeye devam ediyor. Pera Müzesi Yayınları’nın son kitabı, kuruluşunun 150. yılında bir eğitim kurumu ve hafıza mekânı olarak Galatasaray Lisesi’ne, yapısından işlevine, mekânından kent içindeki konumuna güncel bir perspektiften bakan “Mektep Meydan Galatasaray” sergisi kapsamında hazırlandı. Pera Müzesi Artshop’un yanı sıra online kitabevinde sanatseverlerin beğenisine sunulan yayın, Galatasaray kültürünü farklı yönlerden ele alan üç makale içeriyor. Bunlar arasında serginin küratörlüğünü yapan Çelenk Bafra’nın mektep-meydan ilişkisini irdelediği ve çoğu sergi için üretilen işlerin bağlamını ele aldığı makalesinin yanı sıra, Besim F. Dellaloğlu’nun Galatasaraylı olmak üzerine düşüncelerine yer verdiği makalesi ile Murat Alat’ın kişisel deneyimlerinden yola çıkarak Galatasaray üzerinden okul ve eğitim hakkında daha geniş çıkarımlar yaptığı makalesi yer alıyor.

Sergiye eşlik eden yayın, Ali Kazma, Antonio Cosentino, Barış Göktürk, biriken (Melis Tezkan ve Okan Urun), Burak Delier, Cemal Emden, Elvan Alpay, Hasan Deniz, Hera Büyüktaşçıyan, Vahit Tuna’nın çoğu sergiye özel ve yeni üretilen resim, heykel, yerleştirme, fotoğraf, video, ses ve performans gibi farklı mecralardan yapıtlarını da bir araya getiriyor. Küratör Çelenk Bafra, serginin kataloğu ve kamusal programının da yardımıyla, bu ikonik yapı ve okulun görsel sanatlar aracılığıyla yeniden keşfedilmesine ve farklı açılardan görülmesine vesile olacağını belirtiyor.

“Mektep Meydan Galatasaray” sergi kataloğu Türkçe ve İngilizce, çift dilli olarak okuyucuya sunuluyor.

Pera Müzesi Yayınları’na Pera Müzesi Artshop’tan ve Pera Müzesi online kitabevinden ulaşılabilir: artshop.peramuzesi.org.tr/